Dlaczego pralka nie pobiera wody? Najczęstsze przyczyny

Pralka, jak każde inne urządzenie gospodarstwa domowego, bywa zawodne. Jedną z najczęstszych awarii jest brak dopływu wody do pralki. W tym artykule postaramy się przybliżyć możliwe przyczyny tej awarii. Dowiemy się też jak je naprawić i na co należy zwrócić uwagę podczas sprawdzania pralki. W wielu przypadkach, problem z brakiem dopływu wody, można rozwiązać samodzielnie. W przypadku uszkodzeń należy wezwać na pomoc specjalistę.

Niedomknięte drzwi pralki

Jednym z najczęstszych powodów są zablokowane drzwi pralki. Wówczas pralka się nie uruchomi i nie zacznie pobierać wody. Powody, dla który nie domykają się drzwi, mogą być następujące:

• Obcy przedmiot uniemożliwia zamknięcie drzwi.

• Wnęka jest zatkana, co uniemożliwia zatrzaśnięcie się drzwi. Wystarczy spłukać i oczyścić środek z zanieczyszczeń.

• Zawias opadł, wypaczając drzwi pralki. Przekrzywienie można skorygować, dokręcając pętle, a jeśli są mocno zużyte, należy zainstalować nowe.

Dlaczego pralka nie pobiera wody

Problem z wężem dopływowym

W przypadku braku uszkodzeń zewnętrznych należy poszukać przyczyny awarii w pralce. Jednak nie wszystkie defekty można skorygować niezależnie. Często przyczyną niepobierania wody jest uszkodzenie węża. Wystarczy wówczas kupić nowy wąż i go wymienić.

Zanim to jednak uczynimy, to na styku węża z pralką widać mały filtr siatkowy. Należy go ostrożnie usunąć szczypcami i sprawdzić pod kątem zatkania, nakładając go na wąż i bieżącą wodę. Jeśli woda płynie dobrze, wszystko jest w porządku. Nie zapomnij sprawdzić wylotu podłączenia węża (rury). Może też trzeba go wyczyścić.

Niedrożny lub uszkodzony elektrozawór

Zawór to część, która łączy pralkę z kanalizacją. Wewnątrz znajduje się tłok do zasilania wodą. Z jednej strony jest połączony specjalną końcówką z wężem spustowym, a z drugiej strony z rurą wodociągową.

Maszyna pobiera wodę z układu hydraulicznego, a roztwór mydła odprowadzany jest do kanalizacji. Zawór zapewnia, że woda po praniu spływa do kanalizacji, a nie odwrotnie: z kanalizacji do bębna piorącego. Urządzenie zaprojektowano tak, że gdy woda próbuje przelać się z powrotem, blokuje przepływ.

Elektrozawór może uszkodzić kamień lub brud. Niekiedy uszkodzenie jest dość poważne i zawór wymaga wymiany, a czasami wystarczy go jedynie oczyścić.

Uszkodzony programator – błędy elektroniki

Niektóre pralki nie mają sterowania elektronicznego, ale mechaniczny. W takich maszynach zainstalowany jest programator - urządzenie składające się z timera i tablicy kontrolnej. To mechanizm niezawodny, ale złożony. W pralkach mechanicznych programator jest kluczowym węzłem jednostki sterującej. Wewnątrz znajduje się wiele części, z których każda może z czasem ulec zabrudzeniu lub pęknięciu.

Przeoczenie awarii programatora jest prawie niemożliwe. Z reguły pralka zawiesza się i przestaje reagować na polecenia użytkownika lub w ogóle się nie włącza. Szwankuje też system pobierania wody. Według statystyk urządzenie psuje się najczęściej z powodu nieostrożnego obchodzenia się z maszyną. Wystarczy przypadkowo przesunąć gałkę selektora, gdy pranie jest włączone. Ponadto programator zgłasza błąd po nagłych skokach napięcia w sieci. Trzecią możliwą przyczyną awarii maszyny jest wnikanie wilgoci lub brudu do urządzenia. Do naprawy programatora najlepiej jest wezwać specjalistę.

Problem z blokadą drzwi pralki

Jeśli zamek utknie w pozycji „Otwarty”, moduł sterujący pralki po prostu nie będzie w stanie rozpocząć cyklu roboczego maszyny. Urządzenie wykryje problem z UBL, dlatego zablokuje wszystkie przyciski oprócz „włącz” i „wyłącz”, a także wyświetli kod błędu na wyświetlaczu. Najczęstsze przyczyny to zwisające zawiasy drzwi. Plastikowy język na zamku włazu, który się przesunął. Niekiedy zużyły się i zepsuły prowadnica zamka lub gumowa uszczelka. Z uwagi na to, że najczęściej zawodzi mechanizm zamka na włazie, warto rozpocząć od niego kontrolę. Jeśli zamierzasz dokonać naprawy samodzielnie. Kup nowy zamek dopiero po poznaniu numeru seryjnego pralki, a także, gdy masz pod ręką stary zamek jako próbkę. Możesz też wezwać serwisanta, który usunie usterkę na miejscu.