Na jakiej wysokości podłączyć okap? Wyjaśniamy!

Okap kuchenny to sprzęt, który znaleźć można niemal w każdej kuchni. Urządzenie to występuje w bardzo różnych kształtach i kolorach, może te posiadać różne funkcje i tryby pracy. Dzięki temu, że okapy kuchenne są tak bardzo zróżnicowane, w łatwością możne wybrać taki, który będzie idealnie pasował do stylu kuchni. Aby jednak okap kuchenny spełnił prawidłowo swoją funkcję, musi zostać zamontowany na odpowiedniej wysokości.

Dlaczego montujemy okap odpowiednio wysoko?

Od tego, na jakiej wysokości zostanie zamontowany okap kuchenny zależy to, czy urządzenie to będzie działało w prawidłowy sposób. Ponadto wysokość montażu okapu kuchennego wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Urządzenie należy zamontować na takiej wysokości, aby nie było narażone na działanie wysokiej temperatury bądź ognia. Płomień, który wydobywa się z palnika kuchenki gazowej może stopić niektóre elementy, z których okap jest zbudowany. Warto jednak wiedzieć, że za nisko zamontowany okap może utrudniać gotowanie, a z kolei ten zamontowany zbyt wysoko, nie będzie działał wydajnie i poradzi sobie ze skutecznym usunięciem zapachów, które powstają podczas gotowania. Do tego montując okap należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj kuchenki, jak i jego typ.

Na jakiej wysokości podłączyć okap?

Jak wysoko powiesić okap nad kuchenką elektryczną?

Kuchenka elektryczna może mieć dzisiaj bardzo różną formę. Wśród tych urządzeń wyróżnia się bowiem zarówno klasyczne kuchenki elektryczne, jak i płyty ceramiczne oraz indukcyjne. Jeśli chodzi o odpowiednią wysokość montażu okapu, to w przypadku kuchenki elektrycznej jej rodzaj nie ma większego znaczenia. Wszystkie rodzaje kuchenek elektrycznych montuje się na bardzo podobnej wysokości. O tym, na jakiej wysokości należy zamontować okap zależy od jego typu. Okap przyścienny powinien zostać zamontowany na minimalnej wysokości 60 cm. Na takiej wysokości można zamontować okap wyspowy. Okap skośny można zamontować na wysokości 40 cm nad kuchenką. Minimalna odległość między elektryczną kuchenką a okapem okrągłym lub prostokątnym powinna wynosić 60 cm.

Na jakiej wysokości okap nad kuchenką gazową?

W przypadku kuchenki gazowej o wysokości montażu okapu kuchennego decyduje przede wszystkim jego typ. Minimalna wysokość, na jakiej można zamontować okap teleskopowy wynosi 60 cm. Są jednak producenci tych okapów, którzy zalecają ich montaż na wysokości co najmniej 70 cm nad kuchenką. Minimalna wysokość montażu okapu sufitowego wynosi 150 cm. Minimalna wysokość montażu okapu do zabudowy to 60 lub 70 cm. Okap kuchenny wyspowy montuje się na wysokości co najmniej 70 cm.

Jak zamontować okap kuchenny nad płytą indukcyjną?

Płyty indukcyjne należą do sprzętów, które cieszą się coraz większą popularnością. W przypadku płyty indukcyjnej wysokość montażu okapu także dobiera się biorąc pod uwagę typ okapu. Na wysokości 50 cm montuje się okap do zabudowy oraz oka teleskopowy. Odległość od blatu a okapu sufitowego powinna wynosić 150 cm. Okap przyścienny od płyty indukcyjnej powinien być oddalony o co najmniej 60 cm. Okap skośny montuje się w odległości 40 – 45 cm, a wyspowy na wysokości 60 cm nad płytą indukcyjną.

Okap kuchenny – wyciągacz i pochłaniacz

Okapy kuchenne dzielą się na pochłaniacze oraz na okapy na wyciągu. Każde z tych urządzeń montuje się w innym sposób, odmiennie też oczyszczają one powietrze. Wybierając wyciągacz należy pamiętać o tym, że musi on zostać podłączony do przewodu kominowego. W domu czy mieszkaniu musi się znajdować nie tylko przewód kominowy, ale także kanał nawiewny, którym do kuchni będzie dopływało czyste powietrze. W blokach montaż wyciągacza nie jest możliwy. Pochłaniacz nie usuwa powietrza na zewnątrz, ale oczyszcza je dzięki filtrom. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie kanał wentylacyjny jest wspólny czyli w domach wielorodzinnych.