Czym czyścić płytę indukcyjną? Praktyczne porady

Czyszczenie kuchenki indukcyjnej jest znacznie łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jej olbrzymią zaletą jest to, że się nie nagrzewa. Dlatego jedzenie rzadko się do niej przykleja. Powierzchnia takiej płyty to ceramika szklana. Dlatego można ją czyścić dowolnym detergentem, który nie zawiera cząstek ściernych. Kuchenkę indukcyjną można myć nawet zwykłym detergentem do mycia naczyń, specjalnymi środkami chemicznymi lub kompozycjami według domowych receptur na bazie octu, sody i amoniaku.

Czyszczenie płyty indukcyjnej − podstawowe zasady - systematyczność

Płyty indukcyjne są uważane za najłatwiejsze do czyszczenia. Wystarczy codzienne wycieranie powierzchni. Do czyszczenia będziesz potrzebować ściereczki z mikrofibry, a najlepiej gąbki. Jeśli czyścisz płytę indukcyjną codziennie, nie będziesz potrzebować niczego więcej. Wystarczy usunąć resztki żywności, które spadły na powierzchnię suchą lub lekko wilgotną ściereczką. Warto zauważyć, że powierzchnia urządzenia podczas pracy pozostaje zimna.

Główne rodzaje zabrudzeń na płycie indukcyjnej to kamień, tłuszcz, plamy wody, odciski palców i bardzo rzadko przypalona żywność. Plamy można łatwo usunąć zwykłym płynem do mycia naczyń i gąbką. Wilgoć można usunąć za pomocą ręczników papierowych. Niemniej w sklepach dostępne są specjalne produkty do pielęgnacji kuchenek indukcyjnych. Zawierają substancje, które po nałożeniu na ceramikę szklaną tworzą niewidzialny film. Chroni powierzchnie przed zabrudzeniem i zapobiega przywieraniu resztek jedzenia.

czyszczenie płyty indukcyjnej

Metody czyszczenia płyty indukcyjnej

Optymalnie dobrany środek czyszczący nie pozostawia rys, jednocześnie skutecznie usuwa przypaloną żywność, poleruje ceramikę szklaną i pokrywa ją folią ochronną. Możesz też zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia powierzchni szklano-ceramicznych. Najczęściej jest on wyposażony w spryskiwacz, dzięki czemu jest łatwy i szybki w aplikacji. Ostrożnie oczyszcza powierzchnię, usuwa tłuszcz, kożuch, osad.

Dobrym wyborem jest też krem. Ekonomiczny, gęsty, skoncentrowany produkt czyści wszelkiego rodzaju zabrudzenia na kuchenkach indukcyjnych. Ładnie pachnie, tworzy na powierzchni warstwę ochronną. Dostępne są także środki z mikro kulkami polerującymi. Zawierają również oleje silikonowe, które tworzą żaroodporną powłokę i ułatwiają pielęgnację płyty. Z kolei olej jojoba nadaje piecowi piękny połysk.

Czym czyścić płytę indukcyjną? Domowe sposoby

Do czyszczenia płyty indukcyjnej doskonale nadaje się olej roślinny z sadzą. Nałóż go na plamę i odczekaj 5-10 minut. Zwilż gąbkę w ciepłej wodzie i usuń zmiękczoną sadzę wraz z olejem. Do czyszczenia nada się też proszek do pieczenia. Musisz rozcieńczyć sodę oczyszczoną wodą do konsystencji pasty. Nakładaj ją na problematyczny obszar (dowolny rodzaj zabrudzenia) na 5-10 minut. Wytrzyj powierzchnię wilgotną szmatką, a następnie spłucz pozostałą sodę.

Amoniak nadaję się do czyszczenia płyty indukcyjnej z plam, odcisków palców i tłustych osadów. Do miski wlej 5 łyżek wody, dodaj 1 łyżkę amoniaku. Wlej roztwór do butelki ze spryskiwaczem. Pokryj środkiem odpowiednią powierzchnię i wytrzyj suchą szmatką. Z kolei ocet nadaje się do dezynfekcji, usuwania kamienia i zapachów. Ocet solny należy wymieszać z wodą i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj płytę kuchenną. Po kilku minutach przetrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym lub ściereczką.