Dlaczego moja zmywarka nie domywa naczyń?

Otwierasz drzwi zmywarki, a zamiast czystych i błyszczących naczyń, te wciąż są brudne. Z resztkami jedzenia i plamami z mydła. Być może doszło do awarii urządzenia, ale niektóre usterki możesz usunąć samodzielnie.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Niekiedy powód nieprawidłowego działania zmywarki jest banalny:

• Jeśli nie usuniesz resztek jedzenia z naczyń, jakość mycia nigdy nie będzie idealna. Wszyscy producenci zalecają przestrzeganie tej zasady.

• Zły wybór trybu. Zmywarka nie domywa naczyń, bo ustawiony program jest zbyt krótki. Te są przeznaczone tylko do lekkich zabrudzeń, natomiast tłuste naczynia wymagają dłuższego cyklu w wysokiej temperaturze.

• Przeciążenie maszyny. Jeśli zmywarka nie domywa naczyń, być może wkładasz do niej zbyt wiele talerzy i innych przyborów. Następnym razem postaraj się włożyć mniej naczyń.

• Niewłaściwe użycie detergentów. Niewłaściwy dobór środków czyszczących i/lub ich ilość jest częstą przyczyną słabej wydajności zmywarki. Spróbuj zmniejszyć lub zwiększyć ilość nabłyszczacza.

Jeśli zmywarka nadal nie domywa naczyń, być może przyczyną jest kamień.

Zmywarka nie domywa naczyń przez zbyt twardą wodę

Kamień pojawia się z powodu twardej wody (nawet pomimo użycia specjalnych zmiękczaczy), nie jest widoczny na plastikowych częściach sprzętu, ale wewnątrz, gdzie części są metalowe, osadza się na ich powierzchni. Osadzając się na spryskiwaczach, kamień uniemożliwia rozpryskiwanie wody, przez co zmywarka nie domywa naczyń.

Aby wyeliminować ten problem, wlej kwas cytrynowy do urządzenia zamiast detergentu i włącz zmywarkę, nastawiając ją na program o najwyższej temperaturze.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń – resztki blokują urządzenie

Przyczyna mogą być też zatkane dysze. Przyczyną są resztki jedzenia, kawałki serwetek i inne zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza urządzenia wraz z naczyniami. Z reguły najbardziej dotknięte są filtry zgrubne, a także zraszacze. Może to być powodem, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń.

W takim przypadku sprawdź filtry i przeczyść je. Czyść je po każdym użyciu zmywarki, zgodnie z zaleceniami producentów. Jeśli wyeliminowałeś wszystko powyższe, to najpewniej doszło do awarii urządzenia.

Zmywarka słabo myje naczynia – sprawdź podgrzewacz wody

Zmywarki wyposażone są w urządzenie podgrzewające wodę (TEH). Są one bardziej podatne na osadzanie kamienia i psują się po pewnym czasie, przez co zmywarka słabo myje. Gdy element ten ulegnie awarii, woda nie nagrzewa się odpowiednio, a zmywarka nie domywa naczyń, ponieważ większości zabrudzeń nie można myć zimną wodą. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana podgrzewacza.

Kolejny problem to awaria pompy obiegowej, gdzie ta nie pompuje wody do zmywarki. W takim przypadku także należy wymienić pompę obiegową. Warto też sprawdzić wirnik zraszaczy. Jeśli wirnik ulegnie awarii, zraszacze nie obracają się (może wystąpić przerwa w działaniu jednego lub obu zraszaczy) i woda nie domywa naczyń. Podobnie jak w poprzednich przypadkach – jednym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonego elementu.

Zmywarka źle myje naczynia – poważne awarie

Mamy do czynienia z poważnym problemem, jeśli doszło do awarii czujnika temperatury. Czujnik termiczny - mierzy temperaturę wody i przesyła tę informację do modułu oprogramowania, który wydaje polecenie nagrzania elementu grzejnego. Jeśli informacja z czujnika temperatury nie zostanie odebrana, woda nie nagrzewa się, a zmywarka źle myje naczynia. Taki termostat wymaga natychmiastowej wymiany.

Mogło też dojść do awarii modułu oprogramowania. Ten wysyła polecenia do wszystkich elementów technicznych zmywarki. Jeśli moduł programu ulegnie awarii, zmywarka zacznie działać nieprawidłowo lub całkowicie przestanie działać. Moduł należy wymienić lub go przeprogramować.

Kolejną przyczyną może być awaria czujnika zmętnienia wody (tylko w drogich modelach zmywarek). Drogie modele zmywarek są wyposażone w czujnik kontroli mętności wody. Dzięki niemu moduł oprogramowania otrzymuje informacje o stanie wody - jeśli jest mętna, a naczynia są nadal brudne, urządzenie kontynuuje cykl mycia. Gdy czujnik ulegnie awarii, moduł oprogramowania nie może ocenić stanu zabrudzenia naczyń, a zmywarka nie może prawidłowo ukończyć cyklu zmywania. Taki czujnik mętności wymaga wymiany.

Wszystkie te awarie powinny być naprawiane tylko przez wykwalifikowanego specjalistę, zwłaszcza jeśli zmywarka jest na gwarancji. Taka osoba winna mieć wiedzę, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt niezbędny do diagnozy i naprawy. Próby samodzielnego naprawiania zmywarki mogą prowadzić do katastrofalnych rezultatów. W rezultacie koszt napraw okazuje się znacznie wyższy.

zmywarka nie domywa naczyń

Jak dbać o zmywarkę?

Właściwe korzystanie ze zmywarki pozwala uniknąć większości awarii urządzenia.

• Nie przeciążaj zmywarki. Instrukcja obsługi informuje nas o maksymalnym obciążeniu urządzenia. Liczba naczyń może wahać się od 9 do 16.

• Usuń resztki jedzenia. Pomoże to zapobiec zatykaniu filtrów. Niektóre modele mają specjalny tryb wstępnego namaczania. Dotyczy to zwłaszcza patelni i garnków, w których gotowano tłuste potrawy.

• Nie wkładaj naczyń dwa w jednym. Utrudnia to swobodną cyrkulację wody i detergentów.

• Nie używaj tabletek niskiej jakości. Do czyszczenia naczyń używaj wyłącznie detergentów przeznaczonych do zmywarek. Jednocześnie ważne jest przestrzeganie prawidłowego dawkowania.