Pralka z funkcją pary - czy warto ją kupić? Podpowiadamy

Kupowanie pralki z funkcją pary

Pralka z funkcją pary jest świetna z wielu powodów. Możliwość usuwania plam za pomocą pary jest szczególnie pomocna przy praniu delikatnej odzieży i sprawia, że ubrania wyglądają świeżo i czysto. Kilka modeli posiada zaawansowane funkcje, takie jak kolorowe dozowniki wody. Niektóre nawet rozróżniają ciemne i białe tkaniny, a Ty możesz ustawić cykl, aby działał szybciej niż normalnie. Chociaż możesz rozważyć funkcję pary w tym konkretnym celu, nie jest ona konieczna dla całej rutyny prania.

Pralka z funkcją pary działa poprzez doprowadzenie pary do bębna przez elastyczną gumową rurkę zamocowaną nad klapą załadunkową. Para dostaje się do pralki z generatora pary w tylnym narożniku, w pobliżu elektrozaworów. Para może być dostarczana jednocześnie z normalnym praniem lub oddzielnie, jeśli włączona jest opcja "Odświeżanie" bez dopływu wody. Para pomaga rozpuścić proszek w wodzie, sprzyjając jego całkowitemu rozpuszczeniu. Napływająca para utrzymuje również stałą temperaturę na poziomie 55 stopni.

Czy naprawdę konieczne jest posiadanie funkcji pary w pralce?

Jeśli robisz zakupy nowej pralki, prawdopodobnie będziesz zainteresowany zakupem takiej, która posiada funkcję pary. Ale czy jest ona naprawdę niezbędna? Producenci stosują różne metody wytwarzania pary, ale większość modeli posiada wewnętrzną grzałkę, która zamienia wodę w mgiełkę i wtłacza ją do będna pralki. Podczas gdy większość pralek wyposażonych w funkcję pary wodnej dostarcza ją tylko podczas zwykłego cyklu prania, niektóre modele oferują tę opcję także w innych cyklach. Na przykład firma LG wykorzystuje parę podczas cyklu czyszczenia bębna, aby ograniczyć gromadzenie się osadów.

Kolejną zaletą pralek wyposażonych w parę jest to, że usuwają one trudne plamy, z którymi nie radzą sobie tradycyjne pralki. Na przykład, być może Twoje dziecko zniszczyło Twój ulubiony sweter. Funkcja pary w pralce parowej może uratować ten dzień! A dzięki jej dodatkowym zaletom, ubrania poddane działaniu pary będą dłużej służyć, co zaowocuje świeżym zapachem i czystością ubrań. Oprócz oszczędności energii i detergentu, pralki parowe mogą również ograniczyć występowanie zapachów.

Oprócz tych korzyści, pralki z parą wodną są również korzystne dla wrażliwej skóry. Mogą one usunąć alergeny i bakterie z Twoich ubrań, zmniejszając tym samym potrzebę prasowania. Ponadto, pralka wyposażona w parę wodną sprawi, że Twoje ubrania będą pachniały świeżością, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas, ponieważ nie będziesz musiał ich rozwieszać do suszenia. 

Pralka z funkcją pary - czy warto?

Zwrot kosztu pralki z funkcją pary zależy od tego, jak bardzo jest wydajna i jak często jej używasz. Powinieneś zważyć koszty pralki z funkcją pary z jej wygodą. Jeśli musisz często prać ubrania, funkcja pary będzie warta swojej ceny, ale dodatkowe funkcje przewyższą koszty. Zdecydowanie powinieneś kupić pralkę z funkcją pary, jeśli masz wrażliwą skórę.

Jeśli więc rozważasz inwestycję w pralkę wyposażoną w parę, pamiętaj, aby wybrać model, który spełni Twoje potrzeby.