Rodzaje okapów kuchennych. Jaki okap do kuchni wybrać?

Okap jest jednym z bardziej popularnych sprzętów kuchennych. Dzięki niemu w kuchni nie ma brzydkich zapachów. Co więcej, dobrze dobrany okap może stać się niebanalną ozdobą kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń. Są one bardzo zróżnicowane pod względem zasady działania, kształtów i kolorów. Na co zwracać uwagę na zakupach, aby wybrać idealny okap kuchenny?

Co wybrać: wyciąg czy pochłaniacz?

Pod względem sposobu działania okapy kuchenne dzielą się na pochłaniacze i wyciągi. Pochłaniacze działają w obiegu zamkniętym, co oznacza, że zasysają powietrze, oczyszczają je z dymu, zapachów i tłuszczu, a następnie z powrotem wdmuchują je do kuchni. Wyciąg pracuje w obiegu otwartym, musi być podłączony do przewodu wentylacyjnego. W chwili obecnej pochłaniacze cieszą się większą popularnością. W wielu kuchniach nie ma bowiem możliwości podłączenia okapu do kanału wentylacyjnego. Zapachy, które towarzyszą gotowaniu pochłaniacz neutralizuje przy pomocy filtrów węglowych. Należy pamiętać o ich regularnej wymianie bo inaczej pochłaniacz przestanie skutecznie oczyszczać powietrze. W okapach, które pełnią funkcję wyciągu producenci stosują filtry przeciwtłuszczowe. Filtry te mogą być akrylowe, katalityczne, aluminiowe.

Jaki okap do kuchni wybrać?

Jakie rodzaje okapów kuchennych są dostępne na rynku?

Okapy kuchenne można sytuować w bardzo różnych miejscach kuchni. W efekcie w sprzedaży znajdują się: -okapy podszafkowe; -przyścienne; -wyspowe; -kominowe; -teleskopowe. Okap podszafkowy ma niewielkie rozmiary i świetnie sprawdza się nawet w mało przestronnych kuchniach. Montuje się go do ściany pod wiszącą szafką. W efekcie staje się on jednym z elementów umeblowania kuchni. Integralną częścią umeblowania kuchni może stać się też okap do zabudowy. Ukryty w zabudowie będzie urządzaniem niezwykle dyskretnym i nie rzucającym się w oczy. Okap wyspowy instaluje się pod sufitem. Można go więc zamontować w dowolnym miejscu kuchni. Na ogół na okap wyspowy decydują się osoby, które maja otwartą kuchnię oddzieloną od salonu wyspą, na której zainstalowana jest płyta grzewcza. Okap teleskopowy to świetne rozwiązanie do małej kuchni. Ten rodzaj okapów przeznaczony jest do montowania w szafce kuchennej. Zaletą okapów teleskopowych jest bardzo duża wydajność. Okapy teleskopowe zaliczane są do okapów wyspowych. Do tych okapów należy także okap sufitowy. Najbardziej powszechnie występującym rodzajem okapów jest okap kominowy. Może on być montowany do ściany płasko albo ukośnie. Jego cechą charakterystyczną jest duży komin - stąd jego nazwa. W kominie tym znajduje się rura wentylacyjna.

Na co zwrócić uwagę wybierając okap kuchenny?

Pochłanianie zapachów i wymiana powietrza to najważniejsze zadanie każdego rodzaju okapu kuchennego. O tym, czy okap będzie robił to skutecznie, decyduje kilka czynników. Ważne parametry okapów kuchennych to przede wszystkim ich wydajność. Jest ona określana w metrach sześciennych na godzinę. Ponadto pod uwagę należy wziąć także moc urządzenia, głośność pracy oraz zużycie energii elektrycznej. Niektóre okapy kuchenne mają wbudowane dodatkowe funkcje. Bardzo przydatną funkcją jest wyłącznik czasowy. Dzięki niemu urządzenie wyłącza się w sposób automatyczny, gdy z pomieszczenia zostaną usunięte brzydkie zapachy. Niektórzy producenci wyposażają swoje okapy w sensor zapachu. Sensor automatycznie włączy okap, gdy tylko wyczuje unoszące się w powietrzu opary z gotowania. Nowoczesne okapy kuchenne wyposażone są w różne rodzaje filtrów. Na zakupach należy sprawdzić nie tylko, jaki rodzaj filtra został w danym modelu zainstalowany, ale też jak często filtr należy wymieniać.

Jak wybrać dobry okap kuchenny?

Na zakupach należy zwracać uwagę nie tylko na parametry wymienione wyżej. Na rynku dostępne są okapy kuchenne o zróżnicowanej wysokości i szerokości. Dobrze dobrany okap powinien pasować do wielkości kuchni, ale też do szerokości kuchenki czy płyty grzewczej. Ponadto jego kolorystyka i design powinny pasować do wystroju kuchni. Design okapów jest przy tym tak bardzo różnorodny, że z łatwością można znaleźć taki, który świetnie sprawdzi się w kuchni w stylu tradycyjnym i nowoczesnym. Powierzchnia okapu powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Dobry okap jest odporny na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Do wykonania okapu dobrej jakości producenci wykorzystali materiały, które są odporne na zadrapania, ścieranie i działanie nawet agresywnych środków chemicznych.