Blender kielichowy czy ręczny – który lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni?

Blender to małe, niepozorne urządzenie, które może zrewolucjonizować sposób funkcjonowania każdej kuchni. Mieli, miksuje – jednym słowem wykonuje większość kuchennych czynności, które wymagają nie tylko siły, ale i ogromnej cierpliwości. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów urządzeń, które różnią się funkcjonalnością oraz ceną.

Który blender wybrać ręczny czy kubkowy?

Blender to małe urządzenie kuchenne, które, jak sama nazwa wskazuje, służy głównie do miksowania żywności. Dzięki ostrzom i końcówkom może również szlifować i blendować. Dzięki wygodnemu kształtowi i niewielkim rozmiarom jest elementem wyposażenia kuchni w wielu domach.

Otwarta pozostaje kwestia czy lepszy do twoich potrzeb będzie blender ręczny, czy kubkowy? Na początek warto przyjrzeć się właściwościom każdego z nich i zastanowić się, do czego dokładnie jest nam potrzebne urządzenie. Kolejnym pytaniem, które może wydawać się dość prozaiczne, jest to, jak dopasować wymiary urządzenia do wielkości naszej kuchni. O ile w przestronnych wnętrzach z pewnością znajdzie się miejsce na wielofunkcyjny blender stojący, o tyle właściciele małej kuchni powinny zdecydować się na blendery ręczne.

Blender kielichowy czy ręczny

Blender kielichowy – dla dużej rodziny i kuchennych eksperymentatorów

Blender stojący, znany również jako kubkowy, to wolnostojące urządzenie, które posiada specjalny pojemnik, w którym znajdują się ostrza. Kubek napełnia się od góry, a jego szczelne zamknięcie chroni przed zachlapaniem i zabrudzeniem podczas mieszania. Z reguły blendery stacjonarne – w porównaniu do blenderów ręcznych – są większe i cięższe, ale mają większą moc, więcej funkcji i programów pracy przeznaczonych do przygotowywania różnego rodzaju potraw. Ze względu na swoją strukturę szczególnie polecane są do koktajli czy smoothie, a także do kruszenia lodu.

Blender kielichowy – wady i zalety

Takie blendery nadają się głównie do użytku rodzinnego. Jeśli potrzebujesz większej pojemności dla wielu osób, pełnowymiarowe blendery będą dla ciebie najbardziej odpowiednie. Istnieje wiele opcji rozmiaru tego typu blenderów. W rezultacie możesz wybrać ten zgodny ze swoimi wymaganiami. Niektóre pełnowymiarowe blendery są dostępne z wieloma dzbankami, które są specjalnie przystosowane do różnych celów. Możesz więc używać jednego blendera do wielu celów. Ponadto, ze względu na niesamowitą pojemność, nie będziesz musiał mieszać produktów w partiach.

Blender ręczny – optymalne rozwiązanie dla małej kuchni

To obecnie jeden z najpopularniejszych gadżetów kuchennych. Jak sama nazwa wskazuje, podczas użytkowania trzyma się go w dłoni, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na wagę urządzenia oraz wygodę samego uchwytu. Blender zanurzeniowy zwykle składa się z nasadki i uchwytu, w którym mieści się mechanizm blendera. Końcówka miksująca, wykonana z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, zwykle ma pokrywkę, która zapobiega rozpryskiwaniu mielonej żywności. Niektóre modele posiadają również zestaw wymiennych akcesoriów (np. do ubijania lub spieniania mleka) oraz dodatkowy pojemnik. Idealnie nadaje się do przygotowywania zup i różnego rodzaju przecierów, które można mieszać bezpośrednio w garnkach, w których były gotowane.

Jaki blender wybrać – kielichowy czy ręczny?

Blendery stacjonarne to większe i mocniejsze urządzenia. Objętość, z jaką są w stanie pracować, jest ograniczona wielkością miski. Z drugiej strony blendery zanurzeniowe są bardziej kompaktowe, ale mniej wydajne. Wymagają one naszej aktywności (trzeba będzie trzymać blender i ręcznie mieszać zawartość naczynia). Z ich pomocą nie da się osiągnąć tak wysokiego stopnia rozdrobnienia produktów, jak jest to możliwe przy użyciu stacjonarnego blendera. Są jednak kompaktowe, bez problemu mieszczą się w kuchennej szufladzie i często wyposażone są w komplet dysz i akcesoriów, które pozwalają na wykonywanie dodatkowych zadań. Jednocześnie w blenderach kubkowych często dostępne są różne programy, pozwalające dostosować moc blendera. W przypadku modeli ręcznych moc jest zmniejszana i zwiększana za pomocą pokrętła.