Płyta indukcyjna 80 cm ranking TOP 5 w 2023 | opinie, recenzje

Choć technologia indukcyjna pojawiła się już na początku XX wieku, to dopiero w ostatnich kilkunastu latach zaczęto stosować w kuchni płyty indukcyjne.

Technologia indukcyjna działa w zupełnie inaczej niż tradycyjne kuchenki gazowe czy elektryczne. Płyty indukcyjne nie nagrzewają się, mają wysoką wydajność i są bezpieczne. Żeby jednak działały zgodnie z oczekiwaniami, trzeba je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Aby ułatwić użytkownikom wybór, stworzyłem ranking płyt indukcyjnych, które według mnie zapewniają największą wygodę, wydajność i bezpieczeństwo.

Ranking płyt indukcyjnych 80 cm 2023 - TOP5

W poniższym rankingu płyt indukcyjnych uwzględniłem głównie parametry techniczne, dodatkowe funkcje i stosowane technologie. Wziąłem pod uwagę szybkość nagrzewania płyt indukcyjnych, wygodę i bezpieczeństwo.

 

Miejsce Wygląd Model Cena
1 Płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit EIV835 - 78cm Płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit EIV835 - 78cm od 3299 zł
2 Płyta indukcyjna Whirlpool WL S3377 BF - 77cm Płyta indukcyjna Whirlpool WL S3377 BF - 77cm od 2399 zł
3 Płyta indukcyjna Samsung Chef Collection NZ84J9770EK - 80cm Płyta indukcyjna Samsung Chef Collection NZ84J9770EK - 80cm od 3799 zł
4 ​​Płyta indukcyjna Siemens ED851FWB5E iQ500 - 80,2cm Płyta indukcyjna Siemens ED851FWB5E iQ500 - 80,2cm od 2849 zł
5 Płyta indukcyjna Bosch PVW851FB5E - 80,2cm Płyta indukcyjna Bosch PVW851FB5E - 80,2cm od 2999 zł

Płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit EIV835

Płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit EIV835

Płyta indukcyjna Electrolux 80 cm jest wyposażona w 5 pól indukcyjnych sterowanych dotykowo. W tym modelu zastosowano pola Booster, które pozwalają szybko osiągnąć maksymalną moc grzewczą, zapewniając ultraszybkie nagrzewanie. Funkcja Bridge umożliwia połączenie dwóch pól grzewczych w jedno duże i jednoczesne sterowanie nimi. Dzięki temu możesz używać nawet największych garnków. Po wyłączeniu kuchenki nagrzane pola grzewcze można efektywnie wykorzystać do dalszego gotowania lub podtrzymania temperatury potrawy. Funkcja Clever Heat na bieżąco informuje użytkownika o stopniu nagrzania pola. W praktyce oznacza to mniejsze zużycie energii.

Dzięki blokadzie unikniesz przypadkowej zmiany mocy lub wyłączenia płyty grzewczej podczas gotowania. Duża płyta indukcyjna 80 cm. ma też funkcje zatrzymaj - możesz przerwać gotowanie, a następnie powrócić do niego z ustawionymi ustawieniami. To praktyczna funkcja, gdy musisz odebrać ważne połączenie lub otworzyć drzwi.

Płyta indukcyjna Whirlpool WL S3377 BF

Płyta indukcyjna Whirlpool WL S3377 BF

Model uznanej marki Whirlpool to kolejna według mnie doskonała płyta indukcyjna 80 cm. Ranking ma na celu wypromowanie modeli, które mają najlepszy stosunek ceny do jakości. Ta indukcja 80cm ma szereg przydatnych funkcji. Minimalistyczna, płyta indukcyjna WHIRLPOOL WL S3377 BF wyróżnia się niestandardowymi wymiarami powierzchni grzewczej i nowoczesnym, eleganckim designem. Zaprojektowana z troską o najmniejsze detale, została wyposażona w cztery pola grzewcze. Elegancką czarną, błyszczącą powierzchnię z łatwością utrzymasz w czystości.

