Ile prądu zużywa twój piekarnik

Piekarniki dzielą się na elektryczne i gazowe. Ostatnio to właśnie elektryczne modele cieszą się większą popularnością.

Ile prądu zużywa piekarnik – klasa energetyczna

Kluczowym pytaniem, jakie zadajemy sobie przed zakupem urządzenia, jest – ile prądu zużywa piekarnik? Standardowo deklarowana moc pieców wynosi od 2,5 do 4 kW. Istnieje również podział na klasy energetyczne. Klasa A oznacza ekonomiczne zużycie energii elektrycznej, B to opcja pośrednia, a C to opcja ekonomiczna. Oznaczenia „A +” i „A ++” wskazują minimalne poziomy zużycia. Piekarnik klasy A+ pozwoli zaoszczędzić energię o 20-25%, a przy wyborze klasy A++ oszczędności wyniosą 45-50%.

Ile kosztuje 1 godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym – oblicz zużycie energii

Poziom zużycia energii zależy od wewnętrznej objętości piekarnika. Aby dowiedzieć się, ile energii elektrycznej zużywa piekarnik elektryczny, musisz znać jego objętość. Istnieją trzy kategorie urządzeń, w zależności od przestrzeni wewnętrznej:

• Duża objętość - ponad 65 litrów.

• Średnia - od 35 litrów.

• Mała objętość - 12-35 litrów.

Zatem ile kosztuje 1 godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym? Jeśli weźmiemy dla porównania klasę energetyczną A i porównamy trzy kategorie, to piekarnik o pojemności wewnętrznej większej niż 65 litrów zużywa więcej niż jeden kilowat na godzinę, średnia objętość zużywa 0,8, a mała pojemność zużywa 0,6 kilowata prąd na godzinę. Po wykonaniu kilku prostych obliczeń możesz dowiedzieć się, ile kilowatów energii zużywa piekarnik w ciągu miesiąca.

Standardowy piekarnik - zużycie prądu

Piekarniki do zabudowy mają większą moc niż klasyczne piece. Wbudowane urządzenie ma moc do 4, a klasyczny do 3 kilowatów. Moc urządzenia wpływa na następujące wskaźniki:

• Zużycie energii – im wyższa moc, tym mniejsze zużycie energii.

• Przy dużej mocy jedzenie gotuje się szybciej.

• Obniżone koszty energii elektrycznej przy dużej mocy.

Istnieje zależność między mocą a maksymalną temperaturą do jakiej rozgrzewa się piekarnik. Zużycie prądu przy 3,5 kW, pozwala nagrzać urządzenie do temperatury 500°C. Ale ta funkcja nie jest przydatna na co dzień, ponieważ 220 ° C wystarcza już do przygotowania większości potraw. Dlatego przy zakupie, należy zwrócić uwagę na piekarniki o deklarowanej mocy 2,5-3 kilowatów i temperaturze grzania do 250°C. Zużycie mocy zależy też od jakości urządzenia, na co olbrzymi wpływ ma jego marka.

• Bosch jest liderem w dziedzinie oszczędzania mocy i energii. Piekarniki Bosch są wyposażone w system czyszczenia EcoClean. Temperatura ogrzewania wynosi od 30 do 300°C.

• Samsung wyposaża modele w system płynnego otwierania drzwi oraz technologię zapewniającą stopniowe przechodzenie z jednego trybu do drugiego.

• Piekarniki Electrolux mają wygodne czujniki temperatury i timery.

• Gorenje zapewnia duży wybór trybów grzania oraz czyszczenie piekarnika parą od wewnątrz, co ułatwia ich konserwację.

Ile prądu pobiera piekarnik z termoobiegiem na co dzień?

Statystycznie piekarnik zużywa średnio od 2000 do 3000 watów, czyli od 2 do 3 kilowatów na godzinę, aby wytworzyć odpowiednią temperaturę do pieczenia. Zużycie energii elektrycznej wzrasta w okresach szczytowych, gdy korzystasz z piekarnika częściej lub gdy przygotowujesz posiłki dla większej grupy osób. Dobrą wiadomością jest to, że chociaż piekarnik elektryczny jest jednym z urządzeń o dużym poborze prądu w twoim domu, nadal możesz regulować zużycie energii, ponieważ piekarnik nie musi działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, jak lodówka. To ile prądu pobiera piekarnik z termoobiegiem, zależy od kilku czynników:

• Częstotliwość korzystania.

• Czas użytkowania lub czas używania piekarnika podczas jednej sesji pieczenia.

• Temperatura, którą ustawiłeś podczas pieczenia

Różne modele i rozmiary piekarników różnią się również zużyciem energii:

• Piece nablatowe zwykle zużywają od 1000 do 2000 watów na godzinę.

• Pojedyncze piekarniki mogą zużywać średnio od 2000 do 3500 watów.

• Kuchenka mikrofalowa może zużywać od 1000 do 3000 watów w zależności od wielkości.

• Piece tosterowe mają moc znamionową od 1000 do 1200 watów.

ile prądu zużywa piekarnik

Klasyczny piekarnik - ile wat możesz zaoszczędzić?

Warto wiedzieć jak oszczędzać energię elektryczną podczas korzystania z piekarnika. Przede wszystkim wybierz odpowiedni do twoich potrzeb piekarnik. Ile wat możesz zaoszczędzić, zależy też od stylu, w jakim gotujesz i pieczesz.

Gotuj rzadziej, ale w dużych partiach. Starannie zaplanuj rozmieszczenie żywności w kuchence, aby zmaksymalizować przestrzeń i ugotować więcej potraw w krótszym czasie. Gotując w większych partiach, można zaoszczędzić znaczną ilość energii elektrycznej. Pozostaw włączony piekarnik, gdy gotujesz więcej niż kilka porcji naraz. Zmniejsza to energię elektryczną potrzebną do wstępnego nagrzania. Jeśli to możliwe, pokrój jedzenie na mniejsze kawałki. Używaj szklanych lub ceramicznych naczyń kuchennych, aby lepiej rozprowadzać ciepło podczas gotowania. Zawsze utrzymuj piekarnik w czystości i dobrym stanie, aby uniknąć niepotrzebnego zużycia energii z powodu pozostałości brudu lub wadliwych komponentów.

Piece konwekcyjne są znane ze swoich innowacyjnych funkcji, w tym wentylatora, który lepiej rozprowadza ciepło po wnętrzu piekarnika podczas jego pracy. Pozwala to uzyskać równomiernie ugotowane potrawy w krótszym czasie. Innym sposobem na zaoszczędzenie energii elektrycznej z góry jest zakup piekarnika z wyższą oceną NEA. Kupując piekarnik przez Internet, sprawdź moc w watach podaną w opisie, aby zobaczyć, ile prądu zużyje wybrane urządzenie kuchenne.

Piece konwekcyjne mogą być zarówno gazowe, jak i elektryczne i występują w wielu różnych modelach o różnych funkcjach. Wszystkie będą wymagały energii elektrycznej do obsługi funkcji, takich jak wentylator i układ, który cyrkuluje gorące powietrze. Większość modeli nablatowych może działać na standardowym gniazdku elektrycznym 110–120 V, 60 Hz i mocy 1800 watów. Gorące powietrze sprawia, że jedzenie gotuje się szybciej, bardziej równomiernie i w krótszym czasie. Piec konwekcyjny zużywa mniej energii niż zwykły piekarnik ze względu na te właściwości pracy urządzenia.