Jak działa robot kuchenny i na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jesteś osobą, która dużo czasu spędza w kuchni na przygotowywaniu smacznych potraw? Gotowanie i pieczenie jest Twoją pasją? To znaczy, że nie możesz się obejść bez robota. Możliwości jakie oferują współczesne roboty kuchenne są naprawdę olbrzymie. Urządzenia te wyposażone są w misę i bardzo różne przystawki. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co robi robot kuchenny, to wiedz, że może on naprawdę wiele. Potrafi obierać, miksować, kroić, gnieść ciasto. Jeden, odpowiednio dobrany robot kuchenny może zastąpić wiele kuchennych sprzętów.

Czy robot kuchenny potrafi tylko miksować, kroić i gnieść ciasto?

Robot kuchenny potrafi znacznie więcej. Sprzęt ten potrafi rozdrabniać produkty spożywcze. Posieka za Ciebie cebulę i marchew w kostkę, poszatkuje kapustę i pokroi ogórki. Z robotem kuchennym błyskawicznie przygotujesz surówkę do obiadu i sałatkę na zimę do słoików. Robot potrafi także bardzo dokładnie rozdrobnić i wymieszać składniki na ciasto albo krem do tortu. Ubije także za Ciebie śmietankę i pianę z białek. Zetrze za Ciebie ziemniaki na placki ziemniaczane, a nawet utłucze te gotowane. Oczywiście to, co robi robot kuchenny zależy o tego, jak bardzo zaawansowany model wybierzesz. Wielofunkcyjne roboty potrafią także mielić kawę, wyciskać soki czy kruszyć lód. Są też takie, które potrafią gotować – nawet na parze.

Jak działa robot kuchenny

Jaki robot kuchenny wybrać?

Na rynku dostępne są bardzo różne rodzaje robotów kuchennych. Decyzja o tym, jaki robot kuchenny wybrać zależy tylko od Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli nie lubisz gotować i wiesz, że robota będziesz używać tylko w weekendy, postaw na model, który oferuje tylko najbardziej podstawowe funkcje. Wystarczy ci taki, który ma takie funkcje, jak mieszanie, miksowanie, siekanie, ucieranie czy krojenie. Jeśli jesteś pasjonatem domowych wypieków, pieczesz często ciasta drożdżowe oraz wypiekasz pieczywo, potrzebujesz robota, który potrafi nie tylko wyrabiać, ale także ugniatać ciasto. Pamiętaj, że nie każdy robot, który wyrabia ciasto również je zagniecie. Jeśli zależy Ci na tym, aby robot posiadał obie te funkcje i zastanawiasz się robot kuchenny jaki wybrać, zwrócić uwagę także na pojemność misy. Do robota, który zagniata i wyrabia ciasto powinna być dołączona misa o pojemności przynajmniej trzech litrów.

Jaka powinna być moc robota kuchennego?

Moc robota kuchennego jest parametrem, na który na zakupach koniecznie musisz zwrócić uwagę. Jaka moc robota kuchennego jest odpowiednia? Wszystko zależy od tego, do jakich prac masz zamiar go wykorzystywać. Robot, który ma słabszą moc może sobie nie poradzić z bardziej wymagającymi czynnościami. W sprzedaży znajdziesz dzisiaj roboty kuchenne o mocy poniżej 700 W. Taki sprzęt sprawdzi się tylko do mało wymagających prac. Na rynku dostępne są też modele, których moc mieści się między 700 a 1000 W. Jeśli chcesz, aby robot wyręczył Cię w zagniataniu ciasta, musisz wybrać urządzenie o takiej mocy. Najwyższą sprawnością charakteryzują się roboty o mocy powyżej 1000 W. Są droższe, ale wykonają one sprawnie i szybko nawet najbardziej ciężkie zadania. Urządzenia, które mają większą moc są też bardziej wytrzymałe, co znaczy, że posłużą Ci o wiele dłużej.

Jakie przystawki do robota kuchennego są najbardziej popularne?

Do robota kuchennego możesz podłączyć wiele przystawek, które służą do wykonywania różnych prac. W standardzie znajduje się oczywiście malakser, końcówka do mieszania i ubijania oraz hak do wyrabiania ciasta. Do robota możesz podłączyć także tarcze służące do ścierania, szatkowania, cięcia warzyw na plasterki. Są też tarcze, którymi szybko przygotujesz ziemniaki na frytki. Możesz też kupić nakładkę, która zastąpi maszynkę do mielenia mięsa albo wybrać model z sokowirówką. Do robota możesz dokupić  także specjalny pojemnik, który jest przeznaczony do zagniatania ciasta. Dobry wieloczynnościowy robot kuchenny może zastąpić naprawdę wiele kuchennych sprzętów i znacznie ułatwić Ci pracę w kuchni. Pamiętaj, że roboty kuchenne mają bardzo różne gabaryty. Do małej kuchni wybierz model kompaktowy, który nie zajmuje dużo miejsca. Z powodzeniem zmieścisz go w szafce lub na blacie.