Co robić, gdy zmywarka nie rozpuszcza tabletek?

Tabletki do zmywarki to jedna z najwygodniejszych detergentów. Większość z nich ma skład 3 w 1, czyli zawiera wszystkie składniki niezbędne do uzyskania wysokiej jakości zmywania naczyń. Jest to detergent, sól do zmiękczania wody i nabłyszczacz. Niekiedy jednak tabletka nie rozpuszcza się w procesie zmywania, a tym samym zmywarka przestaje spełniać swoją podstawową funkcje..

Co zrobić, gdy nie rozpuszcza się tabletka w zmywarce?

Nie we wszystkich przypadkach, gdy urządzenie nie rozpuszcza tabletki, doszło awarii. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, które możesz samodzielnie wyeliminować.

  • Słabej jakości tabletki. Być może kupiłeś produkt niskiej jakości, tabletki były niewłaściwie przechowywane lub upłynął ich termin ważności. Spróbuj zmienić produkt na inny.
  • Nieprawidłowe korzystanie z tabletek. Niektóre tabletki należy oderwać przed użyciem, inne są powlekane w wodzie. Upewnij się, że używasz detergentu prawidłowo: instrukcja użycia powinna znajdować się na opakowaniu tabletki.
  • Wilgotna tabletka. Wilgotna komora na pigułki lub mokre ręce, którymi chwytasz tabletkę, mogą spowodować, że przyklei się ona do dozownika i nie wypadnie w odpowiednim momencie cyklu. Gdy tabletka jest mokra, twardnieje i dlatego nie rozpuszcza się dobrze.

Co jednak zrobić, gdy wyeliminowaliśmy powyższe, a mimo to nie rozpuszcza się tabletka w zmywarce?

Tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce – sprawdź filtry

Niekiedy przyczyna jest źle wybrany program. Nowoczesne zmywarki mają wiele różnych programów, w tym płukanie i krótkie programy z niską temperaturą. Nie wymagają one użycia detergentów.

Być może tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce przez zatkane filtry. Podczas cyklu zmywania zmywarka używa tej samej wody, przepuszczając ją przez system filtrów do czyszczenia. Kiedy są one zanieczyszczone resztkami jedzenia i tłuszczem, ciśnienie wody słabnie, a tabletka się nie rozpuszcza. Filtry należy czyścić regularnie, raz do kilku razy w tygodniu, w zależności od intensywności użytkowania zmywarki i stopnia zabrudzenia naczyń w zmywarce.

Niekiedy też pokrywa komory na tabletki jest zablokowana przez naczynia. Upewnij się, że naczynia są prawidłowo umieszczone i nie przeszkadzają w otwarciu pokrywy dozownika tabletek.

zmywarka nie rozpuszcza tabletek

Kiedy doszło do awarii i zmywarka nie rozpuszcza tabletki

Tabletka jest skompresowanym detergentem. Aby ją rozpuścić, potrzebne jest odpowiednie ciśnienia gorącej wody. Jeśli zauważysz, że zmywarka nie rozpuszcza tabletki lub nie rozpuszcza jej całkowicie, prawie zawsze przyczyną jest zbyt mała ilość wody spadającej na tabletkę lub jej temperatura. Mogą to powodować awarię dyszy zraszaczy.

Na ostrzach znajdują się małe otwory - dysze. Woda wypływa z nich pod ciśnieniem. Reaktywne dysze dociskowe obracają atomizer, nawadniają naczynia wodą i rozmywają tabletkę. Jeśli otwory są zatkane resztkami jedzenia, tłuszczem, kamieniem, to przepływ wody słabnie lub zmienia kierunek: z tego powodu łopatki obracają się wolniej, lub wcale.

Zmywacze i środki czyszczące mogą z czasem korodować dysze. Otwory się powiększają, a ciśnienie wody słabnie i ta nie rozpuszcza tabletki.