Jakie garnki na płytę indukcyjną wybrać?

Jeśli planujesz kupić kuchenkę indukcyjną lub już stałeś się jej właścicielem, to zapewne wiesz, że nie wszystkie naczynia nadają się do jej obsługi. Musisz wiedzieć jak dobrać do niej odpowiednie naczynia i na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby kuchenka indukcyjna przyniosła maksymalne korzyści.

Zasada działania wszystkich kuchenek indukcyjnych polega na wytwarzaniu ciepła bezpośrednio w samym naczyniu dzięki polu elektromagnetycznemu emitowanemu przez kuchenkę. Dlatego naczynia, muszą spełniać pewne wymagania, a ich dno, musi mieć wysokie właściwości ferromagnetyczne.

Jak wybrać dobre garnki na indukcję?

Dno musi być dobrze podatne na działanie pola magnetycznego. Z tego powodu prądy wirowe wywoływane przez kuchenkę są przekształcane przez dno naczyń (wchodzący w jego skład metal ferromagnetyczny) w ciepło. Nie każdy metal ma te właściwości. Należą do nich żeliwo, stal i stopy stali. Ściany naczyń mogą być wykonane z innych materiałów, najważniejsze jest to, aby dno zawierało dowolny z wymienionych powyżej metali.

Średnica naczynia indukcyjnego musi koniecznie odpowiadać rozmiarowi palników, w przeciwnym razie znacznie zmniejszy się wydajność kuchenki indukcyjnej. Naczynia do kuchenek indukcyjnych nie powinny być za małe, aby uniknąć ich deformacji w wysokich temperaturach.

Jakie garnki na płytę indukcyjną wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając garnki na płytę indukcyjną?

Naczynia do kuchenek indukcyjnych, jak każde inne, należy kupować w wyspecjalizowanych sklepach, których asortyment pozwala znaleźć produkt odpowiedni dla siebie.

Wybierając naczynia do gotowania, ważne jest, aby znać wielkość palników na płycie - musi być dopasowana do średnicy dna, aby uniknąć zmniejszenia wydajności płyty. Niektóre kuchenki indukcyjne, mogą po prostu nie działać, jeśli zostaną na nich położone naczynia o zbyt małej średnicy. Zwróć uwagę na grubość dna i ścian (nie powinna być zbyt mała), a także sprawdź je pod kątem uderzeń, odprysków i zadrapań.

Garnki powinny mieć określoną specyfikację i spełniać unijne normy. Do naczyń dołączona powinna być instrukcja użytkowania. Jeśli dokonujesz zakupu za pośrednictwem sklepu internetowego, zapoznaj się ze stroną internetową producenta i recenzjami jego produktów.

Średnica i grubość dna

Tradycyjnie jedzenie na kuchence gotuje się na zasadzie wymiany ciepła. Element grzejny (palnik gazowy lub elektryczny) wytwarza ciepło, które przekazywane jest na naczynia, a następnie na produkty. Kuchenki indukcyjne wykorzystują zupełnie inną zasadę fizyczną. Ciepło wytworzone w samym naczyniu jest przenoszone na żywność. Aby więc zrealizować tę zasadę, naczynia muszą być przepuszczalne dla fal elektromagnetycznych i mieć właściwości magnetyczne. Zaletą jest gruba podstawa. Odpowiednie dno powinno mieć od 2-3 mm. Cała podstawa musi idealnie przylegać do powierzchni płyty. Naczynia indukcyjne wymagają idealnie płaskiego dna. Niektóre modele kuchenek indukcyjnych są w stanie dostosować się do rozmiaru używanego naczynia. Jeśli nie ma funkcji FlexInduction, minimalna średnica wybranej patelni powinna być większa niż 12-14 cm.

Uchwyty i pokrywka

Warto zainwestować w specjalne naczynia do płyty indukcyjnej. Są one wykonane ze stopu stali nierdzewnej i aluminium. Wnętrze jest zwykle pokryte powłoką nieprzywierającą. Produkty te nie wydzielają żadnych szkodliwych alergenów pod wpływem ciepła, są doskonałej jakości i trwałe. Ich koszt jest nieco wyższy, chociaż specjalistyczne patelnie lub garnki są uważane za najlepsze przybory. Naczynia wykonane ze stali nierdzewnej mogą być używane na płycie indukcyjnej, ale ze względu na zawartość niklu mogą powodować reakcje alergiczne.Polecane garnki indukcyjne

Dziś na półkach sklepów można znaleźć naczynia w różnych kategoriach cenowych. Jednak są producenci, którzy produkują garnki wysokiej jakości. To garnki produkcji Fisslera. Ta niemiecka firma produkuje naczynia z wyższej półki cenowej. Z kolei Zwilling JA Henckels oferuje produkty z szerokiego przedziału cenowego: od średnich do luksusowych. Wielu znanych szefów kuchni wybiera garnki tej właśnie marki.