Szybkowar – co to jest i co można w nim ugotować?

Aby ugotować jedzenie szybciej niż na kuchence, potrzebny jest szybkowar. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu wewnątrz urządzenia możemy szybciej przygotować swoje ulubione potrawy.

Szybkowar – co to? Poznaj jego parametry

W szybkowarze żywność gotuje się pod wpływem ciepła. Może być duszona lub gotowana, na parze. Ta metoda gotowania nadaje się do zup, płatków śniadaniowych, gulaszu, mięsa, roślin strączkowych, risotto, polenty czy, gulaszu warzywnego.

Na liście produktów, których nie wolno gotować w szybkowarze, znajdują się kasza jęczmienna, płatki owsiane, kasza manna, kasza jaglana, tłuczony groszek, kluski, kompoty – słowem wszystko, co może zatkać zawór od środka. Jeśli szybkowar zostanie zintegrowany z multicookerem, zakres możliwości urządzenia znacznie się rozszerzy. W trybie gotowania ciśnieniowego takie urządzenie ma wszystkie możliwości szybkowaru, może również piec.

Szybkowar – co to jest

Jak działa szybkowar?

Aby przygotować dania z szybkowaru, musisz poznać kilka jego tajemnic:

• Ponieważ woda w szybkowarze praktycznie nie odparowuje, do zupy należy dodać tyle wody, ile spodziewamy się w gotowym przepisie. Jeśli jest to owsianka, wody w niej powinno być prawie dwa razy mniej niż podczas gotowania w zwykły sposób.

• Woda w urządzeniu powinna zajmować nie więcej niż 2/3 jego objętości, a jeśli są to produkty silnie pęczniejące podczas gotowania, to nie więcej niż połowę.

• Nagrzewanie szybkowaru należy przerwać, jeśli z jego zaworu przestanie lecieć para. Oznacza to, że w środku nie ma już wody. W takim przypadku danie można przygotować za pomocą ciepła urządzenia i kuchenki.

• Wiele potraw można ugotować bez oleju i wody – we własnym sosie.

W praktyce obsługa szybkowaru jest prosta

• Po uruchomieniu urządzenia miska zaczyna się nagrzewać. Dzieje się tak albo poprzez przenoszenie ciepła z grzałki elektrycznej, albo przez fale elektromagnetyczne w szybkowarach indukcyjnych.

• Im więcej pary, tym wyższe ciśnienie wewnątrz szybkowaru. Im wyższe ciśnienie, tym wyższa temperatura wrzenia wody. W tej temperaturze jedzenie gotuje się znacznie szybciej.

Jak gotować w szybkowarze?

Upewnij się, że urządzenie jest sprawne, a między misą a elementem grzejnym nie ma ciał obcych. Jeśli wszystko jest w porządku, wlej wymaganą ilość płynu do miski szybkowaru i włóż jedzenie. Umieść miskę w urządzeniu i zamknij pokrywę. Upewnij się, że ciśnieniowy zawór znajduje się we właściwej pozycji. Multicookery z funkcją szybkowaru mogą gotować z otwartą lub zamkniętą pokrywą. Podłącz szybkowar i wybierz odpowiedni program. W razie potrzeby zmień czas gotowania i – jeśli tryb na to pozwala – temperaturę. Naciśnij „Start” i poczekaj na zakończenie programu.

Uwolnienie ciśnienia jest również ważną częścią procesu gotowania. W szybkowarze elektrycznym można to zrobić na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest poczekanie, aż ciśnienie samoistnie spadnie, gdy urządzenie ostygnie. Drugim jest otwarcie zaworu na pokrywie i szybkie uwolnienie pary. Naturalny spadek ciśnienia zajmie od 5 do 20 minut. W przypadku gulaszu lub fasoli ta metoda jest idealna: staną się jeszcze smaczniejsze.

Zalety i wady szybkowaru

Szybkowar to nie tylko kolejny gadżet kuchenny, ale bardzo szczególny sposób gotowania jedzenia. Oto niektóre z jego zalet:

• Skraca czas gotowania o 1,5-2 razy. Na przykład groszek w zwykłym rondlu gotuje się przez co najmniej godzinę, a w szybkowarze - 10-20 minut. Im krótszy czas gotowania, tym mniejsze zużycie energii.

• Zapobiega parowaniu wody, co oznacza, że nie ma potrzeby dolewania wody do zup, gulaszu i innych potraw.

• Zachowuje naturalny kolor i aromat owoców i warzyw oraz ponad 70% wartości odżywczych. Dzieje się tak dlatego, że w szybkowarze jedzenie gotuje się bez dostępu powietrza.

• Neutralizuje ostry zapach niektórych potraw (np. ryb).