Właściwe czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Jeśli często korzystasz z kuchenki mikrofalowej i nie wycierasz jej za każdym razem od środka, po kilku miesiącach będziesz musiał szukać sposobu na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, tłustej powłoki i zaschniętych kawałków jedzenia.

Czyszczenie mikrofali za pomocą pary

Zacznijmy od najprostszego sposobu, który jest dostępny dla każdego – za pomocą pary. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu gorącej pary, pod której wpływem rozpuszcza się tłuszcz – w większości przypadków wystarczy kilka razy przesunąć szmatką lub gąbką kuchenną, aby usunąć pozostałości z wewnętrznych powierzchni kuchenki mikrofalowej. Czyszczenie mikrofali parą jest proste. Musisz napełnić wodą miskę ceramiczną do połowy i włączyć urządzenie z maksymalną mocą. Czas działania będzie zależał od złożoności zabrudzenia - czasami usunięcie starych plam tłuszczu może zająć dwa lub trzy podejścia po 5-10 minut. Aby ta metoda była skuteczniejsza, możesz dodać do wody składniki, które znajdziesz w każdej kuchni.

Jak wyczyścić mikrofalówkę octem

Ocet to uniwersalny środek do czyszczenia wszystkich powierzchni kuchennych, w tym drzwi i ścian kuchenek mikrofalowych. Jeśli masz pod ręką zwykły ocet stołowy (9%), dodaj go w ilości dwóch łyżek stołowych na dwie szklanki wody. Umieść pojemnik z octem rozcieńczonym w wodzie w kuchence mikrofalowej i włącz ją z maksymalną mocą na 5-7 minut, a następnie odczekaj co najmniej pół godziny bez otwierania drzwi. W tym czasie przykry zapach zniknie, a tłuste ślady rozpuszczą się na tyle, że łatwo będzie je usunąć miękką ściereczką.

Ta metoda ma jedną wadę - nieprzyjemny zapach, z którego należy przewietrzyć kuchnię. Aby silny zapach nie powodował dyskomfortu, stosuj tę metodę sprzątania przy otwartych oknach i gdy w domu jest jak najmniej członków rodziny.

Jeśli nie wiesz jak wyczyścić mikrofalówkę, to odpowiedni jest też kwas cytrynowy. Zasada działania jest bardzo podobna do octu. Różnią się tylko proporcje: na dwie szklanki wody potrzebna będzie jedna łyżka stołowa kwasku cytrynowego. Możesz też zastąpić go sokiem z dwóch małych cytryn lub cytryną pokrojoną na średniej wielkości kawałki – efekt będzie ten sam. Czas działania mikrofali przy maksymalnej mocy wynosi od 10 do 15 minut, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Zaletą tej metody jest to, że eliminuje nieprzyjemne zapachy, ale sam kwasek cytrynowy czy sok z cytryny praktycznie nie rozprzestrzeniają nieprzyjemnego zapachu nawet po podgrzaniu.

czyszczenie mikrofali

Mycie mikrofali proszkiem do pieczenia

Podobnie jak w przypadku kwasu cytrynowego, będziesz potrzebować dwóch do trzech łyżek sody oczyszczonej na dwie szklanki wody. Następnie przestrzegaj tej samej procedury: mieszaj sodę w wodzie aż do całkowitego rozpuszczenia, włóż pojemnik z powstałym roztworem do kuchenki mikrofalowej i włącz ją z pełną mocą na 7-10 minut. Mycie mikrofali tym sposobem jest najszybsze. Wystarczy zostawić drzwi zamknięte na kolejny kwadrans. Miejsca, w których pozostały zaschnięte cząstki jedzenia, należy dodatkowo przetrzeć gąbką z sodą posypaną na wierzchu.

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej za pomocą chemii gospodarczej

Dziś w sprzedaży jest ogromny wybór detergentów do różnych powierzchni kuchennych, w tym specjalne produkty do kuchenek mikrofalowych. Zwykle wystarczy zwilżyć gąbkę wodą, nałożyć na nią odrobinę środka do czyszczenia mikrofalówek i spienić. Czyszczenie kuchenki mikrofalowej jest też możliwe przy użyciu zwykłego detergentu do mycia naczyń. Gąbkę można położyć bezpośrednio na szklanej płytce i włączyć urządzenie na minimalną moc na nie dłużej niż minutę. To wystarczy, aby „chemia” zadziałała. Na koniec pozostaje przetrzeć wewnętrzne powierzchnie tą samą gąbką – zbierze resztki tłuszczu i resztki jedzenia. Na koniec przetrzyj kilka razy miękką, wilgotną szmatką wszystkie powierzchnie wewnętrzne, aby usunąć wszelkie pozostałości środka czyszczącego.

Mycie mikrofalówki – jak go uniknąć?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby jak najrzadziej myć mikrofalówkę.

• Po każdym użyciu wytrzyj kuchenkę mikrofalową — wystarczy kilka lekkich ruchów wilgotną ściereczką lub przynajmniej suchym ręcznikiem papierowym.

• Podczas podgrzewania jedzenia używaj specjalnego okapu - dzięki temu będziesz mógł spędzać mniej czasu na sprzątaniu.

Mycie mikrofalówki będzie łatwiejsze, jeśli pozostawisz otwarte drzwi, po gotowaniu lub podgrzewaniu potraw o silnym zapachu.