Co robić, gdy zmywarka nie odprowadza wody?

Jeśli na dnie zmywarki po czyszczeniu nadal pozostaje woda, to być może urządzenie nie odprowadza jej prawidłowo.

Dlaczego woda stoi w zmywarce?

Czasami przyczyna jest banalna. Być może po prostu zbyt wcześnie otwierasz drzwi. W takim przypadku cykl zostaje przerwany, a woda stoi w zmywarce. Jeśli to nie jest przyczyną, to przed podjęciem kolejnych działań, odłącz zmywarkę od zasilania.

Niekiedy powodem są załamania w wężu spustowym. Sprawdź dokładnie wąż spustowy pod kątem zagięć, załamań lub wgnieceń, być może z tego powodu woda nie jest w stanie opuścić urządzenia. Wyprostuj wszelkie deformacje węża, włącz zmywarkę i uruchom program opróżniania. Powodem może być też zatkany filtr zmywarki. Filtr znajduje się na dnie zmywarki, czyszczenie wyeliminuje problem odpływu.

Kiedy woda w zmywarce nie odpływa całkowicie

Gdy woda odpływa, ale duża jej ilość nadal zalega dno zmywarki, to najpewniej problemem jest zatkany wąż odpływowy lub połączenie z rurami odpływowymi. Aby przetestować system, potrzebujesz pojemnika do spuszczania wody, który znajduje się w zmywarce. Pierwszą rzeczą jest odkręcenie węża spustowego z przyłącza kanalizacyjnego i opuszczenie go do przygotowanego pojemnika i włączenie programu spustowego. Jeśli zmywarka zostanie pomyślnie opróżniona, blokada znajduje się dalej w rurach. Często zmywarki, podobnie jak pralki, są podłączone do syfonu zlewozmywaka, można go również zdemontować i wyczyścić w razie potrzeby. Jeśli woda w zmywarce nadal zalega, blokada może znajdować się w samym wężu. Konieczne jest odkręcenie drugiego końca węża z maszyny i przepłukanie węża.

Zmywarka nie odpompowuje wody – zepsuta pompa

Jedną z najczęstszych przyczyn jest zatkana pompa odpływowa. Mając pewne umiejętności, problem ten można również wyeliminować samodzielnie. Konieczne jest znalezienie pompy, odłączenie jej i oczyszczenie, aby wirnik pompy mógł się swobodnie obracać. Następnie umieść pompę w pierwotnym miejscu.

Jeśli zmywarka nie odpompowuje wody, mimo to, wówczas najpewniej doszło do awarii i powinieneś skontaktować się ze specjalistami.

Zmywarka nie wypompowuje wody – najczęstsze awarię

Awaria pompy spustowej to efekt skrajnego zanieczyszczenia filtrów lub węża. Innym problemem jest awaria przełącznika ciśnienia (czujnik poziomu wody). Czujnik ten informuje elektronikę zmywarki o istniejącym poziomie wody, a awaria tego czujnika sprawia, że zmywarka nie wypompowuje wody. Uszkodzenie pompy spustowej zmywarki nie jest rzadkością. Wynika to z faktu, że stale znajduje się w wodzie. W przypadku nowoczesnych zmywarek prawdopodobieństwo awarii pompy jest dość wysokie. Głównym objawem nieprawidłowej pracy pompy spustowej jest brak dźwięków podczas uruchamiania spustu oraz przerwy w odpływie wody, pod warunkiem, że w zmywarce nie ma blokady. Nie można również wykluczyć, że pompa uruchamia się dopiero po otrzymaniu polecenia. Jeśli zawiodła elektronika, to wymiana pompy w zmywarce nic nam nie da.

zmywarka nie odprowadza wody

Zmywarka nie odprowadza wody – kiedy wezwać specjalistę?

Nie poradzisz sobie samodzielnie, jeśli przyczyna jest awaria czujnika poziomu wody. Jednym z ważnych elementów każdej zmywarki jest presostat – specjalny czujnik, który mierzy poziom ciśnienia wody wewnątrz zmywarki i wysyła sygnał do modułu programu. Jeśli czujnik zawiesił się w pozycji pustego zbiornika, to maszyna „myśli”, że zbiornik jest pusty i zmywarka nie odprowadza wody. Taki przełącznik ciśnienia wymaga natychmiastowej wymiany.

Tylko specjalista może nam pomóc, jeśli zawiódł moduł oprogramowania. Ten jest "mózgiem" zmywarki - analizuje cykle zmywania i wysyła polecenia do innych węzłów, np. "spuść wodę" do pompy spustowej, "podgrzej wodę" do elementu grzejnego, "pobierz wodę" do zaworu wlotowy. Jeśli moduł sterujący jest uszkodzony, polecenia te mogą nie zostać wysłane poprawnie lub w ogóle nie zostać wysłane.