Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Jeśli lodówka nie zamraża i nie chłodzi, najpewniej uległa awarii. Zdarza się jednak również, że lodówka przestała się chłodzić, a zamrażarka nadal działa bezawaryjnie. Dowiedz się, co może powodować nagrzewanie się komory lodówki i jak to naprawić.

Lodówka nie chłodzi - Jak zdiagnozować problem?

Niekiedy lodówka chłodzi ale dzieje się to w sposób niewystarczający. Zorientujesz się, że tak się dzieje, obserwując stan szczególnie wrażliwych i łatwo psujących się produktów. Co jednak, jeśli lodówka nie chłodzi i jest ciepła w środku?

Przed wezwaniem specjalistów spróbuj wykluczyć następujące zdarzenia:

• Upewnij się, że drzwi komory zamykają się.
• Jeśli niedawno przeniosłeś lodówkę, być może znajduje się zbyt blisko źródła ciepła - kaloryfera lub pieca. Ze względu na to, że z jednej strony urządzenie jest stale nagrzewane, kompresor nie radzi sobie z jego chłodzeniem.
• Zamrażarka ustawiona na najniższą temperaturę może również przeciążyć sprężarkę, szczególnie latem. Lodówka nie chłodzi: zamrażarka pobiera na siebie wszystkie zasoby. Od tej pory powstrzymaj się od ciągłego używania tego trybu: jest on włączany na krótki czas, gdy zamraża się dużą ilość jedzenia.
• Właściciele modeli z systemem No Frost powinni nasłuchać, czy od czasu do czasu nie pojawia się charakterystyczny dźwięk wentylatora. Czasami tworzy się wokół niego warstwa lodu, która uniemożliwia obracanie się ostrzy. Nie słysząc wentylatora, spróbuj rozmrozić lodówkę. Jeśli problem zniknął i nie powrócił w ciągu 1-2 tygodni, nie było to spowodowane awarią.

Dlaczego lodówka nie chłodzi mimo działania silnika?

Najczęściej przez zwrot „lodówka nie działa” definiujemy sytuacje, gdzie lodówka nie chłodzi, a silnik się nie włącza. Ale czasami zdarza się, że lodówka nie chłodzi, ale jednocześnie wyraźnie słychać, że silnik brzęczy! Oznacza to, że lodówka wydaje się działać, ale nie spełnia swoich funkcji. Zatem dlaczego lodówka nie chłodzi? W takim przypadku możliwe jest, że:

• Zamrażarka zamarza, ale komora chłodziarki nie chłodzi.
• Komora lodówki działa, ale zamrażarka nie zamarza.
• Kompresor działa, brzęczy, ale obie komory nie zamarzają.

Jaki jest powód takiego zachowania lodówki?

• W lodówce No Frost produkty zasłaniają kanały doprowadzające schłodzone powietrze do komory lodówki. Dlatego temperatura w niej wzrasta. Zamrażarka działa normalnie. Aby rozwiązać ten problem, po prostu odsuń wszystkie produkty od tylnej ściany komory lodówki.
• Lodówka z pojedynczą sprężarką jest ustawiona w trybie Super Freeze. Ten tryb pomaga szybko zamrozić dużą ilość żywności w zamrażarce. Lodówka dokładnie tam kieruje cały swój zasób, więc lodówka nie działa, chociaż działa kompresor. W większości lodówek funkcja ta wyłącza się samoczynnie po 24-48 godzinach. Jeśli tak się nie stanie lub przypadkowo włączyłeś funkcję Super Freeze, po prostu wyłącz tę funkcję ręcznie.
• Lodówka z pojedynczą sprężarką pracuje w trybie Super Cool. Jest to tryb szybkiego chłodzenia komory chłodziarki. Moc lodówki w tym przypadku kierowana jest zarówno do lodówki, jak i do komory zamrażarki jednocześnie, ale ponieważ zamrażarka jest chłodzona głównie w okresie, gdy zimno trafia tylko do niej, brakuje jej szronu, a temperatura w komorze wzrasta. Zwykle funkcja Super Cool wyłącza się po 24-48 godzinach. Ale w niektórych modelach jest wyłączany tylko ręcznie. Sprawdź, czy masz włączony ten tryb.

