Aby zmywarka odpowiednio spełniała swoje funkcje, niezbędne są tabletki do czyszczenia, ale też sól, która ma za zadanie zmiękczyć zbyt twardą wodę.
Ile soli do zmywarki należy wsypać?
Istnieje kilka rodzajów soli przeznaczonej do zmywarek. Może to być:
• Specjalna sól regenerująca (na przykład Finish, Somat, Calgonit itp.).
• Specjalna sól tabletkowana (Topperr).
• Substytut specjalnej soli.
Na opakowaniu soli specjalistycznej zawsze jest instrukcja użycia, która informuje użytkownika, ile soli do zmywarki należy wsypać. W zależności od modelu zmywarki objętość komory na sól może być różna. Większość maszyn mieści 2/3 półtora kilogramowego opakowania soli regeneracyjnej. Kiedy sól jest wsypywana do zmywarki po raz pierwszy, musisz najpierw napełnić komorę wodą. Gdy wsypuje się sól, nadmiar wody spływa do kanalizacji.
Ile wsypać soli do zmywarki w zależności od twardości wody?
Do zmiękczania wody w zmywarce służy specjalne urządzenie w postaci zbiornika zwanego wymiennikiem jonowym. Wewnątrz wymieniacza jonowego znajduje się żywica z ujemnie naładowanymi jonami chlorku. Jony te przyciągają zanieczyszczenia zawarte w wodzie, a ta staje się bardziej miękka. Jeśli proces ten nie zachodzi, to w wysokich temperaturach magnez i wapń tworzą kamień, który osadza się na elemencie grzejnym. Poza tym w twardej wodzie zmywarka nie w pełni zmywa naczynia.
Ale jeśli woda w zmywarce, przechodząc przez wymiennik jonowy, i tak staje się miękka, to po co nam specjalna sól? Ta jest potrzebna, aby przywrócić w żywicy ilość jonów chloru, dlatego taką sól nazywa się regenerującą. Twardość wody determinuje to ile wsypać soli do zmywarki.
Jak dobrać sól do zmywarki - gdzie wsypać sól regenerującą?
Aby określić twardość wody, możesz użyć jednej z następujących metod:
• Metoda „na oko”. Weź mydło do prania i spróbuj wyprać ręcznie dowolny kawałek materiału. Jeśli mydło nie pieni się i nie spłukuje, woda jest twarda. Zwróć także uwagę na to, jak szybko kamień osadza się na kranach, toaletach i innych powierzchniach. Im szybciej, tym twardsza woda.
• Druga metoda polega na użyciu specjalnego urządzenia lub paska testowego. To najdokładniejsza i najprostsza opcja.
Twardość wody zmienia się w zależności od pór roku, dlatego najlepiej wykonywać własne pomiary kilka razy w roku dobierając sól do zmywarki. Gdzie wsypać należy sól?
Gdzie wsypać sól do zmywarki w zależności od modelu?
Jeśli zastanawiasz się gdzie wsypać sól do zmywarki, to w większości urządzeń komora na sól znajduje się na dnie zmywarki pod dolną tacą. Aby wlać do niego granulowaną sól, musisz użyć lejka. Jeśli chodzi o tabletki 3 w 1 zawierające sól, przewidziano dla nich specjalną przegródkę. Znajduje się po wewnętrznej stronie drzwi.
Jak prawidłowo dostosować użycie soli w zmywarce do twardości wody? Aby rozpocząć, zapoznaj się z instrukcją. Na przykład w zmywarkach marki Bosch można ustawić 7 poziomów twardości wody. Gdy sól się skończy, na panelu zaświeci się kontrolka, co oznacza, że musisz ponownie dodać sól. Jeśli używane są tabletki zawierające sól, wskaźnik braku soli można wyłączyć, ustawiając twardość wody na 0.
Zauważmy jednak, że nawet wśród modeli nowoczesnych urządzeń, gdy twardość jest ustawiona na 0, woda może przejść nie z pominięciem wymiennika jonowego, ale przez niego. A jeśli nie dodasz soli, ale włożysz tylko tabletki zawierające sól, może to doprowadzić do zatkania wymiennika jonowego i woda w ogóle nie będzie płynąć, w wyniku czego dojdzie do awarii. Sól jest więc potrzebna nie tylko do zmiękczenia wody i poprawy jakości zmywania, ale także do utrzymania w sprawności jonitów zmywarki.
Gdzie wsypywać sól do zmywarki, aby uzyskać optymalny efekt?
Producenci zmywarek zalecają stosowanie tabletek 3 w 1 tylko przy twardości poniżej 21 0 dH, jeśli twardość jest wyższa, należy osobno dodać sól i oddzielne detergenty. Zastanawiając się gdzie wsypywać sól do zmywarki, sprawdź w instrukcji, w jakim stopniu pojemnik na sól powinien być zapełniony. Pojemność tych pojemników w różnych modelach nie jest taka sama. W większości modeli pojemnik mieści 2/3 półtora kilogramowego opakowania - 1 kg. Jeśli produkt znajduje się w tabletkach, komora powinna być też maksymalnie zapełniona.