Dlaczego pralka nie wiruje? Najczęstsze przyczyny i rozwiązania

Dlaczego pralka nie wiruje - potencjalne przyczyny

Być może zastanawiasz się, dlaczego pralka nie wiruje. Winnych może być wiele różnych powodów:

pralka nie wiruje

Zbyt duży ciężar prania

Najpierw należy sprawdzić wagę ładunku. Duże, nieporęczne ładunki mogą wpływać na czujniki. Może to spowodować nierównomierne działanie pralki. Niezrównoważony ładunek może spowodować przesunięcie bębna i ostatecznie jego pęknięcie. Na szczęście nie jest to zbyt częste, ale jeśli zauważysz, że Twoja pralka nie wiruje, problem może być spowodowany wadliwym bębnem. Aby określić, czy jest to przyczyna, postępuj zgodnie z instrukcjami dołączonymi do pralki.

Przeciążenie lub niedociążenie pralki to kolejna częsta przyczyna. Jeśli pralka jest przeładowana, będzie miała problemy z wirowaniem. W przypadku przeładowania, ładunek może być zbyt ciężki dla bębna pralki. Jeśli nie jest on prawidłowo wyważony, pralka może się w końcu zepsuć. W takim przypadku możesz podzielić ładunek na dwa prania i napełnić je zgodnie z możliwościami wagowymi pralki. Upewnij się, że sięgasz do ładunku, gdy jest już pełny, ponieważ może być trudno go opróżnić.

Uszkodzone sprzęgło

Inną częstą przyczyną tego, dlaczego pralka nie wiruje, jest uszkodzone sprzęgło. Sprzęgło to mechanizm, który łączy pasek napędowy z silnikiem. Sprzęgło, które się nie obraca i jest zużyte, uniemożliwi silnikowi wystarczające obracanie bębna. Jeśli uda się wymienić tę część, to przy minimalnych kosztach można przywrócić maszynie obroty. Jeśli nie, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca w celu uzyskania dalszej pomocy.

Pasek napędowy

Winowajcą może być pralka z napędem pasowym. Pasek, podobnie jak silnik samochodowy, wykorzystuje moc silnika pralki do obracania paska. Jeśli pasek napędowy jest uszkodzony lub wypadł, należy go wymienić. Naprawa ta może być wykonana przy minimalnych kosztach i czasie. Ewentualnie można zakupić nową pralkę i zlecić jej serwisowanie technikowi. Jeśli masz pralkę z napędem pasowym, jest bardzo prawdopodobne, że ten problem jest spowodowany wadliwym pasem napędowym.

Przełącznik pokrywy

Sprawdź przełącznik pokrywy. Ten element powinien zostać sprawdzony i w razie potrzeby wymieniony. Następnie poszukaj luźnych śrub lub zużytych lub uszkodzonych elementów, które uniemożliwiają prawidłowe zamknięcie pokrywy. Winowajcą może być również problem ze sterowaniem. Aby rozwiązać ten problem, może być konieczne wezwanie osoby zajmującej się naprawą urządzeń, która obejrzy myjkę.