Podłączenie płyty indukcyjnej - krok po kroku

Kupując nową kuchenkę indukcyjną, nie spiesz się z podłączeniem do pierwszego wolnego gniazdka. Ważna jest nie tylko lokalizacja gniazdka elektrycznego, ale też jego rodzaj, a także konstrukcja kabla. Przed zakupem kuchenki indukcyjnej należy ustalić, jaki limit obciążenia jest określony dla mieszkania (domu) i ocenić możliwość obsługi kuchenki indukcyjnej, biorąc pod uwagę jej maksymalne zużycie energii.

Zasilanie płyty indukcyjnej. Co musisz wiedzieć przed podłączeniem indukcji?

Indukcyjna kuchenka elektryczna ma zestawie przewód i wtyczkę do podłączenia do zwykłego gniazdka domowego. Nie ma tu potrzeby kupowania dodatkowego przewodu i wtyczki. Jednak bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie gniazdko. Bardzo często użytkownicy popełniają błąd – włączają kuchenkę elektryczną w pierwsze wolne gniazdko, nie biorąc pod uwagę jej ładowności, czyli ilości obciążenia, które można wpiąć do tego gniazdka.

W najlepszym przypadku może wyłączyć się jeden z wyłączników w rozdzielnicy elektrycznej - w wyniku przeciążenia sekcji instalacji elektrycznej. Ale jeśli nie ma odpowiedniej ochrony okablowania, na przykład, jeśli kilka linii okablowania jest podłączonych do jednego wyłącznika, przeciążenie spowoduje uszkodzenie okablowania.

Dlatego, zanim zaczniesz korzystać z płyty, musisz poznać jej maksymalne zużycie energii i upewnić się, że to urządzenie można podłączyć do jednego z dostępnych gniazdek. Zużycie energii jest podane w watach (W) lub w kilowatach (kW) na korpusie kuchenki elektrycznej, a także w specyfikacjach technicznych w instrukcji obsługi tego urządzenia gospodarstwa domowego.

Podłączenie płyty indukcyjnej

Jaki przewód do płyty indukcyjnej?

Następnie musisz upewnić się, że odcinek okablowania zasilającego jest w stanie wytrzymać obciążenie kuchenki indukcyjnej. Kabel zasilający gniazdo musi mieć przekrój co najmniej 2,5 mm. Jeśli kabel jest podłączony bezpośrednio do domowej tablicy rozdzielczej, można zainstalować wyłącznik o wymaganej wartości znamionowej, aby chronić okablowanie.

Drugą opcją jest podłączenie kabla zasilającego gniazdko w skrzynce przyłączeniowej. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę obciążenia innych gniazd podłączonych do tej skrzynki. Kabel biegnący od głównej skrzynki rozdzielczej do skrzynki przyłączeniowej musi być w stanie wytrzymać całkowite obciążenie gniazdek z niego zasilanych.

Zabezpieczenie płyty indukcyjnej

Należy również zwrócić uwagę na stan połączeń styków przewodów elektrycznych w miejscu podłączenia kabla, gniazdku, a także połączeń styków pośrednich w skrzynce przyłączeniowej. Nie używaj przedłużaczy do podłączenia kuchenki indukcyjnej do sieci. Kuchenkę indukcyjną należy uziemić, czyli podłączyć do gniazdka z uziemieniem roboczym. Musisz także zwrócić uwagę na stan gniazdka. Jeśli wtyczka urządzenia elektrycznego nie przylega do złącza, takie gniazdko należy wymienić.

Płyta indukcyjna ma dużą moc, nie powinna być podłączona do zwykłego domowego gniazdka, ale do gniazdka o prądzie większym niż 16 A. Gniazdo zasilania do podłączenia kuchenki indukcyjnej dobierane jest w zależności od jej obciążenia. Całkowite obciążenie kuchenki indukcyjnej może wynosić średnio 25-32 A, w zależności od ilości i mocy palników.

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 3-fazowej (400V)

Niektóre rodzaje płyt indukcyjnych mogą mieć dwu- lub trójfazowe połączenia elektryczne. Jeśli w domu jest wejście trójfazowe, wówczas taka kuchenka elektryczna powinna być podłączona, do dwóch lub trzech faz okablowania elektrycznego za pomocą kabla cztero- lub pięciożyłowego.

Należy pamiętać, że jeśli w zestawie znajduje się kabel do połączenia dwu- lub trójfazowego, to nie jest on przeznaczony do przełączania jednofazowego, ponieważ przy jednofazowym połączeniu kuchenki indukcyjnej obciążenie na przewodzie fazowym wzrasta do całkowitego obciążenia wszystkich faz.

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 1-fazowej (230V)

Kuchenka elektryczna jest podłączona do jednofazowej domowej sieci elektrycznej za pomocą trójżyłowego kabla, a specjalne zworki między fazami, które zwykle znajdują się w zestawie, są zainstalowane w listwie zaciskowej na kuchence indukcyjnej. Jeśli nie ma zworek, połączenie z zaciskami dwu- lub trójfazowymi odbywa się za pomocą przewodu o przekroju odpowiadającym obciążeniu kuchenki elektrycznej.

Dlatego przy użyciu czterożyłowego (pięciożyłowego) kabla do podłączenia do sieci jednofazowej, dwie (trzy) fazy na płycie są połączone z żyłami kabla. Drugi koniec kabla, gdy jest podłączony do wtyczki lub w listwie zaciskowej, ma przewody fazowe zwarte i podłączone do jednej fazy sieci.