Jaka jest optymalna temperatura w lodówce?

Pytanie, jaka powinna być temperatura w lodówce, zadaje sobie zapewne wielu użytkowników, ponieważ trwałość, smak i walory estetyczne produktów zależą właśnie od temperatury.

Temperatura w lodówce – co wiemy o lodówkach?

Ta kategoria urządzeń gospodarstwa domowego należy do najpotrzebniejszych w każdym domu. Jednak wiele osób nie rozumie cech urządzenia i tego, w jaki sposób powinno działać.

Lodówka to urządzenie utrzymujące niską temperaturę w izolowanej termicznie komorze. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu agregatu chłodniczego, który przenosi ciepło z komory roboczej na zewnątrz, gdzie jest odprowadzane. Istnieje kilka rodzajów urządzeń bezpośrednio wpływających na temperaturę w lodówce:

  • Sprężarka (obieg chłodziwa).

  • Absorpcja (wymiennik ciepła).

  • Termoelektryczne (zasada pochłaniania energii cieplnej - płytki półprzewodnikowe).

  • Z chłodnicami wirowymi (sprężanie i rozprężanie powietrza za pomocą kompresora).

Z założenia wyróżnia się lodówki jedno-, dwu-, wielokomorowe i Side-by-Side. A jeśli chodzi o system chłodzenia - statyczny, dynamiczny, No Frost (lub Total No Frost) i Frost Free. Przy wyborze brana jest również pod uwagę klasa oszczędności energii - A, A +, A ++, A +++. Warto przeanalizować każdy rodzaj urządzenia, aby zrozumieć, jaką temperaturę ustawić w lodówce.

  • No Frost (lub Total No Frost) jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów. Nie wymaga rozmrażania, zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów i pleśni, zapewnia dłuższe przechowywanie produktów bez zmiany pierwotnych właściwości. Jednak zasada „chłodzenia na sucho” może powodować wysychanie świeżych warzyw, owoców, dań gotowych itp. Dlatego pytanie, jaka temperatura w lodówce No Frost jest odpowiednia, jest szczególnie istotne dla użytkowników.

  • Urządzenia statystyczne i dynamiczne wymagają okresowego rozmrażania (1-2 razy w roku). Te ostatnie wyposażone są w wentylator, który utrzymuje optymalne warunki do długotrwałego przechowywania świeżych produktów. Ściana to system odwadniający z paletą. Przez nią kondensat spływa do wnętrza komory i odparowuje z powodu bliskości sprężarki.

  • Frost Free to połączone urządzenia, które łączą wszystkie technologie i zalety analogów. Zamrażarka nie wymaga rozmrażania.

Temperatura w lodówce powinna być ustawiona w zależności od technologii urządzenia. Niewłaściwe tryby mogą prowadzić do zamarzania i tworzenia się lodu w komorach.

temperatura w lodówce

Jaka temperatura w lodówce jest odpowiednia?

Wielu producentów wskazuje optymalne temperatury przechowywania dla każdego produktu, oznaczając je schematycznie lub w postaci ikon, w tym sektorów rozmieszczenia. Zatem ile stopni w lodówce jest uznawane za wartość optymalną. Powszechnie przyjmuje się, że są to wartości między -2- + 5 ° C. Jednocześnie w wielu nowoczesnych modelach dostępne są funkcje „szybkiego zamrażania”, ręczna kalibracja trybów i kontrola poziomu.

Temperatura w komorach nie rozkłada się równomiernie i zależy od warunków pracy (częstotliwość otwierania, ładowania, czyli przelewania, t samych produktów itp.). Zanim określisz, jaka temperatura powinna być w lodówce i obliczysz optymalny tryb, zapoznaj się z głównymi strefami:

  • Chłodzenie - jest to bezpośrednio komora samej lodówki. Może pomieścić dowolne produkty od napojów po fast food.

  • Zamrażarka - strefa niskich temperatur i długotrwałego przechowywania.

  • Strefa zerowej temperatury, znana jako „sekcja przechowywania świeżych produktów”. Stale utrzymuje 0-+2 °C, czyli zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i powstawaniu pleśni. W różnych modelach występuje zarówno chłodzenie na mokro, jak i na sucho. W pierwszym przypadku zaleca się przechowywanie warzyw, owoców, ziół itp. W drugim - mięso, ryby, sery itp.

