Ile prądu zużywa lodówka?

Ze wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego najbardziej energochłonna jest lodówka. Przy całodobowej pracy nawet telewizor i grzejnik nie zużywają tyle energii. Ile watów zużywa lodówka miesięcznie? Jak zminimalizować wskaźnik energetyczny i zmniejszyć zużycie energii?

Ile wat ma lodówka – od czego zależy zużycie prądu?

Odpowiedź na pytanie ile wat ma lodówka, nie jest jednoznaczna. Na pobór mocy lodówki mają wpływ:

  • Klasa zużycia energii elektrycznej.
  • Obecność 1/2 sprężarek.
  • Pojemność.
  • Temperatura zewnętrzna.
  • Zastosowana technologia.
  • Klasy energetyczne

Na ile oszczędna jest nasza lodówka? Ile wat zużywa miesięcznie?

Lodówka, w zależności od klasy i warunków pracy, może zużywać od 210 do 470 kWh rocznie. Całkowity wskaźnik na dzień wynosi od 570 W do 1,28 kW / h. Przy obliczeniu tej wartości kluczowe są czynniki zużycia energii, jakie ma lodówka. Ile wat zużywa lodówka, zależy zatem od następujących czynników: ilość załadunku komór (ile żywności jest przechowywane w środku), temperatura zewnętrzna, jak często otwierane są drzwi urządzenia, częstotliwość odszraniania. Ważne są też przyczyny pośrednie:

  • Naruszenie izolacji termicznej.
  • Zaniedbania (gorące lub ciepłe naczynia są umieszczane w lodówce).
  • Tylna ściana urządzenia ma jest dociśnięta za blisko ściany.

Ile prądu zużywa lodówka i jak zmniejszyć pobór mocy?

Obniżka poboru mocy jest możliwa na przykład dzięki usprawnieniu pracy termostatów – po osiągnięciu wymaganego poziomu temperatury wyłączają czasowo chłodzenie. Poprawa właściwości termoizolacyjnych pomieszczenia jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o to, ile prądu zużywa lodówka. Ważne jest też zastosowanie funkcji automatycznego rozmrażania - im mniej lodu i szronu w komorach, tym mniejsze zużycie energii. Zastosowanie powłok odblaskowych w materiałach urządzeń chłodniczych. Kupując nowoczesny agregat, możesz zmniejszyć jego zużycie energii o co najmniej 10-15%.

ile wat ma lodówka

Jaka powinna być lodówka. Zużycie prądu a sprężarka

Standardowe modele agregatów chłodniczych są zwykle wyposażone w jedną sprężarkę. Dla takich urządzeń charakterystyczną cechą jest duża moc. Wynika to z konieczności zapewnienia pracy 2 komór: chłodniczej i mrożącej, które ma lodówka. Zużycie prądu w tym przypadku wzrasta. W przypadku lodówki z dwiema sprężarkami każda z nich odpowiada za funkcjonowanie własnej sekcji, co umożliwia zmniejszenie wskaźnika mocy. Dzięki temu zmniejsza się koszt zużycia energii elektrycznej. Zaletą jednostek z dwoma sprężarkami jest możliwość wyłączenia jednej ze sprężarek, nie uszkadzając w ten sposób produktów w drugiej komorze.

Temperatura w pomieszczeniu a lodówka. Pobór prądu wzrasta, gdy jest cieplej

Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie chłodnicze, tym większa różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz i więcej mocy potrzebuje lodówka. Pobór prądu w tym przypadku wzrasta. Głównym powodem jest praca sprężarki: im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym częściej ta jednostka będzie się włączać, aby schłodzić produkty.