Ekspres do kawy: jaki wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Wiele osób rozpoczyna dzień od filiżanki aromatycznej kawy. Kawę można zaparzyć w bardzo różny sposób. Mnóstwo osób wykorzystuje do tego ekspres. Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy  nie jest jednak łatwy. Na rynku jest bowiem mnóstwo tych urządzeń. Różnią się one nie tylko ceną, ale także możliwościami. W sklepach znaleźć można bowiem ekspresy ciśnieniowe, przelewowe i na kapsułki. Każdy z nich działa w innym sposób i pozwala uzyskać napar o innym charakterze. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ekspresów do kawy.

Ekspres automatyczny: jakie są jego charakterystyczne cechy?

Ekspres automatyczny jest jednym z rodzajów ekspresów ciśnieniowych. W urządzeniu tym kawa parzona jest wodą, która ma bardzo wysokie ciśnienie. Wśród ekspresów automatycznych wyróżnić można urządzenia z wbudowanym młynkiem oraz takie, w których wykorzystuje się kawę już zmieloną. Ekspres automatyczny jest urządzeniem niezwykle wygodnym i prostym w obsłudze. Wszystkie czynności wykonuje bowiem w sposób automatyczny, wystarczy tylko  wlać wodę do zbiornika, wybrać odpowiedni program, ustawić moc urządzenia i podstawić filiżankę. Ekspres automatyczny może posiadać więcej funkcji. W niektórych modelach dodatkowo znajduje się zbiornik na mleko, w innych istnieje możliwość regulowania wysokości wylotu naparu. Ta ostania funkcja przydaje się wtedy, gdy chcemy kawę wlać do wysokiej szklanki.

Ekspres do kawy: jaki wybrać?

Jakie cechy posiada ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy również należy do ekspresów ciśnieniowych. Najważniejszym elementem tego ekspresu jest wyposażona w sitko kolba. Mocuje się ją na środku urządzenia. Aby przygotować aromatyczny napar, należy odmierzoną porcję kawy wsypać do kolby, lekko ugnieść i umieść w urządzeniu. W kolbie mieści się porcja kawy, która wystarcza do przygotowania tylko jednej filiżanki kawy. Tylko w niektórych modelach znajdują się dwa sitka, dzięki czemu jednocześnie można otrzymać dwie filiżanki naparu. Przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym zajmuje trochę więcej czasu niż w automatycznym. Ekspres kolbowy jest jednak zdecydowanie tańszy, a otrzymany w nim napar jest równie mocny i aromatyczny, jak ten z ekspresu ciśnieniowego.

Ekspres przelewowy: jak działa?

Ekspres przelewowy składa się z pojemnika na kawę, dzbanka, do którego spływa gotowy napar, zbiornika na wodę, płyty grzewczej oraz z filtra. W smaku otrzymany w tym urządzeniu napar przypomina kawę po turecku. Przygotowując kawę w ekspresie przelewowym należy włożyć papierowy filtr w odpowiednim rozmiarze, wsypać odmierzoną ilość kawy i nacisnąć przycisk. Ekspres przelewowy jest bardzo prosty w obsłudze, a do tego tani. Jednorazowo można w nim przygotować kilka filiżanek kawy.

Jak działa ekspres kapsułkowy?

Ekspresy kapsułkowego pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, bardzo szybko zdobyły jednak szerokie grono zwolenników. Można je kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Obsługa ekspresu kapsułkowego jest bardzo prosta. By otrzymać napój, trzeba uzupełnić pojemnik na wodę, umieścić kapsułkę w urządzeniu, wcisnąć przycisk i gotowe.Wybieramy domowy ekspres do kawyEkspres przelewowy pozwala przygotować jednocześnie kilka filiżanek naparu. Do tego jest urządzeniem bardzo tanim. To dobry wybór dla osób o ograniczonym budżecie. Ekspres ciśnieniowy automatyczny umożliwia przygotowanie napoju z kawy ziarnistej i mielonej. Jest drogi. Ekspresy kapsułkowe są bardzo wygodne w użytkowaniu, podobnie, jak ekspresy ciśnieniowe kolbowe.