Jak poprawnie transportować lodówkę?

Jeśli kupiłeś nową lodówkę i chcesz zaoszczędzić na transporcie, możesz samodzielnie podjąć się jej przewozu. Warto być jednak ostrożnym, bo błąd w ułożeniu lodówki może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jak transportować lodówkę - czy lodówkę można przewozić na leżąco

Jak prawidłowo transportować lodówkę, aby zachować jej wygląd i uniknąć uszkodzeń podczas transportu? Odpowiedź jest prosta - studiujemy instrukcję obsługi i wyraźnie przestrzegamy wskazanych w niej zaleceń dotyczących transportu. Jeśli instrukcja gdzieś zniknęła, przeczytaj nasz artykuł. Zawarte w nim wskazówki pomogą ci uniknąć błędów i bezpiecznie przetransportować lodówkę.

Lodówka, pomimo pozornej solidności, jest dość delikatnym urządzeniem, a niewłaściwy transport może prowadzić do jej uszkodzenia. Wiele osób zastanawia się, czy lodówkę można przewozić na leżąco. W teorii tak. Jednak większość producentów zaleca transportowanie lodówki w pozycji pionowej - minimalizuje to ryzyko uszkodzenia jej części i przedostania się oleju do obwodu chłodniczego, co może skutkować zatkaniem kapilary i awarią urządzenia.

Jednak przewożenie lodówki pionowo nie zawsze jest wygodne. Wysokość niektórych modeli przekracza dwa metry, a do ich transportu w pozycji „stojącej” wymagany będzie większy pojazd niż samochód osobowy z przyczepą.

Czy można przewozić lodówkę na leżąco – jak to zrobić?

Na pytanie, czy można przewozić lodówkę na leżąco, odpowiedź brzmi - tak możesz. Po prostu bądź ostrożny. Jeśli kupiłeś nową lodówkę i sam odbierasz ją ze sklepu, wtedy wszystko jest dość proste. Zwykle na pudełku urządzenia znajdują się specjalne znaki, które pokazują, po której stronie można postawić lodówkę podczas transportu. Dodatkowo transportując nową jednostkę, nie trzeba myśleć o jej opakowaniu, producent już o to zadbał. Jednak niektórzy producenci usuwają gwarancję z lodówki podczas transportu w pozycji leżącej, dlatego przed transportem należy skonsultować się z obsługą sklepu.

Przewożenie lodówki na leżąco – kiedy urządzenie nie jest nowe

Jeśli lodówka nie jest nowa i musisz ją przetransportować do innego mieszkania lub do domku letniskowego, a nie zachowałeś oryginalnego opakowania, musisz przestrzegać następującej ogólnej zasady:

Przewożenie lodówki na leżąco wymaga, aby ta była umieszczona na boku tak, aby rura, przez którą czynnik chłodniczy opuszcza sprężarkę podczas cyrkulacji, była skierowana do góry. W takim przypadku olej ze sprężarki spłynie do części obwodu, a jego pozostałości zostaną z powrotem wprowadzone do sprężarki po pierwszym włączeniu lodówki po transporcie. Jeśli ta zasada zostanie zlekceważona, olej wyciekający do obwodu ze sprężarki podczas transportu będzie dalej napędzany przez przepływ czynnika chłodniczego po włączeniu, co może prowadzić do zatkania kapilary i awarii lodówki. Dlatego, jeśli zdecydujesz się transportować lodówkę w pozycji poziomej, określ, przez którą rurę freon opuszcza kompresor - należy to zrobić przed spakowaniem urządzenia.

Transport lodówki - Jak sprawdzić, która rurka freonowa wychodzi z silnika?

W lodówce freon w postaci gazowej po opuszczeniu sprężarki jest kierowany do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do otoczenia i się skrapla. Dlatego określenie pozycji rury jest dość proste. Należy delikatnie dotknąć ręką rurek wychodzących z silnika przy pracującej lodówce (należy to zrobić nie wcześniej niż 15 minut po włączeniu urządzenia). Ta rura, która będzie gorąca, to ta, której szukasz. Podczas transportu lodówkę należy ustawić na boku tak, aby rura była ustawiona w górę. Rura tłoczna (która wyprowadza freon ze sprężarki) może być bardzo gorąca, dlatego należy zachować ostrożność podczas dotykania rur.

W niektórych modelach lodówek rurki znajdują się po jednej stronie kompresora - wtedy wszystko jest jeszcze prostsze. Transport lodówki powinien być tak zaplanowany, aby obie rurki były skierowane do góry.

Czy można transportować lodówkę leżącą na tylnej ścianie lub drzwiach? Niektórzy producenci umożliwiają transport lodówki na tylnej ścianie. Ale jeśli instrukcje dotyczące twojej lodówki nie mówią nic o możliwości takiego transportu - lepiej transportować ją na boku, postępując zgodnie z zaleceniami przedstawionymi powyżej. Transport na tylnej ścianie obarczony jest naciskiem lodówki na izolację termiczną. Zabrania się przewożenia lodówki na drzwiach - może to doprowadzić do jej uszkodzenia.

przewożenie lodówki na leżąco

Transport lodówki na leżąco – kiedy mogę włączyć urządzenie po transporcie?

Nie spiesz się z włączeniem lodówki. Konieczne jest, aby lodówka „ustabilizowała się”, aby cały olej wrócił. Może to potrwać od kilku do kilkunastu godzin – ale w tym przypadku rozsądniej byłoby trochę poczekać, niż narażać lodówkę na awarię.

Transport lodówki na leżąco należy szczególnie ostrożnie przeprowadzić zimą. W chłodzie olej w sprężarce gęstnieje, a gdy lodówka zostanie włączona natychmiast po transporcie, silnik zostanie dodatkowo obciążony. Zmniejsza to jego wydajność i może prowadzić do awarii sprężarki. Dlatego, jeśli przewozisz lodówkę w sezonie zimowym, to przed pierwszym włączeniem po transporcie pozostaw ją bezczynną przynajmniej na jeden dzień. Olej w sprężarce powinien rozgrzać się do temperatury pokojowej, a kondensat powstały na stykach z powodu różnicy temperatur powinien odparować.

Niezależnie od pozycji, w której zamierzasz transportować lodówkę: poziomo lub pionowo, musisz starannie przygotować się do tej „operacji”, aby transport nie doprowadził do awarii urządzenia. Przygotowanie należy przeprowadzić w następującej kolejności:

• Lodówkę należy rozmrozić i wysuszyć (oczywiście należy z niej wyjąć całą żywność).

• Wyjmij wszystkie szuflady i półki z urządzenia. Muszą być zapakowane osobno. Można je również mocować wewnątrz komór za pomocą specjalnych łączników-zacisków.

• Zablokuj sprężarkę. Niektórzy producenci wyposażają ją w specjalne śruby transportowe - należy je dokręcić. W przypadku braku śrub konieczne jest umocowanie kompresora tekturą lub pianką poliuretanową.

• Zamocuj drzwi lodówki. Do tego celu można użyć pasów mocujących, liny lub taśmy maskującej.