Dlaczego lodówka głośno pracuje?

Jeśli lodówka brzęczy i hałasuje, to warto zacząć martwić o jej stan? Na szczęście dla nas lodówka hałasuje z wielu przyczyn. Niektóre z nich możesz usunąć samodzielnie.

Moja lodówka głośno chodzi – co może być przyczyną?

Kiedy nowa lodówka, która ma niski poziom hałasu, zaczyna głośno buczeć, natychmiast pojawia się pytanie, czy przypadkiem nie jest uszkodzona. Zanim jednak oddamy sprzęt do naprawy na gwarancji, sprawdźmy inne możliwości.

Możliwe, że lodówka głośno chodzi z powodu niewłaściwego umiejscowienia w kuchni. Głównym źródłem hałasu z lodówki jest kompresor. Pompuje zimną temperaturę i to on wydaje głośny dźwięk. Jeśli jest wyposażony w dwie sprężarki, poziom hałasu jest podwojony, ponieważ każda ze sprężarek będzie działać w innym trybie.

W przypadku sprawnego agregatu chłodniczego poziom hałasu sprężarki jest dość znośny. Jeśli lodówka nie tylko hałasuje, ale też charakterystycznie grzechoczę, to sprawdź, czy nie znajduje się za blisko ściany lub mebli. Wibracje urządzenia mogą występować z powodu znajdujących się w pobliżu obiektów. Upewnij się, że lodówka jest prawidłowo zainstalowana.

Kiedy nowa lodówka głośno chodzi – sprawdź etykiety

Zgodnie ze standardami, dopuszczalny poziom hałasu lodówki wynosi do 55 dB. Jeśli jednak spojrzysz na załączoną instrukcję producenta, większość najnowszych urządzeń wytwarza hałas na poziomie około 40 dB.

Pamiętaj, że wybierając lodówkę, musisz zwrócić uwagę na etykietę z przodu urządzenia. Zobaczysz klasę zużycia energii, objętość każdej komory i właśnie poziom hałasu w decybelach. Jeśli potrzebujesz lodówki, która działa prawie bezgłośnie, przeanalizuj modele i kup taką, która ma najniższe odczyty hałasu. Jeśli mimo to nowa lodówka głośno chodzi, sprawdź ustawienie produktów w jej wnętrzu.

Być może wyjaśnienie jest w produktach, które ściśle przylegają do ścian. W szczególności mówimy o szklanych słoikach i naczyniach z metalowymi pokrywkami. Warto zauważyć, że przed zakupem nowego agregatu chłodniczego zaleca się sprawdzenie go przed włączeniem.

Dlaczego lodówka głośno chodzi: przyczyny awarii

Jeśli wcześniej lodówka działała dobrze, a potem zaczęła hałasować, zwróć uwagę na amortyzatory sprężarki. Jeśli nie są mocno zamocowane, pojawi się hałas wtórny. Wymień uszkodzone amortyzatory sprężarki na nowe, a problem zostanie rozwiązany. Jeśli nadal nie wiesz, dlaczego lodówka głośno chodzi, być może przyczyną jest płyn chłodzący.

Urządzenie gospodarstwa domowego wykorzystujące czynnik chłodniczy może zacząć hałasować z powodu gwałtownego ruchu gazu krążącego w rurkach. W tym przypadku wystarczy przeczekać. Po pewnym czasie lodówka przestanie wydawać dźwięki.

Komory urządzenia wyposażone w No Frost mogą powodować hałas generowany przez obracający się wentylator. Jeśli urządzenie nagle zaczęło mocno brzęczeć podczas pracy, jest to spowodowane lodem, który zamarzł w pobliżu ostrzy. Tutaj ratunkiem będzie całkowite rozmrożenie lodówki, co zajmie co najmniej 10 godzin.

Głośna praca lodówki – jak sprawdzić nową lodówkę?

Kupiłeś lodówkę, a ta po kilku minutach pracy zaczyna nadmiernie hałasować? Najpierw sprawdź, czy śruby transportowe zostały usunięte. Utrzymują sprężyny, w których zamocowana jest sprężarka. Jeśli nie wyciągniesz śrub, lodówka zagrzeje się i zacznie wydawać głośny dźwięk. Pozwól lodówce pracować przez jakiś czas. Być może do odpowiedniego funkcjonowania, konieczne jest osiągnięcie danej temperatury.

Po trzecie - sprawdź, czy urządzenie jest poprawnie zainstalowane. Może ma kontakt z jakimiś przedmiotami Do normalnej pracy, wymagane jest pozostawienie przy ścianie około 5 cm wolnej przestrzeni. Głośna praca lodówki może być wywołana zbyt dużą ilością produktów wewnątrz.

Zwróć uwagę na obciążenie lodówki. Dotyczy to nowych i starych agregatów chłodniczych. W takim przypadku musisz wyjąć niektóre rzeczy. Najczęściej wystarczy poprawnie rozłożyć zawartość na półkach. Czy zauważyłeś, że szum lodówki pojawia się tylko na początku pracy kompresora? To normalne. Na początku rozruchu silnik potrzebuje więcej prądu, dlatego słychać krótkotrwałe warczenie lodówki.

Problemem, który możesz rozwiązać samodzielnie, jest też nieprawidłowa instalacja lodówki. Być może nogi lodówki są nieprawidłowo zamocowane i znajdują się w „stanie zawieszonym”.

lodówka głośno chodzi

Lodówka głośno pracuje – kiedy wzywać fachowca?

Niekiedy z powodu poluzowanych łączników słychać nieprzyjemny hałas, trzaski i skrzypienie urządzenia. W tym przypadku silnik wydaje się drżeć, nie jest mocno zamocowany - styka się ze ściankami obudowy i wydaje dźwięki, które bierzesz za dudnienie. Jak usunąć hałas w tym przypadku? Sprawdź łączniki i dokręć je w razie potrzeby. Lodówka głośno pracuje, kiedy wystąpiła awaria wentylatora chłodniczego. Występuje wyłącznie w modelach z systemem No Frost i objawia się silnym hałasem. Częste zjawisko w jednostkach, w których zainstalowane są jednocześnie dwa wentylatory (zamrażarka i lodówka). Może to być spowodowane wysychaniem smaru na łożyskach, lodem na parowniku i nieprawidłową pracą elementu grzejnego.

Jeśli wentylator pracuje za głośno, musisz zrobić kilka rzeczy. Rozmrozić lodówkę (możesz to zrobić sam), sprawdź łożyska pod kątem obecności smaru. Skontaktuj się z mechanikiem w celu uzyskania porady dotyczącej rozwiązywania problemów z elementem grzejnym.

Zakłócenie obwodu elektrycznego pojawia się z powodu awarii przekaźnika. W tym przypadku urządzenie nie zachowuje się całkiem normalnie: warczy, puka, po czym nagle się wyłącza i przez jakiś czas nie uruchamia się ponownie. Przyczyną awarii sieci może być również lekko spalone uzwojenie wentylatora.

Zatkany filtr rurki chłodziarki również generuje nadmierny hałas. Pociąga to za sobą zmniejszenie chłodzenia komór. Najpierw zwróć uwagę na to, czy lodówka nie przestała chłodzić w ciągu ostatnich kilku godzin. Następnie skontaktuj się z serwisem.

Ostatecznie przyczyną może być zużycie silnika. Przy zużyciu części silnika powstaje luz. Jeśli zauważysz silne pukanie / trzeszczenie wyłącznie podczas pracy silnika, natychmiast reaguj. Część niewymieniona w odpowiednim czasie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia lodówki.