Pralka nie pobiera płynu do płukania? Sprawdź, jakie są przyczyny i rozwiązania

Pralka sygnalizuje zakończenie prania, ale po otwarciu bębna ubrania pachną proszkiem, zamiast kwiatowym zapachem płynu do płukania? Najpewniej ten nie został poprawnie pobrany przez urządzenie.

Pralka nie pobiera płynu do płukania

Eksperci wiedzą, że nawet tak pozornie drobne awarie w działaniu pralki mogą sygnalizować dość poważne problemy. Jeśli więc zauważysz, że twoje urządzenie przestało pobierać płyn do płukania, to nie bagatelizuj tego faktu. Na początku wyeliminuj podstawowe przyczyny:

• Sprawdź, czy pralka otrzymuje wodę pod normalnym ciśnieniem? Być może ciśnienie wody jest zbyt słabe. W takim przypadku najpierw sprawdź zawór dopływu wody - może nie być całkowicie otwarty. Jeśli wszystko jest w porządku z zaworami, problem może dotyczyć ciśnienia w dopływie wody. W takim przypadku ciśnienie będzie słabe we wszystkich kranach.

• Czy dostarczyłeś płyn do właściwej komory dozownika? Może przypadkowo pomyliłeś przegródkę i wlałeś go do przegródki na proszek.

• Być może kanał płukania jest zatkany? Często resztki płynu przyklejają się do ścianek kanału dozownika. Aby uniknąć takich sytuacji, należy raz na miesiąc wyjmować tacę dozownika i płukać pod ciepłą wodą.

• Przesadziłeś z ilością płynu? Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Nowoczesne pralki po prostu pozostawią nadmiar płynu w dozowniku, ale bardziej prawdopodobne jest, że nadmiar zacznie wysychać i „zatykać” kanał.

Jeśli podczas kontroli nie stwierdziłeś żadnych problemów - ciśnienie wody jest normalne, taca na detergent została dokładnie umyta przed praniem, a jakość płynu do zmiękczania tkanin była wielokrotnie sprawdzana, w pralce wystąpiła jakaś awaria.

pralka nie pobiera płynu do płukania

Zabrudzona szuflada zasobnika

Najczęściej kanał, przez który woda pobiera płyn z pojemnika, jest zatkany. Jest to wynikiem używania przeterminowanego lub niewłaściwie przechowywanego płynu. Z czasem gęstnieje, zbryla się i nie rozpuszcza się całkowicie w wodzie. Ten problem możesz rozwiązać samodzielnie. Potrzebny ci będzie:

• Ocet.

• Soda.

• Waciki.

• Ręczniki papierowe.

• Gąbka, metalowa skrobaczka, stara szczoteczka do zębów, gumowe rękawiczki.

Wyciągnij tacę. Brud i pleśń zwykle gromadzą się na pojemniku - wewnątrz, na zewnątrz, a nawet w otworze montażowym. Pozostałości brudu i detergentu zakłócają normalny przepływ wody przez komorę. A pleśń należy jak najszybciej usunąć - może być szkodliwa dla zdrowia. Namocz wacik w occie i wytrzyj tacę i części. Jeśli nie możesz całkowicie usunąć brudu, możesz użyć mieszanki sody i octu. W bardzo brudnych przegródkach można wlać sodę, wlać ocet i pozostawić na 15-20 minut. Weź gąbkę kuchenną lub starą szczoteczkę do zębów i wyczyść tacę i inne przedmioty. Można także użyć metalowego skrobaka. Opłucz części tacki pod bieżącą ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wytrzyj części ręcznikami papierowymi i wysusz.

Zapchany dozownik płynu

Jeśli filtr siatkowy zaworu wlotowego jest zatkany. Najczęściej jest to spowodowane dużą ilością zanieczyszczeń w wodzie. Tę awarię łatwo rozpoznać. Świadczy o tym fakt, że odżywka jest wypłukana, ale częściowo. Proszek jest również pobierany tylko częściowo. Jednocześnie pralka przez długi czas pobiera wodę. W takim przypadku wymagane jest czyszczenie filtra, które powinien przyprowadzić raczej specjalista.

Niesprawny wąż doprowadzający wodę do urządzenia

Jeśli zawór ulegnie awarii, woda może albo w ogóle nie być pobierana (w tym przypadku cykl prania nie rozpocznie się i pralka zgłosi błąd), albo może płynąć pod niewystarczającym ciśnieniem - jeśli membrana nie otworzy się całkowicie. Oznaką jest niepobrany do końca płyn do płukania. Proszek jest również pobierany tylko częściowo. Jednocześnie maszyna przez długi czas pobiera wodę. W tym przypadku zawór dopływu wody wymaga wymiany.

Uszkodzony elektrozawór

Przyczyną może też być uszkodzony elektrozawór. Dobrą informacją jest to, że można go wymienić samodzielnie. Sekwencja wymiany zaworu wygląda następująco:

• Odłącz urządzenie od sieci, zakręć wodę.

• Należy zdjąć górną pokrywę (w maszynach ładowanych od góry, ściana boczna po stronie doprowadzania wody również musi zostać usunięta).

• Usuń zaciski elektryczne z cewki elektrozaworu.

• Odłącz rury.

• Wyjmij zawór z korpusu.

• Zainstaluj nowy.

W przypadku awarii przewodu sterującego dyszą powinien on być wymieniony na nowy. Następnie dysze są czyszczone i montowana myjka.