Jak odkamienić pralkę? Domowe sposoby

Jak odkamienić pralkę? Domowe sposoby

Jeśli masz pralkę, prawdopodobnie miałeś już okazję spotkać się z tak nieprzyjemnym zjawiskiem, jak kamień. Nieusuwany, może nie tylko pogorszyć jakość całego prania, ale także przyczynić się do uszkodzenia pralki. Istnieje wiele sposobów czyszczenia pralki z kamienia. Najważniejsze, aby robić to regularnie, bo tylko daję 100% gwarancje, czystego prania i bezpieczeństwa działania samej pralki. Zwłaszcza w nowoczesnych modelach, kamień może uszkodzić szczególnie wrażliwe komponenty.

W którym miejscu osadza się kamień

Ta twardość wody jest przyczyną wielu problemów. Po podgrzaniu zanieczyszczenia zawarte w wodzie rozkładają się na dwa elementy: osad soli metali i dwutlenek węgla. Osad nie rozpuszcza się, ma zdolność odkładania się na ściankach urządzenia grzewczego i naczynia, w którym znajduje się woda. Te twarde osady, które tworzą się na urządzeniach i pojemnikach podczas podgrzewania lub odparowywania wody, nazywane są kamieniem. Kamień zwykle osadza się na elementach grzejnych w urządzeniach, które mają kontakt z wodą. Każdy widział powłokę pokrywającą na przykład spiralę czajnika. W pralkach to właśnie grzejnik elektryczny (TEN) najbardziej jest narażony na osadzanie się kamienia. Ten zaś powoduje awarie parowników, podgrzewaczy wody, rur kotłów parowych, rurowych grzałek elektrycznych do pralek.

Jak odkamienić pralkę – środki chemiczne

Przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów pralek i specjalistów w naprawie tego sprzętu pod kątem zapobiegania destrukcyjnemu działaniu kamienia. Po drugie, eksperci zalecają usuwanie kamienia powstałego w celu zapewnienia jak najdłuższego czasu pracy pralki. Metoda czyszczenia chemicznego jest najczęściej stosowana, najmniej czasochłonna, ale koszt niektórych produktów do usuwania kamienia jest wysoki. Pielęgnacja chemiczna pralki automatycznej obejmuje zastosowanie specjalnych środków do czyszczenia grzejników elektrycznych z kamienia. Samo czyszczenie powinno przebiegać w następujący sposób:

• Uważnie przeczytaj instrukcję użycia konkretnego środka chemicznego i ściśle jej przestrzegaj.
• Czyszczenie odbywa się bez ładowania prania, na biegu jałowym.
• Temperatura powinna być w granicach 30-90
• Praca ze wszystkimi chemikaliami wymaga użycia rękawiczek lateksowych, aby uniknąć oparzeń rąk.

Jak odkamienić pralkę domowym sposobem?

Kwasek cytrynowy jest uważany za najpopularniejszy i najskuteczniejszy środek domowy na kamień. Do czyszczenia wystarczą 2-3 łyżki stołowe, około 200 g do maszyny o załadunku do 4,5 kg. Produkt ten stosuje się zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi substancjami do czyszczenia, nie częściej niż raz w roku, ponieważ ma silne działanie, może powodować korozję elementów uszczelniających maszyny. Sposób użycia tej substancji jest identyczny z algorytmem stosowania specjalistycznych chemikaliów. Po zakończeniu pełnego cyklu zaleca się pozostawienie do wyschnięcia drzwi bębna i półotwartej tacki na proszek.

Odkamienianie pralki octem

Kamień można usunąć także z użyciem octu. Pierwsza metoda polega na wlaniu szklanki 9% octu do przegródki na proszek i włączeniu najdłuższego cyklu w najwyższej temperaturze i uruchomieniu prania na biegu jałowym z dodatkowym płukaniem. Działanie octu jest bardzo agresywne. Ponadto ostry zapach octu, nawet po czyszczeniu, pozostaje przez dłuższy czas. Ocet przyczynia się również do pojawienia się rdzy. Z tego powodu czyszczenie octem, chociaż skuteczne przy walce z kamieniem, nie zyskało dużej popularności wśród konsumentów. Druga opcja polega na myciu rzeczy w słabym roztworze octu. Rzeczy wkłada się do pralki, razem z proszkiem wlewa się ocet do kreski maksymalnej (około 60 ml). Przy minimalnym czasie trwania cyklu prania i temperaturze nieprzekraczającej 60, regularne stosowanie tej metody zapewnia zapobieganie osadzaniu się kamienia.

Jak zmniejszyć twardość wody?

Ważnym elementem dla trwałości sprzętu AGD jest zmiękczanie wody. Aby zneutralizować tworzenie się osadów magnezu i wapnia, zmniejszyć stężenia soli w wodzie, stosuje się instalację specjalnych filtrów i systemów oczyszczania wody. W sposób przemysłowy takie czyszczenie przeprowadzają służby wodociągowe, ale jakość wody po tak zakrojonych na szeroką skalę działaniach jest daleka od pożądanych efektów. Woda, zanim dostanie się do mieszkania, wchodzi w kontakt z wieloma zanieczyszczeniami z rur. Dlatego eksperci zalecają zainstalowanie konwerterów wody, filtrów zmiękczających wodę bezpośrednio w rurze spustowej lub wkładanych do węża na wlocie do urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład filtr jonowymienny, zainstalowany w rurze na wlocie wody do urządzenia elektrycznego. Ten typ filtra przepływowego zmiękcza wodę, przekształcając składniki soli (wapnia, magnezu itp.) w jony sodu.