Ta duża płyta indukcyjna pozwala podgrzewać produkty w wolnym trybie z wykorzystaniem niewielkiej mocy – idealnej, by np. skutecznie rozpuścić masło lub czekoladę. Funkcja podtrzymywanie ciepła pozwoli ci efektywnie zarządzać czasem w trakcie przygotowywania posiłku lub poczekać na spóźnionych domowników z ciepłym i smacznym obiadem. Funkcja gotowania na wolnym ogniu doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania dań jednogarnkowych.

Dodatkowo płyta indukcyjna WHIRLPOOL WL S3377 BF została wyposażona w funkcję Eco Booster, pozwalającą każdorazowo zaoszczędzić do 10% prądu. Dostępny jest tu też dotykowy panel sterowania oraz automatyczne wyłączanie.

Płyta indukcyjna Samsung Chef Collection NZ84J9770EK

Płyta indukcyjna Samsung Chef Collection NZ84J9770EK

Wyprodukowana przez Samsunga płyta indukcyjna 80 cm jest jedną z najnowocześniejszych w tym zestawieniu. To niezwykle praktyczna, duża i szeroka płyta indukcyjna. 5 pól pozwala wygodnie przygotować każdy posiłek. Innowacyjna technologia Virtual Flame™ wykorzystuje diody LED do sygnalizowania mocy, z jaką pracuje każdy palnik. Ta praktyczna funkcja zwiększa moc, wtedy kiedy jest to potrzebne, co pozwala na oszczędność energii.

Szeroka płyta indukcyjna Samsung Chef Collection NZ84J9770EK posiada też magnetyczny regulator, który pozwala precyzyjnie kontrolować parametry mocy. Płyta indukcyjna 80 cm ma dużą otwartą powierzchnię zwaną strefą Wide Flex, która umożliwia gotowanie w wielu naczyniach jednocześnie. Możesz swobodnie wybrać strefy gotowania i stosować różne natężenie mocy.

Z kolei przycisk Keep Warm jest pomocny podczas przygotowywania kilku potraw jednocześnie - utrzymuje idealną temperaturę potraw, dbając o to, aby się nie przegotowały. Z kolei wskaźnik ciepła resztkowego pozwala przez długi czas utrzymać temperaturę potraw, bez nadmiernego zużycia prądu.

Płyta indukcyjna Siemens ED851FWB5E iQ500

Płyta indukcyjna Siemens ED851FWB5E iQ500

Płyta indukcyjna Siemens ED652FSB5E to w mojej opinii jeden z wydajniejszych modeli w tym zestawieniu. Doskonała do szybkiego gotowania czy gdy trzeba zagotować duże ilości wody.

Funkcja CombiZone umożliwia połączenie dwóch okrągłych stref indukcyjnych w celu zwiększenia powierzchni gotowania. Sterowanie TouchSlider: pozwala idealnie kontrolować temperaturę poprzez bezpośrednie ustawienie lub poziomu mocy. Płyta indukcyjna Siemens ED851FWB5E pozwala łatwo przyrządzić posiłek, a intuicyjna obsługa i duża liczba pól grzewczych sprawią, że sprawdzi się w każdej kuchni. Standardowo na wyposażeniu jest magnetyczne pokrętło i automatyczny wyłącznik. Z kolei funkcja booster pozwala skrócić czas nagrzewania i tym samym oszczędzić nawet do 50% zużycia prądu.

Płyta indukcyjna Bosch PVW851FB5E

Płyta indukcyjna Bosch PVW851FB5E

Ranking płyt indukcyjnych byłby według mnie niepełny bez modelu marki Bosch. Płyta indukcyjna Bosch 80 cm ma wysokość panelu pięć i pół centymetra, dzięki czemu można ją zamontować w każdym zestawie kuchennym, nawet jeśli pod nim znajduje się półka lub inna przestrzeń. Płyta indukcyjna 80 cm do zabudowy jest wyposażona we wskaźnik ciepła resztkowego - po wyłączeniu palników są one nagrzewane ciepłem resztkowym stojących na nich naczyń. Płyta indukcyjna Bosch PVW851FB5E ma również wskaźniki, które pokazują dokładny poziom mocy, dzięki czemu łatwo kontrolować proces gotowania.

Płyta indukcyjna Bosch PVW851FB5E jest wyposażona też w dotykowy panel sterowania, wygodne strefy gotowania oraz powłokę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Jaka szeroką płytą indukcyjną wybrać?

