Piekarniki parowe - ranking TOP5 | Recenzje, opinie

Każdy, kto dba o zdrowy tryb życia, powinien zapoznać się z gotowaniem na parze. Jedzenie przygotowane w ten sposób zachowuje więcej składników odżywczych, jest lekkostrawne i jednocześnie smaczne. Najwygodniej jest przygotować jedzenie w ten sposób z użyciem piekarnika parowego. Dlatego stworzyliśmy ranking piekarników parowych, z którego nie tylko dowiesz się, które modele urządzeń tego typu są warte uwagi, ale też jaki piekarnik parowy wybrać, czym się przy tym kierować i jakie są najważniejsze funkcje piekarników.

Ranking piekarników parowych 2023 - TOP5

Miejsce Wygląd Model Typ piekarnika Cena
1 Hisense BSA6633PG Hisense BSA6633PG Piekarnik parowy  od 2799 zł
2 Samsung NV7B4345VAK Samsung NV7B4345VAK Piekarnik parowy od 3149 zł
3 Electrolux EOC6H76Z Electrolux EOC6H76Z Piekarnik parowy od 2500 zł
4 ​​Whirlpool OAS KC8V1 BLG Whirlpool OAS KC8V1 BLG  Piekarnik parowy od 1400 zł
5 Amica ED975396BA Amica ED975396BA Piekarnik parowy od 2299 zł

Komponując ranking piekarników parowych, zwracaliśmy uwagę na funkcjonalność urządzenia, ilość programów, funkcji przygotowania żywności, a także rozmiary i pojemność piekarnika parowego. Wzięliśmy też pod uwagę, na ile pracochłonne jest czyszczenie piekarnika i intuicyjność jego obsługi.

Piekarnik parowy Hisense BSA6633PG

Hisense BSA6633PG 

Ranking piekarników parowych otwiera model chińskiego producenta Hisense BSA6633PG. Jego olbrzymią zaletą jest duża ilość programów, jakie oferuje ten piekarnik parowy. Ranking 2023 uwzględnia nie tylko funkcje podstawowe, ale też te dodatkowe. Pieczenie parowe jest tu możliwe w formie małego i dużego grilla, w trybie wolnego, równomiernego pieczenia czy w programie pizzy. 13 różnych programów pozwala przygotować praktycznie każdą potrawę.

Piekarnik parowy Hisense BSA6633PG ma rozmiary 59.5 x 59.5 x 56.4, Jednakowo z zewnątrz i wewnątrz wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. Elementy komory wewnętrznej zrobione są z wysokiej jakości emalii oraz stali nierdzewnej, odpornej na wysokie temperatury, a także łatwej do czyszczenia. Miękkie domykanie drzwi oraz wygodny, nowoczesny wyświetlacz led sensorowy dopełniają designu urządzenia. Kupując piekarnik HISENSE-BSA65334PG w zestawie, otrzymujesz też ruszt, brytfankę i blachę.

Jak każdy dobry piekarnik parowy, model Hisense BSA6633PG jest wyposażony w dwie grzałki termoobiegu, zapewniając w ten sposób odpowiednią temperaturę pieczenia. Do pieczenia możesz używać kilku wysuwanych tacek jednocześnie. Funkcja rozmrażania potraw, szybkiego nagrzewania i pieczenia pizzy sytuują piekarnik parowy Hisense BSA6633PG na czele rankingu piekarników parowych.

Piekarnik parowy Samsung NV7B4345VAK

 Samsung NV7B4345VAK

Od lat najlepsze piekarniki parowe są sygnowane przez markę Samsung. Model NV7B4345VAKma standardowe wymiary: 59,5 x 59,5 x 57 cm, co czyni go idealnym pod zabudowę w większości kuchni. Klasa energetyczna A+ pozwala na mniejsze zużycie prądu, a duża pojemność 76 l, czyni go funkcjonalnym, nawet w przypadku dużej rodziny. Jakie jeszcze zalety ma ten piekarnik parowy. Ranking uwzględnia nie tylko mnogość programów do pieczenia i szybkość przygotowania potraw, ale też wygodę użytkowania.

