Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki? Najczęstsze przyczyny

Pralka zakończyła cykl, bęben się nie obraca, na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat a drzwi się nie otwierają? Przyczyna może być błaha, ale może też sygnalizować poważną awarię urządzenia.

Przyczyny zablokowanych drzwi w pralce

Przed wezwaniem serwisanta do pralki należy wykluczyć następujące sytuacje:

• Wiele pralek nie otwiera drzwi natychmiast po zakończeniu prania, ale po pewnym czasie. Gdy maszyna pracuje, napięcie jest dostarczane do UBL, przechodzi przez wrażliwy obszar - kontrolkę termiczną. Po zakończeniu prania kontrolka termiczna potrzebuje trochę czasu na ostygnięcie: z reguły nie więcej niż 2-3 minuty.

• W zestawie jest zabezpieczenie przed dziećmi. W nowoczesnych pralkach jest funkcja ochrony przed dziećmi. Po aktywacji pralka nie reaguje na naciskanie przycisków, więc małe dziecko nie może zmienić programu ani całkowicie zatrzymać prania. W niektórych modelach CMA tryb blokady przed dziećmi uniemożliwia otwarcie drzwi nawet po zakończeniu prania.

• Wystąpiła jednorazowa awaria tablicy kontrolnej. Czasami moduł sterujący pralki się zawiesza. Odłącz maszynę od sieci na 10-20 minut i włącz ją ponownie: płyta może „odwiesić się”, a klapa się otworzy. Alternatywnie: spróbuj uruchomić program ponownie od początku.

zablokowane drzwi od pralki

Jak działa blokada drzwi w pralce?

W pralce automatycznej każda część odpowiada za konkretną pracę – np. specjalne urządzenie UBL zamyka drzwi. Ta blokada elektroniczna blokuje drzwi po zamknięciu, wysyłając sygnał do modułu sterującego. Po aktywacji blokady rozpoczyna się pranie.

Producenci stosują w pralkach dwa rodzaje zamków:

• Elektromagnetyczny. Niedogodność polega na tym, że działa tak długo, jak długo jest dopływ prądu. Jeśli jest wyłączony, nie będziesz mógł otworzyć włazu.

• Bimetaliczny. Energia elektryczna jest dostarczana do elementu termicznego, który się nagrzewa. Jednocześnie podgrzewa bimetalowe płytki, dzięki czemu wyginają się, naciskając na dźwignię. Ta zaś zamyka drzwi. Takie zamki termiczne z płytkami bimetalicznymi są uważane za najskuteczniejsze. W tych zamkach odblokowanie drzwi następuje z opóźnieniem. Dopóki woda całkowicie nie spłynie, a wszystkie części maszyny nie przestaną się poruszać, ze względów bezpieczeństwa, pralka uniemożliwi otwarcie drzwi. Kolejną zaletą zamków termicznych jest to, że można je otworzyć w przypadku braku prądu.

Awaryjne otwieranie drzwi pralki

Istnieje kilka opcji otwarcia drzwi pralki w sposób awaryjny. Najpierw, ze względów bezpieczeństwa, wyłącz zasilanie, wyciągając wtyczkę z gniazdka. Najpopularniejsze metody to:

• Użycie liny ratunkowej. Niektóre modele pralek mają kabel włazu awaryjnego. Znajduje się za małym włazem z przodu maszyny: w tym samym miejscu, w którym znajduje się filtr spustowy. Zwykle kabel ma jasny kolor: czerwony, żółty, jasnozielony. Pociągnij linkę, a drzwi się otworzą.

• Podnieś zamknięcie włazu za pomocą żyłki wędkarskiej, cienkiej liny, linijki lub karty. Jeśli nie ma kabla awaryjnego, możesz otworzyć zamek, podnosząc klapkę blokującą cienkim przedmiotem. W tym celu można użyć żyłki lub cienkiej liny - pętlę nawija się od strony UBL i ciągnie w kierunku przeciwnym do miejsca mocowania uchwytu.

• Zdemontuj pralkę. Jeśli nie udało się zastosować żądnej z powyższych metod, to możesz spróbować rozebrać pralkę. Najczęściej wystarczy zdjąć górną pokrywę, sięgnąć ręką do zakładki blokującej i odsunąć ją na bok.

Blokada rodzicielska

Aby chronić dzieci wynaleziono blokadę panelu sterowania. To ona może odpowiadać za to, że drzwi pralki się nie otwierają. Sama blokada rodzicielska ma kilka zalet:

• Cykl prania nie jest przerywany.

• Jakość prania nie ulega pogorszeniu z powodu zmian w programie.

• Zmniejsza się prawdopodobieństwo awarii w działaniu modułu sterującego.

• Dziecko nie będzie mogło otworzyć drzwi pralki.

W większości pralek, aby włączyć blokadę dzieci, należy przytrzymać kilka klawiszy. Jeśli nie masz pod ręką instrukcji, spróbuj poszukać ikony kłódki, smoczka lub twarzy dziecka na panelu - to klasyczny symbol kłódki. Zdarzają się sytuacje, w których pralka nie reaguje na polecenia i nie dezaktywuj ochrony. W tej sytuacji zadzwoń do specjalisty.

Woda wokół filtra

Pojawiająca się wodą wokół pralki i niemożność otwarcia drzwi może oznaczać poważną awarię. Gdy filtr przecieka, woda wylewa się spod pralki. Jednak przed rozwiązaniem problemu należy upewnić się, że to właśnie filtr spustowy przepływa. Może to też być rura, zbiornik, pompa spustowa. Wytrzyj podejrzany wyciek suchym ręcznikiem lub chusteczką i sprawdź, czy po chwili filtr nie jest ponownie mokry. Najczęstsze powody przecieku to:

• Jeśli filtr nie został prawidłowo włożony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się szczelina, przez którą będzie przesiąkać woda. To samo może się zdarzyć, jeśli korek jest luźno wkręcony.

• Zużyte uszczelki gumowe. Znajdują się wzdłuż krawędzi ślimaka i na samym filtrze. Z biegiem czasu guma ma tendencję do zużywania się, co prowadzi do przecieków i nieszczelności.

Teraz, znając przyczyny, możesz wymienić filtr. Suchymi rękami odłącz urządzenie od sieci. Jeśli nie możesz wyciągnąć wtyczki, lepiej wyłączyć prąd w osłonie. Następnie wyłącz dopływ wody do pralki. Wypompuj wodę i wytrzyj kałużę w pobliżu urządzenia. Jeśli w bębnie jest pranie, wyjmij je. Teraz wystarczy wymienić filtr na nowy. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności w tym zakresie, to wezwij na pomoc specjalistę.