Mikser planetarny – co to jest, czym różni się od zwykłego?

Mikser jest jednym z bardziej popularnych sprzętów kuchennych. Służy do ubijania piany z białek, ucierania kremów i ciast. Przydaje się również do rozcierania innych produktów spożywczych. W chwili obecnej miksery kuchenne występują w dwóch wariantach. Można wybrać mikser ręczny lub planetarny. Ten drugi mikser jest urządzeniem wielofunkcyjnym, który może nas wyręczyć w wykonywaniu wielu czasochłonnych czynności kuchennych. Wiele osób wciąż jednak nie wie, co to jest  mikser planetarny i dlaczego warto go wybrać. Zanim więc udamy się po zakup miksera planetarnego, poznajmy to urządzenie trochę bliżej.

Czym jest mikser planetarny?

Miksery planetarne to sprzęt kuchenny, który ma bardzo długą historię. Produkcję pierwszych tych urządzeń rozpoczęto bowiem jeszcze w latach dwudziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Inspiracją do ich stworzenia były maszyny przemysłowe. Wkrótce zaczęto produkować miksery ręczne, w efekcie planetarne nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Obecnie zaczęło się to zmieniać. Mikser planetarny jest urządzeniem, które może posiadać wiele funkcji. Nie tylko ubije pianę, ale może także wyrobić ciasto drożdżowe. Najbardziej zaawansowane modele mogą posiadać znacznie więcej funkcji. W efekcie mogą one zastąpić wiele sprzętów używanych w kuchni. Mikser planetarny zastąpi maszynkę do mielenia mięsa, sokowirówkę, szatkownicę i blender.

Jaki mikser planetarny wybrać?

Kiedy już wiemy, co to jest mikser planetarny, możemy wybrać się na zakupy. Jaki mikser planetarny będzie najlepszy? Zanim dokonasz odpowiedniego wyboru, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, z jakich funkcji miksera będziesz korzystać najczęściej. Najprostszy model wyrobi i zagniecie ciasto, ubije pian, wymiesza i zmiksuje różne produkty spożywcze. Model bardziej zaawansowany dodatkowo zmieli mięso, zetrze warzywa na wiórki albo pokroi je na plasterki. Z mikserem planetarnym, który posiada szereg dodatkowych funkcji błyskawicznie przygotujesz ziemniaki na frytki albo warzywa na sałatkę jarzynową – zaawansowany mikser potrafi bowiem kroić frytki i ciąć w kostkę. Do miksera planetarnego możesz dokupić dodatkowe przystawki i końcówki. Dzięki temu jeszcze bardziej zwiększysz jego możliwości. Możesz na przykład zdecydować się na dokupienie młynka do mielenia ziaren czy malakser wyposażony w kilka różnych tarcz. Kupując mikser planetarny z dodatkowymi przystawkami możesz zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, ale też miejsca w kuchni. To, jakie przystawki wybierzesz zależy tylko od Ciebie i twoich możliwości finansowych.

Mikser planetarny

Na co zwrócić uwagę, wybierając mikser planetarny?

Jeśli nie wiesz, jaki mikser planetarny wybrać, pamiętaj, że na zakupach możesz  kierować się bardzo różnymi kryteriami. Możesz wybierać to urządzenie kierując się marką i ceną. Miksery znanych i cenionych marek produkowane są z najlepszej jakości podzespołów, są wytrzymałe i niezawodne. Dla wielu osób ich cena jest jednak zdecydowanie za wysoka. Jeśli dla Ciebie markowy mikser planetarny jest zbyt drogi, nie musisz się martwić. W sprzedaży znajdziesz także urządzenia, które kosztują około 500 zł. Tyle zapłacić za sprzęt, który posiada tylko najbardziej podstawowe funkcje. Kupując najprostszy model możesz liczyć na ubijanie, zagniatanie ciasta, miksowanie. Na wyposażeniu każdego miksera planetarnego znajduje się misa. W zależności od modelu może się ona różnić materiałem, z którego została wykonana oraz pojemnością. Jeśli wybierzesz tańszy model, misa będzie przypuszczalnie wykonana z tworzywa sztucznego. W droższych może być szklana, aluminiowa bądź wykonana ze stali nierdzewnej. Pojemność misy wynosi – w zależności od modelu – 4-6 l.Urządzenia te różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także mocą Zanim udasz się na zakupy, zastanów się jaka moc miksera planetarnego jest najlepsza. Dobrej jakości mikser planetarny powinien mieć przynajmniej 1100 W mocy. Taki o mniejszej mocy nie spełni należycie swojej funkcji. Jeśli jednak chcesz wykorzystać mikser do zagniatania ciasta drożdżowego, w tym także różnego rodzaju pieczywa, musisz wybrać urządzenie o większej mocy. Postaw na taki, który ma 1400 W.