Wybór średnicy płyty indukcyjnej ma kluczowe znaczenie dla komfortu, zwłaszcza jeśli planujesz „gotowanie” na kilku „naczyniach jednocześnie”, przy „najwyższym poziomie mocy przyłączeniowej”

Wymiary kuchenki indukcyjnej muszą odpowiadać wielkości kuchni i ilości przygotowywanych codziennie potraw. Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę, to wygoda i swoboda działania. Płyta indukcyjna 80 w zależności od modelu może być wyposażona w 2-6 palników. Im więcej pól grzejnych na płycie indukcyjnej, tym więcej potraw można ugotować jednocześnie. Jednocześnie płyta indukcyjna 80 cm może mieć różne opcje lokalizacji palników: jednorzędowe, w formie trójkąta, półkola itp. Niektóre są wskazane przy podłużnych naczyniach. Inne optymalne do dużych okrągłych garnków.

Należy pamiętać, że średnica stref grzewczych musi odpowiadać wielkości naczyń. Jeśli dno naczynia nie zakrywa strefy grzewczej w co najmniej 70 procentach, urządzenie po prostu się nie włączy. Z reguły średnica palników kuchenek indukcyjnych waha się od 14 do 21 cm. Istnieją modele, w których granice są podświetlone kolorem.

Czy warto kupić płytę indukcyjną 80 cm?

Według mnie optymalnym wyborem jest płyta indukcyjna 80 cm. Pozwala na szybsze gotowanie większej ilości potraw. Atrakcyjne wzornictwo płyty pozwala ją dopasować do każdego designu kuchni i każdej aranżacji. Jednocześnie takie płyty cechuje ultraszybkie nagrzewanie każdego z palników. Panel sterowania pozwala jednocześnie podgrzać nawet do sześciu garnków. Płyta jest praktycznie zawsze sterowana panelem dotykowym. Każdy model ma niski wskaźnik zużycia energii i jest zastosowana optymalną moc przyłączeniowa.

Jaką najlepszą płytę indukcyjną wybrać dla siebie?

Główną zaletą płyty w porównaniu do tradycyjnego pieca jest jej kompaktowość i elastyczność instalacji: zajmuje niewiele miejsca i można ją postawić na dowolnym blacie. Płyta kuchenna lub kuchenka z płytą indukcyjną zasilana jest energią elektryczną. Istnieje jednak różnica w zasadzie działania między kuchenkami indukcyjnymi i elektrycznymi. W płycie pod powierzchnią roboczą znajduje się cewka elektromagnetyczna, która podgrzewa powierzchnię naczyń - dno garnka lub patelni, skąd ciepło jest przekazywane do zawartości. Ta metoda ogrzewania ma wiele zalet:

• Płyta indukcyjna jest dla ciebie, jeśli chcesz szybko podgrzać potrawy.

• Płyta indukcyjna jest tańsza, jeśli chodzi o zużycie prądu, niż elektryczna.

• Ważnym atutem płyty jest bezpieczeństwo.

Dzięki promieniowaniu magnetycznemu żywność podgrzewana jest bezpośrednio od nagrzania dna naczynia, dzięki czemu nie dochodzi do utraty ciepła, jak ma to miejsce w przypadku powierzchni elektrycznych i gazowych, gdzie najpierw nagrzewana jest powierzchnia szklano-ceramiczna lub ceramiczna płytki, a dopiero potem – naczynia. W przypadku płyt gazowych dochodzi do utraty ciepła z powodu otwartego ognia, istnieje również ryzyko zalania palnika.

Oprócz tego, że są wydajne przy gotowaniu, płyty indukcyjne są łatwe w utrzymaniu – płaska powierzchnia jest łatwa do czyszczenia. Wybierając płytę, należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

• Liczba i kształt palników.

• Średnica i moc palników.

• Kontrola mocy i tryb turbo.

• Rozpoznawanie potraw.

• Obecność trybu utrzymywania ciepła i funkcji pauzy.

 

Autor Marek Nowakowski

Redaktor w serwisie Partner AGD-RTV - pasjonujący majsterkowicz

Pasjonat innowacyjnych rozwiązań AGD i RTV, z wykształceniem towaroznawcy i umiejętnościami majsterkowicza. Odkrywam, oceniam i prezentuję rankingi sprzętów