  • Półki na drzwiach to najcieplejsze miejsca (5-10°C). Poziom chłodzenia w nich zależy nie tylko od częstotliwości otwierania, ale także od jakości materiałów izolacyjnych i szczelności.

Jak ustawić temperaturę – ile stopni w lodówce zapewnia optymalne chłodzenie?

Na początku warto przeprowadzić mały test - szklankę wody o temperaturze ok. +15-17°C zostaw na noc w lodówce (półka środkowa) i rano zmierz odczyty, ustalając wstępny, końcowy i różnicę między nimi. To określi nam stopień chłodzenia i pożądaną temperaturę. Te należy ustawić pod kątem produktów, które są przechowywane w lodówce:

  • Świeże mięso i podroby 0,+2 - +4.

  • Zamrożone mięso -8 — -6.

  • Podroby i ryby mrożone -4 ---2.

  • Świeże fast foody 2 – 4.

  • Słona ryba 3 – 5.

  • Kiełbaski 3 – 4.

  • Produkty mleczne 4 – 6.

  • Masło i margaryna 2 – 4.

  • Sery, jajka, jabłka, warzywa 2 – 4.

Okres przechowywania jest zwykle określany w zależności od początkowej jakości produktu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Niektóre owoce i warzywa uwalniają etylen, co przyśpiesza ich dojrzewanie. Istnieją również specjalne opakowania, takie jak tetra-packi, które przedłużają świeżość produktów w wyższych temperaturach i wilgotności. Nieprawidłowo ustawione tryby prowadzą do przeciążeń, psucia się produktów lub zwiększonego zużycia energii. I dotyczy to nie tylko zbyt niskich, ale i wysokich temperatur. Zawsze bierz pod uwagę zewnętrzne warunki i aktywność użytkowania urządzenia, a także zwracaj uwagę na zalecenia eksploatacyjne.

Niestety, nie można ślepo ufać technologii. Jeśli tryb jest ustawiony na właściwy i zaczynasz zauważać, że w mleku pojawił się lód, ogórki zamarzły lub przygotowane potrawy są zbyt ciepłe, lepiej sprawdzić, czy lodówka utrzymuje ustawioną temperaturę. Wiele nowoczesnych modeli ma wbudowany termometr: wyświetlacz pokazuje dokładną temperaturę w komorach. Jeśli termometru nie ma, warto uzbroić się w konwencjonalny termometr alkoholowy. Połóż go na wyznaczonej półce na 20-30 minut, a następnie sprawdź poziom temperatury.

Na poziom temperatury wpływ też ma użytkowanie lodówki. Ważne jest, aby zawsze szczelnie zamykać drzwi lodówki, nie zapomnij jej rozmrozić (jeśli nie ma systemu No Frost) i umyć. Należy również wziąć pod uwagę, do jakiej klasy przeznaczony jest sprzęt. Charakterystyki muszą wskazywać minimalną i maksymalną temperaturę otoczenia, w której lodówka będzie działać normalnie. Warto też:

  • Konserwować lodówkę co jakiś czas.

  • Zainstalować ochronę przeciwprzepięciową.

  • Prawidłowo zainstalować i podłączyć sprzęt.

  • Przeprowadzać terminowe czyszczenie i konserwację.

Niektóre urządzenia anachroniczne nie pozwalają na samodzielne ustawianie temperatur, pracując w jednym lub więcej trybach, kalibrowanych w najlepszym razie za pomocą przekaźnika mechanicznego. Z kolei zaawansowane urządzenia zapewniają pełny dostęp do możliwości zmiany temperatury. Na przykład:

  • Temperatura w lodówce Samsung, zarówno w lodówce, jak i zamrażarce, jest regulowana niezależnie. W lodówce producent początkowo ustawia wskaźnik + 3⁰. Ale można to zmienić, naciskając specjalny przycisk.

  • Temperatura w komorze zamrażarki domowej lodówki Bosch jest kontrolowana za pomocą klawiatury. Ten sam system jest używany w komorze lodówki. Ponadto urządzenia Bosch są wyposażone w funkcję „Super Cooling”, dzięki czemu po intensywnym schłodzeniu wskaźnik temperatury ustala się na około 2⁰.

  • LG. Zdecydowana większość lodówek tej marki jest również wyposażona w osobną regulację.