Jak ustawić piekarnik i zmywarkę w kuchni?

Podczas ustawiania sprzętu AGD w kuchni nie należy lekceważyć zaleceń i wymagań zawartych w instrukcji obsługi urządzeń. Większość producentów nie zaleca umieszczania piekarnika obok zmywarki. Dowiemy się, dlaczego ich sąsiedztwo jest uważane za szkodliwe i jak ustawić te sprzęty AGD, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Zmywarka pod piekarnikiem - Co mówi producent?

Planując przestrzeń w małej kuchni, staramy się, aby każdy centymetr pomieszczenia był użyteczny. Czasami jest to niezwykle trudne. W pogoni za potrzebą zmieszczenia w małej kuchni przydatnych sprzętów zapominamy, że niektóre sprzęty AGD nie mogą ze sobą współistnieć. Jeśli chodzi o instalację zmywarek, istnieje szereg zasad, których naruszenie może spowodować utratę gwarancji.

• Nie umieszczaj zmywarki pod zlewem ani w pobliżu zlewu.

• Nie umieszczaj zmywarki pod płytą grzejną.

Dotyczy to każdej płyty grzewczej, nawet tej, która ma podłoże termoizolacyjne.

• Nie wolno instalować zmywarki w zewnętrznej szufladzie zestawu mebli.

• Nie umieszczaj zmywarki w pobliżu piekarnika. Zmywarka pod piekarnikiem to kiepskie rozwiązanie.

Czy można umieścić piekarnik nad zmywarką?

Piekarnika nie należy ustawiać nad zmywarką, pod nią, czy wzdłuż jej krawędzi. Wymagana szczelina technologiczna, która będzie oddzielała te sprzęty AGD, powinna wynosić co najmniej 40 cm. Jeśli jednak twoja kuchnia jest bardzo mała, to możesz zapomnieć o przestrzeganiu takich zasad. Co wtedy zrobić?

Jeśli podejmiesz ryzyko i umieścisz piekarnik nad zmywarką, to może to oznaczać utratę gwarancji. Nagrzany piekarnik przez długi czas będzie oddziaływał na korpus zmywarki, powodując przegrzanie wypełnienia elektronicznego i wysuszenie gumy uszczelniającej, która z czasem pęknie. Według statystyk w takiej sytuacji ryzyko uszkodzenia zmywarki wzrasta około 1,5 raza. Warto więc zachować pewne środki ostrożności, a ryzyko można zminimalizować.

Piekarnik i zmywarka w jednym słupku – środki ostrożności

Jeśli możliwe jest pozostawienie szczeliny między piekarnikiem a zmywarką co najmniej pół centymetra, należy to zrobić. Wsuń mały kawałek owiniętej w folię pianki polietylenowej w szczelinę, a odizolujesz od siebie dwa urządzenia gospodarstwa domowego. Jeśli piekarnik i zmywarka w jednym słupku, to jedyne wyjście, to nie włączaj jednocześnie dwóch urządzeń. Nagrzany piekarnik może spowodować zwarcie w obwodach elektronicznych zmywarki. Jeśli masz możliwość wyboru zmywarki lub piekarnika, weź model z dobrą izolacją. Głównym zadaniem jest ograniczenie nagrzewania się ścian obu stojących blisko siebie urządzeń.

zmywarka pod piekarnikiem

Czy piekarnik może być nad zmywarką?

Liczba opcji umieszczenia zmywarki będzie bezpośrednio zależeć od wielkości kuchni i ilości sprzętu, który trzeba będzie tam upchnąć. Wiemy już czy piekarnik może być nad zmywarką i że musi być odpowiednio odizolowany. A co z innymi urządzeniami?

Często stawiamy zmywarkę obok pralki, uzasadniając to prostotą połączenia dwóch podobnych urządzeń. Pralka, podobnie jak zmywarka, musi być podłączona do wodociągu i kanalizacji. W rzeczywistości jest to bardzo duży błąd.

Te dwa urządzenia, stojące blisko siebie, mają na siebie bardzo szkodliwy wpływ. Podczas cyklu wirowania pralka silnie wibruje, kołysząc się na boki, uderzając w przedmioty po prawej i lewej stronie. Nietrudno się domyślić, że wibracje przenoszone są na stojącą obok zmywarkę, stopniowo niszcząc ją od środka. Jeśli jednocześnie włączysz zmywarkę i pralkę, wibracje pralki uszkodzą naczynia w koszach w komorze zmywania.

Stosunkowo bezpieczne jest ustawienie lodówki obok zmywarki, nawet jeśli lodówka posiada funkcję samo rozmrażania. Jednak jej ścianki nie nagrzewają się tak bardzo, więc nie mogą zaszkodzić zmywarce. Kolejna sprawa to kuchenka mikrofalowa. Sąsiedztwa z nią powinny unikać wszelkie urządzenia gospodarstwa domowego działające z wykorzystaniem prądu, a tym bardziej zawierające elektronikę. Idealnie byłoby, gdyby kuchenka mikrofalowa znajdowała się w odległości co najmniej pół metra od jakiegokolwiek sprzętu gospodarstwa domowego.

Piekarnik w słupku to złe rozwiązanie

Podsumowując, niepożądane jest umieszczanie zmywarki pod piekarnikiem, nad nim lub obok niego. Piekarnik w słupku, możemy umieścić tylko na własne ryzyko. Pamiętaj też, że zanim kupisz i zamontujesz zmywarkę lub piekarnik, dowiedz się, jak sprawdzą się w twojej kuchni i jaką mają izolację cieplną i akustyczną.