Zainstalowane w piekarniku Samsung NV7B4345VAK prowadnice teleskopowe, technologia dual cook flex i duży wygodny wyświetlacz czynią go jednym z najlepszych piekarników parowych, jeśli chodzi o wygodę.

Piekarnik parowy Samsung dwukomorowy z funkcją pary, pozwala na równomierny rozkład temperatury. Całość można obsługiwać zdalnie, korzystając z dedykowanej aplikacji.

Piekarnik parowy Electrolux EOC6H76Z

Electrolux EOC6H76Z

Osiem funkcji pieczenia, pojemność 72 litry i nowa wentylacja promieniowa dla lepszego chłodzenia wnętrza, to nie jedyne zalety, z jakich znane są te piekarniki parowe. Ranking byłby niekompletny bez przedstawiciela marki Electrolux.

Model Electrolux EOC6H76Z wyróżnia się na tle piekarników parowych obecnością technologii SteamCrisp® z generatorem pary. Wewnątrz urządzenia utrzymywana jest wilgotność, dzięki czemu potrawy gotują się w niższych temperaturach i nie wysychają. Są złociste i chrupiące na zewnątrz, miękkie i soczyste w środku. Ten piekarnik parowy do zabudowy nadaje się do przygotowywania tradycyjnych potraw ale też wypiekania ciast.Wyświetlacz LED sugeruje odpowiednią temperaturę zgodnie z wybraną funkcją gotowania, dzięki czemu nie musisz zgadywać, która temperatura jest najbardziej odpowiednia we wnętrzu piekarnika. Piekarnik parowy Electrolux EOC6H76Z jest też wyposażony w funkcje samooczyszczenia pirolitycznego. System nagrzewa piekarnik do temperatury, która przekształca tłuszcz i wszystkie inne pozostałości w popiół. Potem wystarczy wyczyścić dno piekarnika wilgotną ściereczką.

Piekarnik parowy Whirlpool OAS KC8V1 BLG

Whirlpool OAS KC8V1 BLG 

Piekarniki parowe amerykańskiej firmy Whirlpool, od lat cieszą się uznaniem użytkowników. Piekarnik do zabudowy Whirlpool to rozwiązanie średniej klasy zarówno pod względem kosztów, jak i możliwości. Ten funkcjonalny piekarnik parowy Whirlpool OAS KC8V1 BLG obsługuje 8 trybów gotowania, w tym dwie opcje grillowania (zwykły i turbo), wypiekania pizzę i wyrastanie ciasta.

Miejsce w rankingu piekarników parowych zapewnia mu szeroki zakres temperatur od 60 do 250 °C, co pozwala na równomierne pieczenie, a także obecność powłoki katalitycznej, która pomaga szybko usunąć brud z wnętrza piekarnika. Spośród innych przyjemnych cech wyposażenia warto zwrócić uwagę na sterowanie dotykowe za pomocą wpuszczanych przełączników obrotowych, teleskopowe prowadnice na jednym poziomie oraz 3 szyby na drzwiach, które zmniejszają nagrzewanie frontu. Pod względem zużycia energii piekarnik parowy Whirlpool OAS KC8V1 BLG jest bardzo ekonomiczny (klasa A + przy poborze 0,69 kW na godzinę w trybach konwekcyjnych).

Piekarnik parowy Amica ED975396BA

Amica ED975396BA 

Piekarnik z funkcją pary Amica ED975396BA ma największą pojemność (77 L) wśród modeli wyróżnionych w rankingu. Doskonale nadaje się do przygotowania mięs, pieczenia chleba czy pizzy. Specjalna powłoka zapobiega przywieraniu tłuszczu, a czyszczenie katalityczne, sprawia, że utrzymanie urządzenia w czystości jest niezwykle proste. Bezpieczeństwo gwarantują 3 szyby w drzwiach. Dzięki nim front piekarnika nie nagrzewa się i jeszcze lepiej zabezpiecza przygotowanie żywności. Klasa energetyczna A+ sprawia, że przy grzaniu konwencjonalnym, piekarnik parowy Amica ED975396BA zużywa jedynie 0.99 kWh energii elektrycznej.

Czy warto kupić piekarnik parowy?

