Najmniej awaryjne pralki - ranking niezawodności

Kupując pralkę, zależy nam na wydajności, doskonałej czystości prania i wytrzymałości urządzenia. Niezawodna pralka to marzenie każdego użytkownika. Od czego zależy kryterium niezawodności i co należy rozumieć przez to wyrażenie?

Niezawodna pralka – czy taka istnieje?

Które pralki są niezawodne? Idąc do sklepu, większość z nas polega na własnych wrażeniach i podpowiedziach sprzedawcy. Jeśli nie jesteś specjalistą, nie powinieneś zbytnio ufać pierwszemu wrażeniu i reklamowym hasłom. Niezawodna pralka to taka która rzadko ulega awarii, jest tania w utrzymaniu, niski jest koszt części zamiennych oraz jest trwała i odporna na uszkodzenia, a także wydajna. Ostatni punkt to jakość prania.

Ranking pralek

Jaka pralka? Oto lista aspektów, które mają znaczenie

Kupując pralkę należy zwrócić uwagę na tryb prania. Najpopularniejsze są pralki automatyczne. Pranie jest sterowane automatycznie: użytkownik musi ustawić żądany tryb, a w niektórych przypadkach dodatkowe parametry prania. Mycie odbywa się poprzez obracanie bębna za pomocą specjalnego silnika. Modele mogą różnić się maksymalną liczbą obrotów bębna na minutę, maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem prania według jego wagi, klasą energetyczną i obecnością dodatkowych funkcji.

Pralki półautomatyczne uznaje się za przestarzałe. Nie mają rozbudowanego zestawu funkcji, często posiadają jedynie regulację czasu prania, ale są niewielkich rozmiarów, co pozwala na ich przenoszenie i szybkie ponowne podłączenie do wodociągu i kanalizacji. Niektóre modele produkowane są ze wbudowanym zbiornikiem na wodę, co jest najlepszym wyborem tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej. Niska cena i mobilność sprawiają, że maszyny półautomatyczne są dobrym wyborem dla osób rzadko korzystających z pralek.

Wymiar pralki to ważny wybór przy zakupie. Oferta zaczyna się od ultra-wąskich modeli 36-40 cm do pełnowymiarowych modeli o głębokości 56 cm i więcej. Pralki mogą być też ładowane od przodu i pionowo. Funkcjonalność obu typów modeli jest taka sama.

Objętość bębna jest ważną cechą, która wpływa na maksymalną wagę załadowanego prania. Ten parametr zależy od wymiarów pralki: modele ultra-wąskie mają mniejszą pojemność niż modele pełnowymiarowe. Jeśli pralka jest używana codziennie - dobrym wyborem będą modele pełnowymiarowe o pojemności od 8 kg do 9 kg. Nowe technologie pozwalają załadować do wąskich pralek od 6 kg do 7 kg ubrań, na co warto zwrócić uwagę, chcąc zaoszczędzić wolną przestrzeń w łazience czy kuchni.

Na niezawodność pralki wpływ ma jej silnik. Istnieją 3 główne typy silników:

• Silnik komutatorowy jest najczęściej używanym typem. Model ma mniejsze wymiary w porównaniu do asynchronicznego odpowiednika i duży moment rozruchowy oraz możliwością rozwijania od 1000 do 1200 obr/min. Niektóre modele oferują prędkość bębna do 1400 obr./min. Wykorzystywany jest w produkcji modeli średniej klasy cenowej Bosch, Indesit i innych nowoczesnych producentów.

• Silniki indukcyjne są przestarzałym typem, używanym głównie do 2000 roku. Cechuje je masywna i niska wydajność ze względu na łatwość konserwacji i niski koszt.

• Inwerter to innowacyjny typ silnika opracowany i opatentowany przez firmę LG i dostępny dla innych producentów po opłaceniu podatku za korzystanie z patentu. Prosta konstrukcja i małe wymiary umożliwiają zintegrowanie mocnego silnika o prędkości obrotowej 1600 obr./min lub większej nawet w ultracienkich pralkach. Niski poziom hałasu i małe prawdopodobieństwo pęknięcia to cechy, które sprawiają, że silnik inwerterowy jest zalecanym wyborem. Jednakże elektroniczny obwód sterujący w takich pralkach jest trudny do wyprodukowania i zainstalowania, co powoduje wzrost kosztu pralki.

