Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Sprawdzone metody

Kuchenka gazowa jest bardzo często głównym urządzeniem w kuchni. Niestety intensywna eksploatacja urządzenia prowadzi do szybkiego zanieczyszczenia powierzchni roboczej. Czyszczenie kuchenki gazowej jest żmudnym zadaniem ze względu na obecność wielu wyjmowanych elementów. W tym wpisie, podpowiemy, jak czyścić kuchenkę gazową w domu, a także jakich produktów warto użyć.

Czyszczenie kuchenki gazowej

Świeże plamy na kuchence są łatwe do usunięcia, ale przy starych, zaschniętych plamach brudu trzeba się trochę natrudzić. Pierwszy krok to przygotowanie kuchenki do czyszczenia. Należy zatem:

• Odciąć dopływ gazu, odłączyć urządzenie od prądu.

• Usuń wszystkie zdejmowane części (ruszt, palniki itp.).

• Pozwól urządzeniu całkowicie ostygnąć.

• Przygotuj kilka szmat lub gąbek, ręczników papierowych.

• Załóż rękawiczki domowe.

Teraz przechodzimy do wyboru detergentu. Powinien być nie tylko skuteczny, ale i delikatny. Pamiętaj, że powłoka każdej kuchenki gazowej jest dość wrażliwa. Dlatego wybierz kompozycję z minimalną ilością elementów ściernych. Nie pocieraj powierzchni metalowymi skrobakami, nożami ani twardą stroną gąbki.

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej

Czym czyścić palniki kuchenki gazowej?

Możesz spróbować usunąć brud za pomocą następujących środków dostępnych w większości mieszkań:

• Pasta z sody oczyszczonej. Weź 40 gramów sody, dodaj do niej wodę w takiej ilości, aby uzyskać gęstą zawiesinę. Nałóż na brud, pozostaw na 20-30 minut.

• Ocet stołowy. Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1, spryskać plamy i posypać sodą. Odczekaj 20 minut.

• Sok cytrynowy. Brud natrzyj plasterkiem cytryny, pozostaw na 15 minut.

• Mieszanina wody, mydła w płynie i sody. Wymieszaj składniki w równych proporcjach. Potrzyj nią planiki. Odczekaj 20-25 minut.

• Amoniak. Nakłada się punktowo na problematyczne miejsca, lekko wcieramy go w plamy i pozostawiamy na powierzchni przez 30 minut.

Następnie usuń resztki produktu i brud wilgotną gąbką.

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?

Regularne czyszczenie jest konieczne nie tylko w celu usunięcia tłuszczu i przypalonych kawałków żywności, ale także w celu zapobieżenia blokowaniu przez brud przepływu gazu na wylocie rozdzielaczy. W skrajnych przypadkach brud może prowadzić do awarii sprzętu. Do czyszczenia dysz będziesz potrzebować:

• Ocet stołowy. Weź głęboką miskę. Wymieszaj w nim litr gorącej wody i 100-150 ml octu. Zanurz zdemontowane palniki w powstałym roztworze. Pozostaw na 1 godzinę.

• Płyn do mycia naczyń. Dodaj 6 łyżek żelu do dwóch litrów ciepłej wody. Dyszę należy w nim moczyć przez godzinę.

• Zwróć uwagę na palniki. Sprawdź je pod kątem przeszkód na wylocie gazu. Jeśli są obecne, możesz wyczyść zatkane otwory, dowolnym ostrym przedmiotem.

Objawy uszkodzenia dyszy

Głównymi przyczynami awarii kuchenek gazowych są niewłaściwa obsługa, niewłaściwa konserwacja i nieostrożna obsługa. Objawy uszkodzenia dyszy to najczęściej:

• Brak dopływu gazu do palników.

• Płomień palnika jest niestabilny – może nagle zgasnąć lub odwrotnie, palić się mocniej.

• Dopływ gazu jest niewystarczający, nawet gdy pokrętło jest ustawione na maksimum.

Najpierw sprawdź, czy zawór gazowy jest w ogóle otwarty. Czasami zdarza się, że zawór jest zamknięty i gaz nie płynie. Jeśli go otworzysz, problem sam się rozwiąże. Jeśli nie ma dopływu gazu do palnika, a zawór gazowy jest otwarty, przegrody na palniku mogły zostać zapchane. Podczas gotowania do środka dostają się cząsteczki jedzenia, które gromadzą się i zatykają kanały, przez które dostaje się gaz. Możesz sam rozwiązać ten problem. Aby to zrobić, musisz wyczyścić dysze roztworem z mydła, najlepiej z detergentem do mycia naczyń, który rozkłada tłuszcz.

Co oznacza nierówny płomień w kuchence gazowej?

Nierówny płomień stanowi zagrożenie dla wszystkich mieszkańców domu. W nowoczesnych modelach pieców gazowych wygaszenie płomienia jest jednym z najczęstszych problemów. Nierówny płomień może być wywołany awarią czujnika temperatury. Może być wtedy konieczne wyczyszczenie przetwornika termoelektrycznego.

Uszkodzona termopara może spowodować zgaśnięcie palników gazowych. W niektórych modelach dopływ gazu jest wyłączany w przypadku przypadkowego przeciągu. Spróbuj przeszlifować głowicę przetwornika, która znajduje się nad dyszą, papierem ściernym i sprawdź, czy jest we właściwej pozycji. Element musi znajdować się w pobliżu strefy płomienia, ale nie w niej.