Ile prądu zużywa płyta indukcyjna? Koszty miesięczne, roczne – wyliczenia

Kuchenki indukcyjne uznawane są za najnowocześniejsze, bezpieczne i skuteczne. Działanie kuchenek tego typu opiera się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej – pod palnikami szklano-ceramicznymi znajdują się cewki indukcyjne, które kiedy na palniku znajduje się naczynie ferromagnetyczne, wytwarzają pole elektromagnetyczne będące źródłem ciepła. W przypadku kuchenek indukcyjnych nagrzewają się tylko naczynia, a temperatura samej kuchenki jako całości (łącznie z palnikami) nie wzrasta. Ta zasada działania zmniejsza zużycie energii elektrycznej, ponieważ energia cieplna wytwarzana podczas tworzenia pola indukcyjnego nie jest zużywana na ogrzewanie pieca.

Zużycie prądu przez płytę indukcyjną – co trzeba wiedzieć?

Zużycie energii elektrycznej płyt indukcyjnych zależy przede wszystkim od ilości i wielkości zainstalowanych palników, a także od najczęściej stosowanych trybów grzania. Oczywiście przy maksymalnym stopniu ogrzewania, zużycie energii jest również maksymalne. Należy jednak pamiętać, że koszty energii zależą również od czasu poświęconego na gotowanie. Biorąc pod uwagę, że kuchenki indukcyjne podgrzewają żywność średnio 2-3 razy szybciej niż kuchenki konwencjonalne, uzyskujesz oszczędność czasu, a tym samym oszczędność energii. Wiele kuchenek jest wyposażonych w funkcję wyświetlania energii zużytej na gotowanie/podgrzewanie potraw.

Aby obliczyć średnie zużycie energii elektrycznej przez kuchenkę indukcyjną na miesiąc, musisz znać całkowitą moc urządzenia, średni czas użytkowania panelu w miesiącu.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna

Jak sprawdzić, ile prądu pobiera płyta indukcyjna?

Aby zminimalizować koszty energii, postępuj zgodnie z prostymi zaleceniami producentów:

• Do zaparzenia kawy, podgrzania lub przygotowania 1-2 porcji dowolnego dania używaj małych palników.

• Jeśli chcesz gotować zupę w dużym garnku, lepiej zrobić to na dużym palniku.

• Do gotowania / duszenia żywności w średnich pojemnikach lepiej jest użyć średniej wielkości obszaru roboczego.

• W przypadku naczyń o owalnym kształcie wskazane będą modele kuchenek indukcyjnych, które mają podwójne palniki.

Wybierając kuchenkę indukcyjną, kieruj się jakością okablowania w swoim domu. Jeśli masz stary dom, a okablowanie w nim nie było zmieniane przez długi czas, lepiej wybrać urządzenie o małej mocy o zużyciu energii do 3,5 kW.

Obliczanie średniego zużycia prądu płyty indukcyjnej

Jeśli chcesz dowiedzieć się, który typ kuchenki jest najbardziej ekonomiczny, możesz wykonać prosty test: zmierzyć czas potrzebny do zagotowania tej samej ilości wody na różnych typach pieców. Przekonasz się, że urządzenie indukcyjne zagotuje wodę szybciej niż standardowa kuchenka elektryczna.

Gdy kuchenka pracuje przez około 2 godziny dziennie przez miesiąc, piec indukcyjny zużywa 156-165 kW energii elektrycznej. Ten wskaźnik dla klasycznego elektrycznego pieca wynosi - 602-620 kW. Tym samym kuchenka indukcyjna jest co najmniej 4 razy oszczędniejsza niż jej klasyczny odpowiednik, jeśli weźmiemy pod uwagę zużycie energii.

Ile prądu pobiera płyta indukcyjna podczas jej codziennego użytkowania?

Wskaźniki wydajności płyt indukcyjnych są o rząd wielkości wyższe niż w przypadku konwencjonalnych kuchenek elektrycznych lub gazowych i wynoszą około 80-90%. Całkowita moc pieca to suma wskaźników mocy poszczególnych palników. Siła przestrzeni roboczej jest bezpośrednio związana z jej wielkością. Na przykład moc palnika o średnicy 12 cm wynosi 1 kW, dla palników o średnicy 16 cm liczba ta wynosi 1,5 kW. Jeśli średnica obszaru roboczego wynosi od 18 do 21 cm, wtedy moc będzie wzrastać do 2-2,5 kW. Dla większych palników wskaźnik mocy będzie wyższy - około 3 kW. Wszystkie te wskaźniki są opisie technicznym produktu. Średnia wartość mocy 4-palnikowej kuchenki indukcyjnej wynosi 7 kW.

Częstotliwość prądu w cewkach indukcyjnych waha się średnio od 20 do 60 kHz. Pod względem mocy płyty indukcyjne można podzielić na urządzenia małej mocy (do 3,5 kW), średniej mocy (3,5-5 kW) i dużej mocy (5-10 kW).