Jak i dlaczego myć nową lodówkę?

Nowo zakupioną lodówkę należy dokładnie i starannie wyczyścić.

Dlaczego mycie lodówki jest tak ważne?

Istnieje szereg czynników, które determinują potrzebę czyszczenia nowej lodówki po zakupie. Wśród nich główne to:

• Silny zapach techniczny i chemiczny.

• Zanieczyszczenia powstałe podczas produkcji.

• Kurz i brud osadzający się podczas transportu i przechowywania w magazynie.

Nowe urządzenie gospodarstwa domowego należy w każdym przypadku wyczyścić ze względu na specyficzny zapach w nich obecny. Mycie lodówki jest bardzo ważne, w przeciwnym razie nieprzyjemny aromat zostanie wchłonięty przez wszystkie produkty, które umieścimy w środku.

Należy pamiętać, że produkcja sprzętu AGD nie odbywa się w warunkach sterylności. Nawet czysto wyglądająca lodówka jest tak naprawdę zabrudzona. Brud i kurz mogą gromadzić się na powierzchni ścian, półek i szuflad. Po wyprodukowaniu sprzęt AGD transportowany jest do magazynów produkcyjnych, gdzie może być długo przechowywany. W razie potrzeby urządzenie transportowane jest do punktu sprzedaży, w którym może znajdować się również magazyn. Mimo że każda lodówka jest fabrycznie zapakowana, to opakowanie nie jest próżniowe i nie zapobiega w przedostawaniu się kurzu i drobnoustrojów do środka urządzenia. Nowa lodówka może również emitować nieprzyjemny zapach.

Jak i czym myć lodówkę?

Do czyszczenia można używać zarówno specjalnych detergentów, jak i ogólnych środków czyszczących. Niezależnie od wybranego produktu lodówkę należy umyć bardzo dokładnie, zwracając szczególną uwagę na drobiazgi. Oprócz ścian trzeba dokładnie wyczyścić wszystkie półki, ruszty, szuflady i inne akcesoria. Zamrażarkę i wszystkie znajdujące się w niej szuflady również należy dobrze umyć. Po umyciu wszystkich elementów czystą wodą należy je dobrze wytrzeć suchą szmatką.

Po 6 godzinach możesz włączyć urządzenie i napełnić je jedzeniem. Jeśli zapach nie wyparował po myciu sodą lub specjalnymi środkami, należy przetrzeć wszystkie części gąbką nasączoną octem lub kwaskiem cytrynowym. Urządzenie można włączyć wówczas po 4 godzinach.

To, czym myć lodówkę w dużej mierze zależy od ciebie. Urządzenie i wszystkie jego elementy można dokładnie umyć detergentem. Szczególną uwagę zwracaj na uszczelki, tace, w których przepływa woda, a także na spiralę skraplacza. Z kolei sam zapach najłatwiej usunąć domowymi sposobami.

• Posyp otwarte pojemniki sodą.

• Pokrój i rozłóż plasterki cytryny.

• Połóż na półkach kilka tabletek z węglem aktywnym lub torebek herbaty.

Jeśli to nie pomoże, będziesz musiał użyć specjalnych środków czyszczących. Jeśli są plamy, smugi, należy je usunąć wilgotną ściereczką. Żywność przeniesioną z zamrażarki do lodówki w celu rozmrożenia należy umieścić w głębokim naczyniu o wysokich ściankach. Oprócz wstępnego czyszczenia należy utrzymywać urządzenie w czystości i okresowo przeprowadzać ogólne czyszczenie wewnątrz i na zewnątrz lodówki.

czym umyć nową lodówkę

Czym umyć nową lodówkę i jak o nią dbać?

Aby utrzymać lodówkę w dobrym stanie, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad. Obejmuje to sprawdzanie daty ważności produktów, usuwanie przeterminowanej żywności i utrzymywanie porządku na półkach.

Zewnętrzną część urządzenia należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli chodzi o to, czym umyć nową lodówkę, to w tym celu nie jest konieczne stosowanie specjalnych detergentów. Jeśli czyścisz lodówkę po raz pierwszy i potem czynisz to regularnie, wystarczy trochę zwilżyć szmatkę wodą. Wyjątkiem jest obecność uporczywych plam. Pojawiające się plamy należy wycierać natychmiast po powstaniu, ale zabrudzenia, takie jak smugi oleju, będą wymagały użycia detergentów.

Aby zapobiec wchłanianiu zapachu żywności, należy wszystkie produkty spożywcze przechowywać w opakowaniach lub szczelnie przykrytych pojemnikach. Należy pamiętać, że naczynia umieszczane w lodówce muszą być czyste. Dno pudełek należy przykryć papierowymi lub cienkimi bawełnianymi serwetkami. Możesz rozłożyć plastikowe torby, w miejscu gdzie przechowujesz warzywa. Raz na 3 miesiące należy rozmrozić urządzenie i przeprowadzić jego ogólne czyszczenie.

Zanim zaczniemy myć lodówkę, należy ją rozmrozić, ustawiając najpierw temperaturę na zero, a następnie odłączając ją od zasilania. Pozostaw otwarte drzwi lodówki i zamrażarki. Z reguły rozmrażanie trwa od 3 do 10 godzin. Następnie przystępujemy do mycia półek, pojemników. Podczas rozmrażania zamrażarki usuń wszystkie półki, pojemniki i półki boczne i ułóż je w pobliżu zlewu lub w łazience. Oczyszczamy skraplacz za lodówką z kurzu. Można to zrobić za pomocą odkurzacza lub długiej wąskiej szczotki. Po rozmrożeniu lodówki przystąp do mycia lodówki w środku. Mycie należy rozpocząć od góry do dołu, zwracając szczególną uwagę na odległe ściany, narożniki i wnęki. Pamiętaj, aby wyczyścić i zdezynfekować otwór spustowy z tyłu komory - często jest to źródło nieprzyjemnego zapachu w lodówce. W tym celu można wlać roztwór czyszczący bezpośrednio do kanału za pomocą bańki medycznej lub strzykawki. Na koniec czyścimy gumową uszczelkę starą szczoteczką do zębów, a następnie wycieramy wszystko do sucha.