Jak odkamienić ekspres do kawy?

Ekspres do kawy to urządzenie, które spotkamy nie tylko w restauracjach, ale także w wielu domach prywatnych. Czynnością, której nie powinien zaniedbać żaden właściciel ekspresu do kawy jest jego regularne odkamienianie. Ta czynność nie zajmuje wiele czasu, nie należy też do bardzo uciążliwych czynności. Nie należy jej zaniedbywać, gdyż regularne usuwania kamiennego osadu znacznie wydłuża żywotność urządzenia. Poza tym z ekspresu, który jest zanieczyszczony i pełen kamiennego osadu kawa nie smakuje najlepiej.

Kiedy odkamienianie będzie potrzebne?

O tym, kiedy nasz ekspres potrzebuje czyszczenia decyduje przede wszystkim producent tego urządzania. Producenci ekspresów automatycznych wyposażają je w czujniki, które alarmują użytkownika o tym,, że przyszła pora na czyszczenie urządzenia. Takich czujników nie posiadają ekspresy kolbowe. Przyjęto więc ogólną zasadę, że ekspres należy odkamienić po przygotowaniu w nim dwustu, trzystu porcji kawy. O tym, że nasz ekspres potrzebuje czyszczenia świadczy osad, który pojawił się w pojemnikach. Osoby, które przygotowują dziennie dwie filiżanki kawy powinny czyścić ekspres średnio raz na trzy tygodnie – mówimy tutaj oczywiście o ekspresie domowym.

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Jakimi produktami odkamienić ekspres?

Do czyszczenia ekspresu z nalotu i kawy najlepiej jest wykorzystane specjalne preparaty dostępne w sklepach. Często nie trzeba się nawet zastanawiać nad tym, jakie preparat do czyszczenia ekspresu będzie najbardziej odpowiedni. Wielu producentów ekspresów oferuje nie tylko same urządzenia, ale także specjalne preparaty do czyszczenia. Są wśród nich zarówno tabletki przeznaczone do czyszczenia ekspresu, jak i środki do odkamieniania w płynie. Niektórzy producenci proponują także płyny specjalnie przeznaczone do czyszczenia systemu spieniania mleka. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone nie tylko do czyszczenia ekspresów ciśnieniowych. W ofercie można znaleźć także uniwersalne środki, które znakomicie sprawdzają się także do czyszczenia ekspresów przelewowych. Aktywne składniki, które zawierają preparaty do czyszczenia ekspresów skutecznie usuwają nie tylko osad z kamienia, ale tłuste osady i pozostałości po kawie. Są one bardzo wygodne w użycia. Są też bezpieczne dla użytkowników.

Odkamienianie ekspresu domowymi sposobami

Do odkamieniania ekspresu do kawy można wykorzystać także domowe sposoby. Niezbędne środki każdy ma w swoim domu. Do czyszczenia i usuwania kamienia z ekspresu doskonale sprawdzi się zarówno ocet, jak i kwasek cytrynowy. Działają one nie mniej skutecznie niż preparaty chemiczne, ale na efekty ich działania trzeba trochę poczekać. Do czyszczenia ekspresu używamy octu rozcieńczonego z wodą w stosunku 1:2. Wlany ocet pozostawiamy w ekspresie na około dwadzieścia minut. Jeśli chcemy użyć kwasku cytrynowego, to dodajemy go do wody w ilości dwóch łyżeczek, a następnie włączamy ekspres. Zarówno po użyciu kwasku cytrynowego, jak i octu ekspres należy kilkakrotnie starannie wypłukać. Jeśli tego nie zrobimy, kawa będzie miała smak i zapach octu albo kwasku.

Co ile odkamieniać ekspres ciśnieniowy?

Wszystko zależy zarówno od producenta, jak i od jakości wody. Ciśnieniowe ekspresy do kawy powinny być czyszczone co dwieście – trzysta cyklów parzenia kawy. Oznacza to konieczność czyszczenia urządzenia mniej więcej raz na trzy tygodnie. Raz w tygodniu, a przynajmniej raz w miesiącu należy przeprowadzić czyszczenie samego modułu zaparzającego. Osoby, które chcą ekspres czyścić rzadziej powinny używać i regularnie wymieniać filtry. Dzięki temu czyszczenie ekspresu będą mogły wykonywać naprawdę rzadko. Odkamieniania nie trzeba będzie robić w tym przypadku częściej niż raz w roku. Osoby, które są miłośnikami kawy z mlekiem, nie mogą zapominać o tym, że system spieniania mleka także musi być czyszczony. Należy to robić naprawdę często, najlepiej codziennie.