Gdy lodówka nie mrozi – najczęstsze awarie

Jeśli powyższe środki nie pomogły, a nawet po rozmrożeniu lodówka nie chłodzi, pozostaje ci wezwanie specjalisty. Najczęściej psuje się system odszraniania w lodówce Nou Frost.

W lodówkach dwukomorowych Nou Frost parownik znajduje się w zamrażarce i pracuje na obu komorach. Podczas cyklu chłodzenia tworzy się na nim szron. Gdy temperatura parownika jest zbyt niska, włącza się grzałka odszraniania. Topi lód, a powstała woda jest usuwana z zamrażarki do specjalnej wanny w pobliżu silnika sprężarki, skąd następnie odparowuje. W rezultacie w zamrażarce nie ma lodu. Zimne powietrze jest wdmuchiwane do komory chłodziarki z zamrażarki przez wentylator przez specjalne kanały.

Jeśli jeden lub więcej elementów systemu odszraniania (grzałka, czujnik odszraniania, bezpiecznik, zegar odszraniania) ulegnie awarii, zamrażarka jest pokryta warstwą śniegu. Kanały doprowadzające powietrze z zamrażarki do lodówki zamarzają, w wyniku czego lodówka nie mrozi. Najczęściej specjalista po prostu wymienia wadliwe komponenty.

Inną przyczyną jest awaria amortyzatora. Przepływ zimnego powietrza z parownika zamrażarki do lodówki jest kontrolowany przez przepustnicę powietrza. W momencie, gdy powietrze jest wdmuchiwane do komory lodówki przez wentylator – ten się otwiera. Jeżeli silnik lub kontaktron określający położenie klapy nie działa, może być on w pozycji zamkniętej. W rezultacie schłodzone powietrze z parownika nie dostaje się do komory lodówki i staje się ciepłe. W tym przypadku przepustnica musi zostać wymieniona na nową.

Czemu lodówka nie chłodzi – awaria wentylatora

Kluczowym elementem w lodówce jest wentylator. Obracając się, pompuje powietrze z zamrażarki do komory lodówki. Jeśli wentylator się zepsuje (odłamią się jego łopatki lub silnik się wypali), powietrze nie dostaje się do górnej komory, a lodówka nie zamarza. Często awaria wentylatora wiąże się z awarią systemu odszraniania. Z tego powodu zamrażarka pokrywa się lodem. Wentylator przywiera łopatkami do płaszcza śnieżnego, w wyniku czego łopatki albo się łamią, albo silnik przepala się z powodu dużego obciążenia. Sprawdzenie wentylatora jest pierwszym krokiem, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, czemu lodówka nie chłodzi.

lodówka nie chłodzi

Dlaczego nie chłodzi lodówka – awaria termostatu

Temperatura w komorze lodówki w modelach ze sterowaniem elektronicznym jest mierzona przez czujnik temperatury. Jeśli termostat nie działa, to na pewno nie chłodzi lodówka. Wówczas sygnał nie trafi do tablicy kontrolnej, a elektronika lodówki „nie rozumie”, jaka jest temperatura w komorze i nie włącza chłodzenia. Dlatego w lodówce z dwiema sprężarkami działa tylko silnik zamrażarki, a komora lodówki się nie włącza.

W lodówkach ze sterowaniem elektromechanicznym temperatura jest kontrolowana przez termostat. W modelach z dwoma sprężarkami są ich dwa. Jeśli termostat w komorze lodówki jest niesprawny i nie włącza chłodzenia, w lodówce działa tylko komora zamrażarki, to komora lodówki nawet się nie włącza. W termostatach najczęściej dochodzi do obniżenia ciśnienia w mieszkach lub uszkodzenia grupy styków zespołu. W takim przypadku uszkodzony termostat/czujnik temperatury zostaje wymieniony na nowy.

Czasami zawodzi też jednostka sterująca. To mikroukład zawierający cały algorytm działania sprzętu. Często płyty zawodzą z powodu skoków napięcia: poszczególne elementy wypalają się, styki / ścieżki w module sterującym utleniają się lub wypalają. Jeśli sprężarka lodówki działa, ale nie zamraża komory lodówki, najprawdopodobniej wystąpiła usterka w obwodzie przepustnicy powietrza (w lodówkach No Frost), wentylator (w modelach z No Frost) lub czujnik temperatury w komorze lodówki.