Płyta indukcyjna czy gazowa - którą wybrać?

Wybór między indukcją a gazem to nie tylko kwestia preferencji i stylu życia. Przed wyborem warto również wziąć pod uwagę rozmiar płyty, projekt, funkcje i koszty, jakie są związane z eksploatacją gazu czy indukcji. Powinieneś zatem rozważyć wszystkie swoje potrzeby, aby wybrać odpowiedni model. Zacznij od zastanowienia się, jak i jakie jedzenie lubisz gotować, a także czy blok, w którym mieszkasz, jest podłączony do sieci gazowej.

Płyta indukcyjna – charakterystyka

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń kuchennych jest płyta indukcyjna. Jednak pomimo tego, że pojawiła się na rynku już ponad 30 lat temu, wielu użytkowników nadal sceptycznie podchodzi do tej metody ogrzewania, uważając ją za niezdrową, a sprzęt za drogi.

Zasada działania opiera się na działaniu indukowanych prądów wirowych. Pod powierzchnią płyty znajdują się cewki indukcyjne. Kiedy przepływa przez nie prąd elektryczny, powstaje pole elektromagnetyczne, które z kolei wytwarza prądy wirowe w pobliskim pojemniku wykonanym z materiałów ferromagnetycznych. Pozwala to na podgrzanie jedzenia przy minimalnych stratach ciepła.

Płyta gazowa - charakterystyka

Kuchenki gazowe nagrzewają się i gotują szybciej niż elektryczne i są uważane za bardziej ekonomiczne. Kuchenki gazowe wykonane są z wysokiej jakości stali żaroodpornej, a jako powłokę ochronną stosuje się emalię, stal nierdzewną, szkło lub ceramikę szklaną. Emaliowana powierzchnia jest trwała, niedroga i występuje w różnych kolorach. Jednak emalia jest trudna do czyszczenia i z czasem się zarysowuje. Głównym elementem kuchenki są palniki. Elementem uzupełniającym są dysze (przez które mieszanina gazowa wychodzi na powierzchnię). Wielkość otworu dyszy powinna odpowiadać rodzajowi i ciśnieniu mieszanki gazowej, jednak wymiana dysz na bardziej odpowiednie nie stanowi problemu, ponieważ dla każdej płyty produkowane są dysze o różnych średnicach. Zwykle na kuchence gazowej są 4 palniki, ale są modele z 5-6 palnikami. Moc palników również może być zróżnicowana.

Płyta indukcyjna a gazowa - porównanie cech i parametrów

Jeśli obecnie modyfikujesz swoją kuchnię i nie możesz zdecydować się na wybór płyty kuchennej, gazowej czy indukcyjnej, oto nasz przewodnik po zaletach i wadach tych dwóch rozwiązań.

Płyta gazowa to klasyczny wybór. Możesz natychmiast zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę, dzięki czemu gotowanie jest szybsze i łatwiejsze. Minusem jest to, że kuchenka gazowa ze wszystkimi rusztami i elementami może być niewygodna w czyszczeniu. Przy kuchni gazowej istnieje też możliwość podłączenia jej do gazu w butlach, ponieważ wszystkie płyty wyposażone są w dodatkowy zestaw dysz.

Płyta indukcyjna jest bezpieczniejsza w codziennym użytkowaniu. To bezpieczna powierzchnia z prądem magnetycznym, która ogrzewa tylko patelnię. Podgrzewa żywność 2x szybciej przy minimalnej utracie ciepła. Oznacza to, że jest bardziej ekonomiczna. Podczas podgrzewania wydrążone uchwyty naczyń nie nagrzewają się, dzięki czemu można je podnieść nawet nieosłoniętą ręką. Panele indukcyjne są wyposażone w zabezpieczenie przed dziećmi (blokada sterowania).

Płyta indukcyjna czy gazowa – Koszty eksploatacji

Jeśli mówimy o kosztach początkowych, tańsze są panele gazowe. Ogólnie rzecz biorąc, płyty indukcyjne są zwykle droższe ze względu na ich zwiększoną wydajność i bezpieczeństwo. Jednak kuchenka indukcyjna, może na dłuższą metę okazać się bardziej ekonomicznym wyborem. W konserwacji kuchenki gazowe będą również nieco tańsze niż płyty indukcyjne.

Porównując koszty, możesz wykonać proste obliczenia. Zagotowanie wody w 2-litrowym czajniku na gazie, trwa około 7-10 minut. Kuchenka elektryczna poradzi sobie z tym zadaniem w co najmniej 20 minut, zużywając 1,75 kW / h energii. Indukcja okazuje się najszybsza i gotuje 2 litry wody w około 5 minut, a zużycie energii elektrycznej w tym czasie wynosi niecałe 0,5 kW/h.

Indukcja czy gaz – Analiza korzyści

Płyty indukcyjne są znacznie bardziej wydajne, ponieważ wykorzystują całe wytworzone ciepło i nagrzewają zawartość garnka dwa razy szybciej niż ich odpowiedniki gazowe. Oznacza to, że płyty gazowe są mniej wydajne, ponieważ większość wytworzonego ciepła jest tracona. Powierzchnie indukcyjne nie ogrzewają też powietrza w pomieszczeniu, co może być pozytywną lub negatywną cechą. Jeśli traktujesz kuchenkę jako dodatkowe źródło ogrzewania w domu, to płyta indukcyjna jest w tym zakresie kompletnie nieprzydatna.

Jeśli zdecydujesz się na płytę indukcyjną, być może będziesz musiał zainwestować w nowy zestaw naczyń. Ponieważ płyty indukcyjne działają na zasadzie elektromagnetyzmu, dno naczynia musi być płaskie, a samo naczynie musi mieć właściwości magnetyzujące. Szkło, emalia i wszelkie inne naczynia, które nie mają właściwości magnetyzujących, nie będą działać na płycie indukcyjnej.

W przeciwieństwie do płyty indukcyjnej płyta gazowa będzie działać ze wszystkimi garnkami i patelniami, które masz, więc nie musisz się martwić koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.