Piekarnik z termoobiegiem - zalety

Gotowanie jest nieodłączną częścią naszego życia. Kluczem do jakości potraw są nie tylko świeże i zdrowe produkty, ale również niezawodny sprzęt. Popularnym wyborem wielu osób są dziś piekarniki ze wbudowanym termoobiegiem.

Termoobieg - zalety

Piekarnik z termoobiegiem ma wiele zalet. To przede wszystkim:

• Jednolite pieczenie wszystkich produktów w komorze, unikanie przypalania produktów.

• Termoobieg skraca czas gotowania nawet o 30% i temperaturę o 15 stopni w porównaniu do tradycyjnego procesu gotowania.

• Oszczędność energii elektrycznej.

• Jednoczesne gotowanie różnych potraw bez ryzyka mieszania się aromatów i smaków.

• Nie ma potrzeby obracania produktów i regularnego sprawdzania ich gotowości.

Jak działa termoobieg – piekarnik konwekcyjny

Proces pieczenia czy gotowania odbywa się za pomocą konwekcji, czyli wymuszonego obiegu gorącego powietrza przy włączonym wentylatorze. Dzięki szczelności komory ogrzane powietrze nie wydostaje się na zewnątrz, lecz jest wielokrotnie zasysane przez wentylator i przepuszczane przez grzałkę, co zapewnia szybkie i równomierne nagrzanie całej objętości pieca oraz produktów na które działa termoobieg. Piekarnik kontroluje automatycznie temperaturę. Odpowiedzialny jest za to termostat, który w razie potrzeby włącza lub wyłącza grzałkę. Elementy grzejne mogą być proste lub okrągłe. Te drugie lepiej odprowadzają ciepło, szybciej ogrzewając krążące powietrze.

Co to jest termoobieg – tryby pracy

Istnieją różne tryby pracy urządzeń elektrycznych. Zatem co to jest termoobieg? Może on działać na bazie konwekcji. Ta obróbka produktów gorącym suchym powietrzem, odpowiednia jest do gotowania ryb, drobiu i mięsa, pieczenia wyrobów piekarniczych, rozmrażania półproduktów. Z kolei obróbka podgrzaną (do 100 stopni) mokrą parą pozwala na duszenie, blanszowanie i gotowanie potraw.

Istnieje też tryb łączony. Oprócz wymienionych nowoczesne urządzenia posiadają funkcję „regeneracji” – grzania, „pary wymuszonej”, „pary niskotemperaturowej”, „zmniejszonych obrotów wentylatora” – do pieczenia ciast, „smażenia” i „grillowania”. ” - do gotowania frytek ziemniaczanych i grillowanego kurczaka.

Istnieją dwa rodzaje pieców konwekcyjnych: wtryskowe i kotłowe. Te ostatnie są wyposażone w wytwornicę pary, czyli do komory doprowadzana jest gotowa para. Cechą urządzenia wtryskowego jest to, że para powstaje, gdy woda dostaje się (podczas wtrysku) na gorącą powierzchnię elementu grzejnego.

Dla ułatwienia użytkowania urządzenia wyposażone są w timer, regulator temperatury, podwójnie przeszklone drzwi, co eliminuje oparzenia i pozwala monitorować proces pracy bez otwierania. Sterowanie może być elektromechaniczne lub dotykowe - z dużą ilością wprowadzanych programów i możliwością dalszego programowania. Sposób działania pieca konwekcyjnego oraz zasady jego konserwacji wskazane są w instrukcjach dołączonych do każdej jednostki.

Jak wyłączyć termoobieg w piekarniku? Co zrobić, gdy wentylator się nie zatrzymuje?

Gdy urządzenie jest włączone, wentylator włącza się automatycznie, aby schłodzić powierzchnie urządzenia. Problem pojawia się, gdy urządzenie jest wyłączone, a wentylator nadal pracuje, dopóki urządzenie nie ostygnie. Zatem jak wyłączyć termoobieg w piekarniku?

• Jeśli wentylator nadal pracuje, gdy piekarnik jest zimny, odłącz urządzenie od zasilania.

• Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem

Jeśli powyższe wskazówki nie pomogły rozwiązać problemu, radzimy zadzwonić do specjalistycznego centrum serwisowego. Nie zalecamy używania produktu do czasu całkowitego wyeliminowania problemu. Odłącz urządzenie od sieci i nie włączaj go ponownie, dopóki nie będziesz pewien, że działa.

Termoobieg w piekarniku – jak wybrać piekarnik konwekcyjny?

Zasada działania tego sprzętu kuchennego opiera się na cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz piekarnika urządzenia. Powietrze jest ogrzewane przez grzejniki elektryczne i napędzane przez specjalne wentylatory. W porównaniu z tradycyjnymi piekarnikami,, to ogrzewanie przyczynia się do bardziej równomiernego podgrzewania żywności. Pozostaje pytanie, jak wybrać odpowiedni termoobieg w piekarniku? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na następujące cechy pieca:

• Moc. Im większy rozmiar urządzenia, tym większa jego moc i wydajność.

• Objętość wewnątrz. Wpływa również na wydajność. Od tego zależy wielkość blach do pieczenia, ich liczba, a także odległość między poziomami. Duża komora pozwala na łatwe przyrządzanie potraw o dużych rozmiarach - pieczenie całych tusz z gęsi, indyków. Piekarnik powinien jak najlepiej spełniać twoje potrzeby, ale jednocześnie być prosty w obsłudze.

• Liczba poziomów. Piekarnik może mieć od jednego do dziesięciu poziomów. Modele o zwiększonej ilości komór przeznaczone są do produkcji wyrobów na skalę przemysłową - w fabrykach, w dużych piekarniach.

• Metoda kontroli. Może być mechaniczna, cyfrowa lub dotykowa. Różnica dotyczy raczej wyglądu urządzenia i nie wpływa w żaden sposób na proces gotowania. Wybór rodzaju sterowania zależy od preferencji użytkownika.

• Dodatkowe funkcje. Należą do nich - nawilżanie parą, timer, funkcja opóźnionego startu, automatyczne wyłączanie. Nawilżanie parą wodną uzyskuje się poprzez wtryskiwanie wody do ogrzewanej komory roboczej. Odparowując woda, nawilża powietrze w komorze, zabezpiecza produkty przed nadmierną utratą wilgoci, zapobiegając ich wysychaniu. Funkcja jest bardzo przydatna dla wszystkich kategorii produktów - pieczywa, mięsa, ryb. Dzięki niej dania są soczyste i piękne. Modele z nawilżaniem parowym są nieco droższe.

• Obecność timera, opóźnionego startu i automatycznego wyłączania urządzenia stwarza dodatkową wygodę dla użytkownika. W kuchni możesz się wówczas zająć innymi sprawami, nie martwiąc się o potrawy przygotowywane w piekarniku.

• Producent. Sprzęt renomowanych producentów ma zazwyczaj dłuższą gwarancję i z reguły jest bardziej odporny na zużycie.

• Nie mniej ważną kwestią jest wygoda użytkowania. Zanim kupisz piekarnik, przetestuj go. Sprawdź, czy odpowiada ci układ włączników, gałek, pokręteł. Choć może się to wydawać mało istotne, to na dłuższą metę wpływa na komfort użytkowania.

termoobieg w piekarniku