Jak wybrać naczynia do piekarnika?

Aby upiec soczyste mięso, ryby, drób i warzywa w piekarniku, potrzebujesz specjalnych naczyń. Te dzielimy ze względu na rodzaj naczynia, kształt i materiał wykonania – od tego zależy wygląd i smak gotowego posiłku.

Naczynia do piekarnika żaroodporne

W naczyniu żaroodpornym można upiec pierniki, tartaletki, chleb i bułki, muffinki, babeczki porcjowane i eklerki, ciasta wielkanocne, ciasteczka, placki, puddingi, zapiekanki, pizze, układanki i biszkopty do bułek w formach i na blachach do pieczenia. Z kolei naczynia do piekarnika do zapiekania doskonale nadają się do pieczenia gulaszu warzywnego i mięsnych. Można w nich piec całe ryby i drób, duże kawałki mięsa, piec pasztety mięsne, zapiekanki i pasztety. W małych formach wygodnie jest gotować porcjowane suflety julienne i mięsne.

Jakie naczynia można wkładać do piekarnika w bezpieczny sposób?

Optymalnym wyborem są grubościenne naczynia wykonane z żeliwa, szkła lub ceramiki o wydłużonym kształcie i z pokrywką. Nadają się do pieczenia mięsa i drobiu. Jeśli chodzi o to, jakie naczynia można wkładać do piekarnika, to nadają się tu też ceramiczne garnki i szklane patelnie do gotowania warzyw, siekanego mięsa, a nawet owoców.

Z kolei tace to płaskie prostokątne naczynia z niskimi bokami. Można na nich upiec cienkie wypieki - pierniki, ciasteczka, pizzę - lub upiec ryby, warzywa, kotlety mięsne i drobiowe. Maty do pieczenia i wałkowania ciasta wykonane są z silikonu. Wygodne jest zagniatanie ciasta i pieczenie na nich płaskich wyrobów cukierniczych. Formy te często mają przydatne oznaczenia do wycinania ciasteczek i herbatników. Formy pierścieniowe bez dna są wykorzystywane przez cukierników do przygotowywania warstw ciasta o różnych średnicach. Aby ciasto nie wypływało z nich, formy układa się na matach silikonowych, papierze do pieczenia lub warstwach folii. Są przesuwne i stałe.

Kamień do pieczenia to specjalna płyta wykonana z gliny lub materiału mineralnego, która zapewnia równomierne nagrzewanie piekarnika i tworzy efekt pieca. Najwygodniej jest na nim piec chleb, pizzę, ciasta i inne produkty z ciasta drożdżowego.

Naczynie do piekarnika - kształty

Średnica określa liczbę porcji, które można przygotować jednorazowo. Małe formy mają średnicę 11–18 cm, średnie 20–26 cm, a duże 26–33 cm.

Idealne naczynie do piekarnika ma 6-7 cm, a do cienkich ciast i ciast - 2-3 cm Formy do ciast wielkanocnych są wyższe niż zwykle: wynika to ze specyficznej formy pieczenia.

Stalowe i szklane naczynia do piekarnika

Naczynia i formy do użytku w piekarniku są wykonane z metalu, ceramiki, szkła żaroodpornego, plastiku, silikonu, porcelany, a nawet papieru. Rodzaj żywności, którą można ugotować, zależy od materiału.

Stalowe naczynia i formy szybko się nagrzewają i mają działanie bakteriobójcze, dzięki czemu żywność dłużej pozostaje świeża. Jedzenie w nim gotuje się szybciej. Stalowe naczynia kuchenne są trwałe i nie ulegają korozji, nadają się zarówno do pieczenia, jak i smażenia. Aluminiowe foremki szybko się nagrzewają i dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu nadają się na małe i grube wypieki lub porcjowane - babeczki, pizze, tartaletki. Naczynia żeliwne są mocne i trwałe, długo utrzymują ciepło, dlatego nadają się do powolnego duszenia potraw. Wady naczyń żeliwnych: ciężkie, podatne na rdzewienie i zdolność wchłaniania oleju - z tego powodu na powierzchni tworzy się brzydka i szkodliwa skorupa.

Naczynia ceramiczne i porcelanowe są przyjazne dla środowiska, nadają się do powolnego duszenia potraw, zachowując ich smak i właściwości użytkowe. Pięknie prezentują się w kuchni, ale są delikatne i dzięki porowatej strukturze mogą pochłaniać zapachy. Gotowe jedzenie lepiej przenieść do innych pojemników. Szklane naczynia do piekarnika są popularne ze względu na wysoką odporność na ciepło i wygodę przechowywania żywności: nie pochłaniają zapachów. Zachowuje właściwości produktów i nadają się do przygotowywania gulaszu, charlotte i zapiekanek. Szkło nie toleruje gwałtownych zmian temperatury, dlatego nie należy go umieszczać zimnego w gorącym piekarniku ani gorącego w lodówce.

Silikonowe naczynia do pieczenia były szczególnie popularne w ciągu ostatnich kilku lat: są elastyczne, nieprzywierające. Silikonowe przybory nie pękają, ale można je przypadkowo przeciąć nożem lub przebić. Po 4-5 latach użytkowania silikon zaczyna wydzielać toksyny. Plastikowych naczyń nie można używać w piekarniku, ale istnieją nowoczesne materiały kompozytowe, które są odporne na wysokie temperatury i mają właściwości nieprzywierające. Służą do wykonywania form piekarniczych oraz jako powłoki na metalowe naczynia do pieczenia.

Jaki kształt mają garnki do piekarnika?

Najczęściej naczynie do pieczenia jest prostokątne, ponieważ ten kształt równomiernie rozprowadza ciepło. Czasami garnki do piekarnika mają też kształt owalny. Zwykle są używane do gotowania ciast, mięsa, ryb. Do wykonania wypieków potrzebne są wymyślne naczynia w kształcie serc, gwiazdek, kwiatów, geometrycznych kształtów i tematycznych postaci.

Do powlekania stosuje się teflon i nowoczesne materiały kompozytowe, w tym plastik, a nawet wióry kamienne. Jednak w temperaturach powyżej +260°C teflon zaczyna uwalniać szkodliwe substancje. Aby uniknąć uszkodzenia powłoki, do naczyń z powłoką nieprzywierającą należy używać wyłącznie drewnianych lub silikonowych szpatułek.

naczynia do piekarnika