Tradycyjne piekarniki mają niewiele funkcji, a tym samym ograniczają nam możliwości przygotowania potraw. Dobry piekarnik parowy jest polecany przede wszystkim osobom cierpiącym na problemy trawienne i nadciśnienie. Jednocześnie wszystkie potrawy przygotowywane na parze są zdrowsze niż te smażone czy gotowane w tradycyjny sposób. Produkty spożywcze zachowują więcej składników odżywczych, witamin i minerałów. To jaki piekarnik parowy kupić zależy od naszych indywidualnych potrzeb, ale praktycznie każdy z piekarników parowych do zabudowy pozwala na przygotowanie praktycznie każdego posiłku. Co więcej, piekarniki parowe z funkcją pieczenia to wielofunkcyjne urządzenia, które oszczędzają miejsce w małych kuchniach.

Zwróć też uwagę, że niektóre modele umożliwiają pieczenie wielu rodzajów potraw jednocześnie. Dobre piekarniki parowe z funkcją pieczenia pozwolą dobrać odpowiedni program do konkretnych potraw.

Najlepsze piekarniki parowe - na co zwracać uwagę?

Jak wspomnieliśmy to jaki piekarnik parowy wybrać zależy w największym stopniu od tego, czego oczekujesz. W każdym przypadku warto jednak zwrócić na takie funkcje jak:

• Moc. W naszym rankingu piekarników parowych zaprezentowaliśmy jedynie modele o mocy od 1,75 do 3,5 kW. Urządzenia o mniejszej mocy nie są warte twojej uwagi. Moc ma znaczenie dla wydajności, a także ilości zużywanej energii elektrycznej.

• Klasa energetyczna. Najwyższa klasa, A +++ - przyznawana jest piekarnikom energooszczędnym. Dobry piekarnik parowy nie powinien mieć klasy niższej niż A.

• Funkcje piekarnika. Najlepsze piekarniki parowe oprócz opcji gotowania na parze mają funkcje podgrzewania potraw, grilla czy funkcję szybkiego nagrzewania.

• Łatwość czyszczenia. Polecany jest tu „katalityczny system czyszczenia”. Upewnij się też, że wnętrze piekarnika jest pokryte emalią, która ułatwi czyszczenie urządzenia.

Jaki piekarnik parowy wybrać dla siebie?

W naszym rankingu piekarników parowych uwzględniliśmy jedynie te modele, które cechuje szeroka funkcjonalność. Najlepszy piekarnik parowy powinien mieć funkcje gotowania na parze, pieczenia, duszenia, grillowania, a także rozmrażania, podgrzewania. Najważniejszą funkcją pieczenia parowego jest delikatna obróbka cieplna, dzięki której w produktach zachowywane są cenne składniki odżywcze. To jaki piekarnik parowy powinieneś wybrać, zależy też od tego jak wiele czasu masz na przygotowywanie potraw. Np. wymuszony dopływ powietrza sprawia, że jedzenie gotuje się szybciej.

Sam proces pieczenia powinien być stosunkowo łatwy i dostępny. Dlatego nasz ranking piekarników dotyczy jedynie tych modeli, które wyróżnia łatwość obsługi. Kolejną ważną cechą jest praktyczność - w piekarniku, powinno być można jednocześnie gotować kilka potraw, na różnych poziomach. Wybierając piekarnik parowy, weź też pod uwagę klasę energetyczną urządzenia i wielofunkcyjność. Dobry piekarnik może tak naprawdę zastąpić kilka sprzętów kuchennych, co pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni i uniknąć zbędnych wydatków.

Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na zakres funkcji w stosunku do ceny urządzenia. Być może niektóre z nich będą dla ciebie nieprzydatne. Jednocześnie im szersza funkcjonalność, tym droższe będzie urządzenie.

Autor Kamila Kowalczyk

Redaktorka w serwisie Partner AGD-RTV - pasjonatka elektroniki i nowych technologii.

Z wykształcenia inżynier elektronik, jej wiedza i doświadczenie sprawiają, że jest niezastąpioną częścią naszego zespołu redakcyjnego. Wszystkie jej recenzje i rankingi stanowią nieoceniony wkład w dostarczaniu naszym czytelnikom najnowszych informacji.