Czy suszarka niszczy ubrania?

Wybierając nową pralkę, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na modele z opcją suszenia. Pranie wyjęte z automatu z opcją suszenia wystarczy tylko wyprasować i przenieść do szafy. Pralka wytwarza ciepłe powietrze i wydmuchuje je w kierunku czystych ubrań. Przed zakupem takiego urządzenia warto zastanowić się nad jego plusami i minusami.

Dla kogo suszarka do prania?

Pralka z suszarką to urządzenie, które różni się od zwykłej pralki tym, że ma 2 elementy grzejne. Jeden podgrzewa wodę do prania rzeczy, a drugi - powietrze do ich suszenia. Dodatkowo posiada wbudowany wentylator, zbiornik kondensacji wilgoci, czujnik temperatury powietrza oraz osobny system sterowania suszeniem (timer suszenia lub sterownik elektroniczny). Proces prania w pralce z funkcją suszenia przebiega tak samo, jak w pralce standardowej. Następnie woda z bębna zostaje spuszczona i rozpoczyna się etap suszenia rzeczy.

Bielizna i ubrania są omiatane ciepłym powietrzem, które jest wtłaczane do bębna przez kanał powietrzny. Rzeczy wirują w strumieniu powietrza, a wilgoć wyparowuje, kondensując się w specjalnym zbiorniku. Funkcję suszenia w pralce można zrealizować na dwa sposoby: za pomocą timera lub czujnika wilgotności.

Czy suszarka niszczy ubrania?

Wady i zalety suszarki do prania

Główne zalety maszyn z funkcją suszenia to:

• Oszczędność czasu. Nie musisz już rozwieszać ubrań na sznurach lub specjalnych suszarkach. Ponadto nie będzie trzeba czekać, aż rzeczy wyschną.

• Oszczędność przestrzeni. Planując zakup osobnej suszarki, należy wziąć pod uwagę, że zajmie ona sporo miejsca w mieszkaniu. Będzie też więcej kosztować. O wiele bardziej praktyczne jest zakupienie automatu z opcją suszenia, rozmiarem nie będzie się różnić od konwencjonalnej pralki bez takiej funkcji.

• Podczas suszenia, ubrania zbierają dużą ilość kurzu. Podczas korzystania z pralko-suszarki ubrania, będą czystsze.

• Kiedy mokre rzeczy suszą się w mieszkaniu, w pomieszczeniach czuć wilgotne, „nieświeże” powietrze. Ponadto, jeśli ubrania nie wysychają przez dłuższy czas, we włóknach tkaniny zaczynają namnażać się bakterie.

Wady pralki z suszarką to:

• Mała objętość. Na przykład, jeśli urządzenie jest zaprojektowane na 6-7 kg prania, to tylko połowa będzie mogła wyschnąć na raz - 3-3,5 kg rzeczy. Użytkownik będzie musiał wykonać dwa cykle prania.

• Zwiększone zużycie energii.

• Skromne funkcje oprogramowania.

Czego nie suszyć w suszarce bębnowej?

Suszarka jest jednym z tych urządzeń elektrycznych, które oszczędzają czas i energię. Jednak istnieją pewne elementy garderoby, które ze względu na skład materiałów i tkanin nie nadają się do suszenia w tym urządzeniu. Jest to:

• Skóra naturalna lub sztuczna.

• Tkaniny wodoodporne.

• Wyroby gumowe.

• Jedwab.

• Niektóre wyroby wełniane.

• Zamsz.

• Rajstopy nylonowe.

• Tkaniny z metalowymi zdobieniami.

• Ubrania z ozdobami i wykończeniami z PCV.

• Futro naturalne i sztuczne.

Kiedy ubranie suszone w suszarce może się zniszczyć?

Po wypraniu ubrań w pralce należy pamiętać o odkręceniu cyklu wirowania, po którym można rozpocząć fazę suszenia. Pamiętaj, że pranie powinno być lekko wilgotne i w żadnym wypadku zbyt suche. Pamiętaj też, że równie ważne, jak konserwacja pralki, jest czyszczenie filtra suszarki po każdym załadowaniu. Należy uważnie przeczytać etykietę na ubraniach, aby dowiedzieć się, czy nadaje się do suszenia w pralce. Aby uniknąć takiego ryzyka, możesz wybrać suszarkę najnowszej generacji, która jest w stanie zadbać o twoje ubrania.

Czy suszarka niszczy ubrania?

Suszarka nie niszczy ubrań, chyba że suszy się produkty, które nie są przeznaczone do pralki z funkcją suszarki. Nowe modele z technologią pompy ciepła suszą w niższych temperaturach niż konwencjonalne systemy kondensacyjne, zapewniając większą ochronę nici i integralności tkaniny. Dostępne są też suszarki z programami, które umożliwiają suszenie nawet najdelikatniejszych tkanin, takich jak wełna.

Normalny cykl trwa około dwóch godzin, podczas których można wysuszyć do 10 kg prania. Istnieją jednak również programy szybkiego suszenia, które pozwalają całkowicie wysuszyć ubrania w 40 minut lub programy specjalne dla niektórych rodzajów tkanin, które wymagają krótkiego czasu suszenia.