Twoja pralka nie wypompowuje wody? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

Jeśli pralka mimo zakończenia programu prania nie odprowadza wody, to najprawdopodobniej doszło do awarii lub zatkania filtru.

Dlaczego pralka nie odprowadza wody?

Nie zawsze brak odpływu wody wskazuje na awarię SMA. Zanim wezwiesz specjalistów, wyeliminuj następujące przyczyny:

• Czy w filtrze spustowym jest blokada. Zwykle filtruje wodę wychodzącą ze zbiornika CMA, aby małe zanieczyszczenia i ciała obce z rzeczy nie uszkodziły pompy spustowej. Jeśli filtr jest mocno zatkany, woda nie może fizycznie opuścić urządzenia. Należy wyczyścić filtr odpływowy.

• Czy wąż spustowy jest w ułożony w miarę prost? Być może jest "skręcony" lub nadmiernie rozciągnięty - a woda nie może przedostać się przez załamanie. W razie potrzeby poluzuj lub wyprostuj wąż.

• Czy w kanalizacji lub syfonie jest zator. Odłącz wąż od kanalizacji i zawieś go w łazience lub zlewie, a następnie włącz program odpływowy. Jeśli woda swobodnie wypływa z węża, oznacza to zablokowanie systemu kanalizacyjnego. Należy go wyczyścić samodzielnie lub - wezwać hydraulika.

• Czy wybrano właściwy tryb? Prawie wszystkie maszyny mają tryb prania z zatrzymaniem wodą, czyli bez wirowania. Zazwyczaj ten tryb jest używany do delikatnych tkanin lub wełny: delikatne płukanie bez wirowania nie deformuje rzeczy, nie rozciągają się ani nie marszczą. Jeśli wybrany jest tryb z zatrzymaniem z wodą, należy nacisnąć przycisk „Start / Stop / Anuluj” i uruchomić program spuszczania wody.

• Czy połączenie pralki z odpływem jest prawidłowo zorganizowane? Maksymalna długość węża spustowego nie może przekraczać 3,7 metra. W przeciwnym razie pompa spustowa nie będzie miała wystarczającej mocy do pompowania wody. Jeśli pralka jest zainstalowana zbyt daleko od kanalizacji, rozważ przeniesienie jej.

pralka nie wypompowuje wody

Zanieczyszczony filtr w pralce

Jednym z elementów regularnej konserwacji sprzętu jest czyszczenie filtra pralki. Jest niezbędny do normalnej pracy pompy spustowej. Filtr służy jako bariera chroniąca pompę przed ciałami obcymi dostającymi się do zbiornika, kłaczkami z tkanin, wełny, włosów i innych zanieczyszczeń. Zatkany filtr utrudnia wypompowanie wody ze zbiornika i może spowodować uszkodzenie pompy.

Sam filtry znajduje się na dole pralki obok pompy. Ponieważ jest to wewnętrzna część maszyny, zamykana jest od zewnątrz włazem lub zdejmowanym panelem. W przypadku pralek LG filtr pompy znajduje się na dole po lewej stronie za włazem. W przypadku maszyn marek Indesit poszukaj filtra za dolnym zdejmowanym panelem po prawej stronie. W maszynach Bosch i Siemens znajduje się po prawej stronie za włazem lub listwą ozdobną. W markach Electrolux filtr znajduje się w prawym dolnym rogu i jest zakryty plastikowym włazem. W pralkach Samsung szukaj filtra w prawym dolnym rogu za plastikowym panelem lub za włazem.

Filtr możemy wyczyścić samodzielnie:

• Dla bezpieczeństwa wyłączamy dopływ wody i odłączamy maszynę od sieci.

• Znajdujemy filtr i otwieramy pokrywę włazu. Właz jest zwykle mocowany za pomocą zatrzasku. Użyj płaskiego śrubokręta lub zaokrąglonego noża stołowego, aby podważyć pokrywę. W niektórych modelach pokrywę można łatwo otworzyć ręcznie.

• Przygotowujemy szmatkę i spuszczamy pozostałą wodę z pralki. W systemie odpływowym, którego częścią jest filtr, zawsze pozostaje trochę wody. Wyleje się po odkręceniu filtra. Dlatego, aby nie zalać podłogi, należy podłożyć szmatę.

• Całkowicie odkręć i wyciągnij filtr.

• Wyczyść i wypłucz filtr. Najpierw usuwamy duże zanieczyszczenia - wełnę, nici, ciała obce. Następnie bierzemy zwykłą gąbkę do naczyń z warstwą ścierną i oczyszczamy powierzchnię. Następnie dokładnie wypłucz filtr pod bieżącą ciepłą wodą.

Zablokowany wąż odpływowy

Z powodu ciał obcych: śmieci, drobnych przedmiotów z kieszeni rzeczy, akcesoriów, w kanale odpływowym pojawia się blokada, a woda nie może wydostać się z pralki. Blokada może pojawić się:

• W rurze spustowej.

• W filtrze spustowym.

• W pompie spustowej.

• W wężu spustowym;

Oznaką zablokowania węża jest woda, która nie odpływa lub spuszcza się bardzo powoli. Aby zapobiec blokadom, zaleca się przed praniem sprawdzić kieszenie rzeczy, a elementy garderoby z dużą ilością akcesoriów wyprać w specjalnych siatkowych woreczkach. Bardzo trudno jest odblokować wąż samodzielnie i w większości przypadków, konieczna będzie interwencja specjalisty.

Niesprawna pompa

Pompa spustowa to obudowa z wirnikiem i silnikiem, który ją napędza. Jeśli zanieczyszczenia dostaną się do pompy, wirnik zostanie zablokowany. Jeśli pompa lub wirnik jest zatkany, pompa pralki buczy, ale woda nie spływa lub odpływa zbyt wolno. W przypadku awarii silnika pompy nie słychać dźwięku pracującej pompy i nie ma odpływu. Na wyświetlaczu może pojawić się kod wskazujący na problemy z opróżnianiem.

Usterki tej nie jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie. Specjalista sprawdza pompę. Jeśli jest tylko zatkana, ale nie uszkodzona, to wystarczy jej wyczyszczenie. Jednak w przypadku złamania łopatek lub awarii silnika, pompa jest wymieniana na nową. Sama pompa będzie próbować usunąć wodę, aż do przepalenia się mechanizmu.