Wybierając pralkę, zwróć uwagę na współczynnik wydajności. Ten jest obowiązkowym, ogólnie przyjętym wskaźnikiem, który monitoruje jakość prania. Do oceny każdego modelu przypisywana jest litera alfabetu łacińskiego od A do G, gdzie A jest najwyższym wskaźnikiem.

Najmniej awaryjne pralki, czyli które? Na jakie marki pralek zwrócić uwagę?

Na trwałość i niezawodność pralki wpływa kilka czynników. Główne to: kultura produkcji i jakość użytych komponentów. Kultura produkcji rozumiana jest jako przestrzeganie procesów technologicznych w montowniach, profesjonalny poziom kadry roboczej oraz kontrola jakości wytwarzanych wyrobów. Części o niskiej jakości często się psują, a tym samym wpływają na wydajność pralki. Efektem sprzęt tej samej marki, montowany w różnych krajach, różni się niezawodnością. Przykładem jest ACM włoskich marek Ariston. Przodująca pozycja w niezawodności wytwarzanych produktów należy do niemieckich marek Bosch i Siemens. Te produkują niezawodne pralki automatyczne w Europie. Zgodnie z wynikami danych statystycznych zbieranych przez okres ponad 10 lat, obniżenie kosztów produkcji ma negatywny wpływ na jakość produktów. Niemieckie firmy rozsądnie podeszły do tego problemu - ich produktów nie można nazwać tanimi, ale ich jakość jest lepsza niż u konkurentów. Za nimi plasują się szwedzki koncern Electrolux, słoweńska firma Gorenje oraz Samsung.

Większość z nas woli kupować sprzęt AGD od znanych producentów. Do zaufanych marek należą Samsung, a także Bosch i Siemens

Samsung

Niezawodność, wszechstronność i korzystne ceny to główne atuty pralek Samsung. Firma wykorzystuje popularną technologię Eco Bubble, która chroni łatwo psujące się tkaniny podczas prania. Ponadto technologia umożliwia zachowanie oryginalnego wyglądu rzeczy nawet po kilkudziesięciu praniach.

Samsung przywiązuje dużą wagę do bębna. Swoim wewnętrznym kształtem przypomina fasety diamentu, dzięki czemu ubrania są chronione przed naprężeniami mechanicznymi. Woda dostaje się do małych otworów w bębnie i tam pozostaje. Dodatkowo pralki Samsung są wyposażone w ceramiczny element grzewczy z podwójną powłoką. Zwiększa to kilkakrotnie żywotność sprzętu i zapobiega przegrzewaniu się podczas pracy.

Siemens

Pralki Siemens cechuje przestronność i praktyczność. Starannie i skutecznie piorą każdy rodzaj odzieży – od bawełnianych koszul i wełnianych swetrów po odzież wierzchnią i kurtki puchowe. Cechą charakterystyczną nowych pralek Siemens jest konstrukcja obudowy antywibracyjnej. Specjalny układ żeber usztywniających i dodatkowa izolacja redukują poziom hałasu i wibracji. Modele są wyposażone w bezstykowy silnik sterowany falownikiem iQdrive. Nowy silnik nie posiada szczotek, co upraszcza konserwację i gwarantuje niezawodną i trwałą pracę. Aby oszczędzać wodę i energię elektryczną oraz wyeliminować możliwość przedwczesnego zużycia odzieży, nowoczesne urządzenia wyposażone są w automatyczny system ważenia.

Bosch

W pralkach Bosch system ActiveWater kontroluje stopień obciążenia w zależności od poziomu wody i rodzaju tkaniny. Specjalne czujniki wielopozycyjne na podstawie otrzymanych danych określają dokładną ilość wody do cykli prania i płukania, co pozwala zminimalizować zużycie zasobów przy wysokiej jakości prania. Technologia VarioPerfect optymalizuje program pod względem czasu (speedPerfect) lub zużycia energii (ecoPerfect). Użytkownik ma możliwość wyboru prania szybkiego lub prania energooszczędnego. Opóźniony start zapewnia dodatkowy komfort obsługi. Silnik bezstykowy EcoSilenceDrive pozwala zaoszczędzić do 30% zużycia energii elektrycznej. Silnik jest cichy i nie posiada szczotek. Brak tarcia sprawia, że jest niezawodny i trwały w eksploatacji.